Strona glowna

Wtorek, 19 stycznia 2021, Do końca roku 346 dni Imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza

Wiadomosci

Adwokat kościelny - jego misja i kompetencje

Dodane: red Data: 2020-11-25 13:25:02 (czytane: 1032)  Wersja do druku

Niewłaściwa interpretacja przepisów prawa kanonicznego oraz nieznajomość kościelnych procedur sądowych mogą utrudnić, a nawet uniemożliwić, dowodzenie swoich racji przed sądem kościelnym, np. w sprawach dotyczących stwierdzenia nieważności małżeństwa.

Każdemu wiernemu przysługuje na szczęście możliwość skorzystania z usług adwokata kościelnego, który zadba o jego prawa procesowe, wyjaśni zawiłości prawne, a jeśli zajdzie taka potrzeba - wystąpi w jego imieniu przed trybunałem kanonicznym.

Kto to adwokat kościelny?

Adwokat kościelny to osoba, która jest w stanie zapewnić potrzebującemu rzetelną i kompleksową pomoc prawną z zakresu prawa kanonicznego. Co świadczy o jego kompetencjach? Formalne wykształcenie z zakresu prawa kościelnego, nieposzlakowana opinia oraz biskupi dekret nominacyjny. Prawnik kościelny, zarówno w sprawach dot. stwierdzenia nieważności małżeństwa (tzw. rozwodów kościelnych), jak i tych dotykających innych zagadnień prawnych zapewnia klientowi profesjonalne doradztwo, obiektywny osąd sytuacji oraz pełną dyskrecję.

Adwokat kościelny swoje usługi kieruje zarówno do wiernych świeckich, jak i do osób duchownych. Zapewnia pomoc formalno-prawną osobom indywidualnym, prawnym podmiotom kościelnym i fundacjom.

Usługi dla podmiotów kościelnych

Znaczna część spraw prowadzonych przez kancelarie kanoniczne wymaga od prawników rozeznania zarówno w normach prawa kościelnego, jak i świeckiego. Podejmują się oni bowiem m.in. obsługi prawnej podmiotów życia kościelnego, parafii, diecezji i zakonów, a także fundacji. Usługi adwokata kościelnego mogą w takim przypadku przybrać formę konsultacji, pomocy w sporządzaniu dokumentów o charakterze prawnym, czy też reprezentacji kościelnych osób publicznych w sporach z instytucjami (lub osobami) świeckimi. Szerokie kompetencje adwokata kościelnego pozwalają mu służyć pomocą związaną z zarządzaniem majątkiem kościelnym, czy też, co szczególnie istotne w dzisiejszych czasach, ochroną i przetwarzaniem danych osobowych.

 

adwokat_koscielny_jego_rola_i_kompetencje.jpg

Usługi dla osób indywidualnych
Wierni, którzy kontaktują się z kancelarią kanoniczną, najczęściej poszukują pomocy związanej z postępowaniem mającym na celu stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego. Z tego względu to właśnie tzw. rozwody kościelne stanowią większość spraw prowadzonych przez prawników kanonicznych. Zakres usług adwokata kościelnego wykracza jednak poza sprawy małżeńskie - służy on poradą zawsze wtedy, gdy problem klienta dotyczy prawnego wymiaru funkcjonowania Kościoła, a także w tych skomplikowanych sytuacjach, gdy należy uwzględnić dwa niezależne porządki prawne - kanoniczny i świecki.

Stwierdzenie nieważności małżeństwa
Nominowany przez biskupa adwokat kościelny może zapewnić zainteresowanemu wsparcie merytoryczne na każdym etapie - przedsądowym i sądowym - postępowania dotyczącego stwierdzenia nieważności małżeństwa (więcej informacji o postępowaniu znajdziesz na https://adwokatkościelny.pl/stwierdzenie-niewaznosci-malzenstwa/), jak również reprezentować go przed trybunałem kościelnym. Po rozmowie z klientem biegły jest w stanie pomóc mu zredagować skierowaną do sądu kościelnego skargę powodową (wskazać odpowiednie tytuły prawne, co ma kluczowe znaczenie dla rozpoczęcia procesu) i doradzić w kwestii doboru świadków. Gdy sprawa trafi do sądu kościelnego, prawnik kanoniczny pomaga klientowi we właściwy sposób przedstawić fakty świadczące o tym, że jego małżeństwo było od samego początku nieważne za sprawą wystąpienia przeszkody zrywającej (np. wieku czy pokrewieństwa) lub określonego braku (np. niedojrzałości lub zaburzeń psychicznych). Dzięki swojej wiedzy prawnik jest w stanie udzielić precyzyjnych odpowiedzi na pytania obrońcy węzła małżeńskiego, a jeśli zajdzie taka potrzeba po ogłoszeniu niekorzystnego dla powoda wyroku – skorzystać z procedury skierowania sprawy do sądu dalszej instancji.

Kompleksowa pomoc prawna
Adwokaci reprezentujący kancelarię i portal adwokatkościelny.pl służą potrzebującym w całej Polsce doradztwem z zakresu prawa kanonicznego i pomocą w dowodzeniu swoich racji przed trybunałem kościelnym. Pragnąc zaoferować swoim klientom jak najszerszy zakres usług prawnych, zachęcają także do kontaktu z kancelarią lexform.pl wszystkie osoby szukające wsparcia dotyczącego zagadnień z obszaru prawa świeckiego – m.in. obsługi prawnej firm, prawa pracy, prawa gospodarczego oraz karnego. Wielowymiarowe rozpatrzenie problemu jest gwarancją jego pomyślnego rozwiązania.

*Artykuł sponsorowany

Przeczytaj również:
Pomoc dla potrzebujących. Restauracja serwuje darmowe posiłki (2021-01-19 00:11:12) - Komentarzy:(0)
Sami siebie trujemy (2021-01-18 23:38:51) - Komentarzy:(0)
Koniec ferii, powrót do nauki (2021-01-18 12:00:54) - Komentarzy:(1)
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy znów przedłużony (2021-01-18 11:22:56) - Komentarzy:(0)
Oszustwo na blika (2021-01-18 10:05:34) - Komentarzy:(0)
Inwestycje na drogach wojewódzkich, w powiecie biłgorajskim (2021-01-18 10:22:06) - Komentarzy:(1)
Starosta chce kontroli w biłgorajskim szpitalu. Chodzi o szczepienia przeciw Covid-19 (2021-01-17 17:03:58) - Komentarzy:(21)
Rusza remont drogi 835. Kierowcy muszą się uzbroić w cierpliwość (2021-01-17 15:40:45) - Komentarzy:(16)
Biłgorajski szpital wstrzymuje szczepienia przeciw Covid-19 (2021-01-16 20:31:56) - Komentarzy:(9)
Jak poznajemy Osobę? (2021-01-16 20:16:47) - Komentarzy:(0)


  Komentarze (11)
     

marek
2020-12-05 23:39:03
rozwód koscielny jest mozliwy; ja juz jestem po (nawet po zdradzie - ale przycyzną bylo co innego, bo prawo nie pozwala na powoływanie się na zdraedę, ztego co wiem. polecam kontakt z adwokatkościelny.pl - on mnie obsługiwał

2020-11-27 17:10:24
13 listopada 2020 Mateusz Morawiecki spotkał się z przedstawicielami firmy Pfizer, która zajmuje się produkcją szczepionki na Covid-19. – Z panią prezes Dorotą Hryniewiecką-Fiirlej oraz w gronie ekspertów omówiliśmy kwestie istotne z punktu widzenia logistyki, spraw organizacyjnych i operacyjnych związanych z dystrybucją szczepionek przeciwko koronawirusowi – powiedział premier. Problem w tym, że koncern Pfizer ma na swoim koncie liczne przestępstwa, a prokuratorzy z USA określili go mianem „notorycznego oszusta”. Czy Morawieckiemu to nie przeszkadza? O sprawie alarmuje publicysta Maciej Pawlicki.

– Mianem „notorycznego oszusta”, a nawet „notorycznego przestępcy” określili federalni prokuratorzy USA farmaceutyczny koncern Pfizer podczas konferencji prasowej w Waszyngtonie w 2009 roku – czytamy w felietonie Pawlickiego, który wskazuje, że Pfizer, którego szczepionki na Covid-19 w liczbie nawet 31 milionów zostaną sprowadzone do Polski przez rząd, jest koncernem o wątpliwej reputacji.
– [Pfizer] wielokrotnie dopuszczał się „przestępstw przeciwko bezpieczeństwu pacjentów” przyjmujących wyprodukowane przez niego medykamenty – pisze Pawlicki.

Autor felietonu wylicza przestępstwa Pfizer’a. Koncern był karany za nielegalne testowanie antybiotyków i wprowadzania w błąd w kwestii stosowania leków. Pfizer miał także zostać oskarżony przez prokuraturę o korumpowanie lekarzy. By uniknąć postępowania zgodził się zapłacić gigantyczną grzywnę w wysokości 2,3 miliarda dolarów.

2020-11-26 17:19:01
Ostatnio stało się możliwe unieważnienie małżeństw zawartych w kościele, Stało się to możliwe dla par korzystających z politycznokościelnych układów. Porzucili swoich pierwszych małżonków poślubionych przed ołtarzem, pozostawili im dzieci. Po czym uzyskali akceptację Kościoła na kolejny kościelny ślub. Słowem rozwody kościelne stały się możliwe. Ciekawe czy dla wszytskich, czy tylko dla hipokrytów.

2020-11-26 15:10:33
Według najnowszych sondaży tylko 15-30% Polaków wyraża zdecydowaną chęć zaszczepienia się na COVID-19 [1,2].

Wola narodu do przyjęcia szczepionki na COVID-19 wydaje się topnieć z każdym miesiącem [2].

Wygląda na to, że deklaracja firmy Pfizer/BioNTech o rewelacyjnej, ponad 90-procentowej skuteczności [5] to za mało, żeby przekonać większość obywateli do immunizacji.

Minister Zdrowia „w ciemno” zadeklarował zakup 20 mln dawek szczepionki od koncernu Pfizer [3] i przechodzi do działań, które mają na celu zwiększenie zaufania społecznego do szczepień [4].

Podczas gdy MZ zastanawia się dlaczego tak wiele osób nie chce się szczepić, mnie osobiście „imponuje” odsetek tych odważnych, którzy deklarują gotowość do przyjęcia szczepionki od niemieckiego giganta farmaceutycznego.

Dlaczego?

RÓŻNE SZCZEPY I TEMPO MUTACJI

Szczepy SARS-CoV-2 (m.in. azjatycki, europejski, północnoamerykański) współistnieją i mogą ewoluować różnymi ścieżkami mutacji oraz charakteryzować się odmiennym tempem tego procesu, który wpłynie na efektywność szczepionki. Wskazuje się na potrzebę utrzymania nadzoru nad krążącym SARS-CoV2 za pomocą technik sekwencjonowania [30]. Nie znamy skuteczności szczepionki względem szczepów występujących w Polsce. Tak samo nie znamy tempa ich mutacji i ryzyka ucieczki wirusa przed odpowiedzią immunologiczną generowaną przez szczepionkę.

2. BRAK DANYCH I PUBLIKACJI

Nie znamy pełnego zestawu danych klinicznych, na podstawie których określono 90% skuteczność, a wyników badań III fazy dotychczas nie opublikowano w recenzowanym artykule naukowym.

3. PANDEMIA NIE TAKA GOROŹNA?

W czasie badania (ok 3 miesiące) COVID-19 potwierdzono tylko u 0,2% uczestników, nie stwierdzono zgonów. Wygląda na to, że liczba chorych i zmarłych rośnie bardzo powoli i ocena skuteczności szczepionki dla chociażby kilku tysięcy przypadków COVID-19 zajęłaby wiele lat…czy to wpisuje się w narrację „groźnej pandemii”? Według oszacowań CDC zakażenie wirusem SARS-CoV-2 przeżywa, w zależności od wieku, od 96,76% do 99,99% osób [23], a tylko w przypadku 6% zgonów COVID-19 jest wyłączną przyczyną śmierci [24].

2020-11-26 09:39:07
Szczepionka BCG przeciwko gruźlicy skutecznie chroni przed zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Tak twierdzą wirusolodzy ze szpitala akademickiego w USA. Jak podkreślają, potwierdziło to badanie przeprowadzone na grupie ponad 6 tys. osób zatrudnionych w tym szpitalu.

Uczestnicy studium zostali poddani m.in. badaniom krwi. Przeprowadzono także wywiad dotyczący przebytych wcześniej chorób oraz analizę szczepień, które otrzymali w przeszłości.

Wnioski ze studium, opublikowanego w najnowszym wydaniu naukowego pisma wskazują, że w grupie poddanych badaniu najniższy poziom przeciwciał koronawirusa miały właśnie osoby, które w przeszłości zaszczepiono

Jak poinformował współautor badania, dowodem na skuteczność BCG może być fakt, że zaszczepieni nią uczestnicy studium pomimo bardzo niskiego poziomu przeciwciał SARS-CoV-2 nie zachorowali dotychczas na COVID-19.

Zdaniem Ar innym argumentem przemawiającym za skutecznością BCG w walce z koronawirusem jest fakt, że pracownicy służby zdrowia, których poddano szczepieniu, nie zostali zakażeni, nawet pomimo otaczających ich pacjentów z COVID-19. Dodał, że choroby tej uniknęły nawet te osoby (zaszczepione BCG), które miały predyspozycje do infekcji koronawirusem, np. nadciśnienie, wyższy poziom cukru, czy problemy z układem krążenia.

2020-11-25 18:12:13
Rozczłonkowane ciało 48-letniego mężczyzny znaleziono w jednym z domów w miejscowości Młotkowice w powiecie koneckim (woj. świętokrzyskie). Mężczyzna od kilku dni nie odzywał się do rodziny, a wejście na posesję uniemożliwiał pies amstaff.

We wtorek po godzinie 21 rodzina 48-latka poinformowała policjantów, że od kilku dni nie ma z nim kontaktu. Natomiast wejście do jego domu jest niemożliwe, ponieważ po posesji biega pies.

Fyuuij
2020-11-25 18:08:04
Co na to Jezus?Tego chciał!

2020-11-25 17:14:43
Unieważnienie małżeństwa z dziećmi z powodu skoku w bok - czyli do zamężnej dzieciatej kochanicy - to szczyt zakłamania, hipokryzji, obłudy . . . Czy rzeczywiście tak wygląda prawo kanoniczne , jedankowe dla wszytskich,którym znudziało się być w pierwszym związku ze ślubem kościelnym?

2020-11-25 17:00:02
Logan zrob tak uniewaznij swoje małzenstwo i zobaczysz czy to takie proste a potem pochwal sie

2020-11-25 16:55:51
Mocna pozycja Jana Pawła II zawsze uwierała lewaków, ale dokąd żył nie ośmielali się go atakować. Po śmierci i po ogłoszeniu go świętym zaczęto podkopywać jego autorytet. A wszystko to dzieje się na podłożu walki z homoseksualizmem i pedofilią w Kościele Od dłuższego już czasu zaczęto sugerować, że papież tuszował afery pedofilskie.

Wszystkie działania ugrupowań lewackich w ostatnich czasach skupiają się na bluźnierczych czynach wymierzonych w wiarę chrześcijańską. Od przeróżnych aktów profanacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, monstrancji jako waginy niesionej w prześmiewczej procesji, parodii Mszy św., doszło do profanacji figury Jezusa przed kościołem św. Krzyża w Warszawie. Pomniki Jana Pawła II stały się również obiektem aktów wandalizmu.

Wulgarne i oszalałe demonstracje Strajku Kobiet, ataki na kościoły, zakłócanie Mszy św. to wszystko stało się wyśmienitym gruntem do niszczenia autorytetu moralnego Jana Pawła II. To niepodważalna do tej pory ostoja duchowa dla nas. Na naukach papieża opiera się współczesny Kościół głosząc o roli rodziny, małżeństwa, roli cywilizacji życia opartej na obronie życia od chwili poczęcia aż do naturalnej śmierci. Podważenie jego nauki i desakralizacja postaci papieża jest motorem wielu sił na świecie wrogich chrześcijaństwu.

Doskonałym momentem do skomasowanego ataku na Jana Pawła II stał się upubliczniony w Rzymie watykański raport w sprawie byłego kard.

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Imię:
Email:
Twój komentarz:

HTML = wył
X-code = wł

X-Kody:
  • [email]nazwa@domena.pl[/email]
  • [url]www.strona.pl[/url]
  • [b]pogrubiony[/b]
  •  

    Copyright © 2006 LubelskieOnline.pl