Strona glowna

Sobota, 27 kwietnia 2024, Do końca roku 249 dni Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty

Wiadomosci

Co zrobić z nadpłatą podatku?

Dodane: red Data: 2019-03-04 15:55:29 (czytane: 2340)  Wersja do druku

Do 30 kwietnia podatnicy są zobowiązani rozliczyć się z dochodów za poprzedni rok. Każdy podatnik, który osiągnął jakikolwiek dochód w poprzednim roku podatkowym ma obowiązek złożyć odpowiednie zeznanie PIT w swoim urzędzie skarbowym. Bardzo często zdarza się, że obliczony z deklaracji podatek, który został zapłacony jest zbyt duży. Oznacza to, ze zapłaciliśmy skarbówce zbyt dużo pieniędzy. Mówimy wtedy o tak zwanej nadpłacie podatku.

Skąd bierze się nadpłata?

Wynikać może ona z kilku przyczyn. Jeżeli podczas składania zeznania podatnik ma prawo do skorzystania ulg i wpisze je w swojej deklaracji PIT, wtedy podstawa jego opodatkowania albo sam podatek może zostać zmniejszony. W ten sposób utworzyć się może nadpłata. Innym przykładem może być przypadek, gdy zaliczki były pobierane według wyższego progu podatkowego, a ostatecznie dochód podatnika zmieścił się w pierwszym progu skali podatkowej. Nadpłata powstać może także w wyniku rozliczenia kwoty zmniejszającej podatek, które nie była brana pod uwagę podczas wyliczania zaliczek na podatek dochodowy.

Omawiana nadpłata w przypadku rozliczenia podatku dochodowego dla osób fizycznych za dany rok podatkowy, powstaje z dniem złożenia zeznania PIT przez podatnika.

Co można zrobić z powstałą nadpłatą?

W przypadku, gdy stwierdzono u podatnika nadpłatę może wystąpić kilka scenariuszy:
-jeśli podatnik posiada jakieś zaległości albo jest obciążony obowiązkiem podatkowym, wtedy jego nadpłata podatku zostanie przeznaczona na uregulowanie zaległości podatkowych oraz odsetek, które powstały w wyniku zwłoki z regulacją zobowiązań podatkowych. Jednak w takim przypadku podatnik może złożyć zażalenie na postanowienie zaliczające jego nadpłatę na wymienione wcześniej cele;
- w przypadku gdy podatnik nie ma żadnych zaległości i nie posiada obowiązku zapłaty podatku, jego nadpłata podlega zwrotowi. Jednak warunkiem jest to, że nadpłata musi przekroczyć kwotę 8 zł 80 gr. Jeżeli nadpłata będzie niższa od podanej kwoty, zostanie z urzędu przekazana na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych podatnika;
- jest jeszcze kolejna możliwość. Podatnik, który ma świadomość wystąpienia nadpłaty, może dobrowolnie przeznaczyć ją na poczet przyszłych podatkowych zobowiązań. W tym celu konieczne będzie złożenie do urzędu skarbowego wniosku o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. W takim wniosku zawrzeć należy następujące informacje:
- dane podatnika(wnioskodawcy)
- dane adresata(naczelnika stosownego urzędu skarbowego)

W ramach zaliczania nadpłaty na potrzeby przyszłych zobowiązań finansowych istnieje również opcja "przeniesienia" nadpłaty pomiędzy podatkami. Oznacza to, że pieniądze, które pochodzą ze zbyt wysoko naliczonego przez urząd podatku mogą zostać przeznaczone na pokrycie przyszłych zobowiązań w innych podatkach(takich jak  VAT, czy PCC). W celu dokonania takiego „przeniesienia” podatnik musi złożyć odpowiedni wniosek.

pit_podatki.jpg

Wniosek o stwierdzenie nadpłaty podatku

Może się zdarzyć sytuacja, że podatnik nie zgadza się z wysokością naliczonego przez urząd podatku. W takiej sytuacji należy złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty podatku. Podobnie należy postąpić w przypadku, gdy złożona deklaracja zawiera błąd. Jednak wtedy razem z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty trzeba też złożyć skorygowane zeznanie podatkowe. Jeżeli urząd skarbowy stwierdzi, że podatnik słusznie złożył podanie, wtedy może otrzymać zwrot nadpłaty lub przeznaczyć ją na przyszłe zobowiązania podatkowe.

Kiedy podatnik otrzyma zwrot nadpłaconego podatku?

Termin jaki przysługuje organowi podatkowemu na zwrot wynosi trzy miesiące od dnia złożenia deklaracji PIT przez podatnika - w przypadku składania zeznania tradycyjną drogą. Jednak jeżeli podatnik skorzysta z przygotowanego przez Ministerstwo Finansów portalu Twój e-PIT i złoży przez niego zeznanie, zwrot podatku będzie możliwy do 45 dni od dnia złożenia deklaracji. W przypadku potrzeby dokonania korekty swojego zeznania, zwrot nadpłaconego podatku po korekcie nastąpi do 2 miesięcy od dnia jej złożenia, jednak nie wcześniej niż 3 miesiące od złożenia pierwotnej deklaracji. Grupą uprzywilejowaną w kwestii zwrotu podatku są osoby posiadające Kartę Dużej Rodziny, które mogą liczyć na zwrot pieniędzy do 30 dni.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem Pitax.pl. Dzięki PITax rozliczysz swoje podatki w prosty i wygodny sposób nie wychodząc z domu.

Przeczytaj również:
W jakich zadaniach sprawdzają się podnośniki koszowe? Sprawdź! (2022-07-07 11:46:24) - Komentarzy:(0)
Zgubiona paczka - gdzie zgłosić? (2022-07-07 11:12:48) - Komentarzy:(0)
Miasto Biłgoraj chce budować bloki (2022-07-07 09:19:19) - Komentarzy:(0)
Egzaminatorzy WORD protestują. Egzaminy odwołane (2022-07-07 08:39:01) - Komentarzy:(4)
Darmowy transport dla osób pełnoletnich w powiecie biłgorajskim (2022-07-06 17:19:26) - Komentarzy:(0)
Policjanci znakowali rowery (2022-07-06 15:18:57) - Komentarzy:(1)
Oszukana na BLIK-a (2022-07-06 11:57:38) - Komentarzy:(0)
Wiemy, kto będzie przewodnikiem grupy Ziemi Biłgorajskiej na Jasną Górę (2022-07-05 16:53:24) - Komentarzy:(1)
Wszechnica UJ doradza, pomaga i projektuje (2022-07-05 15:54:37) - Komentarzy:(0)
Protest związkowców DPS-ów pod Starostwem Powiatowym. Z protestującymi spotkał się starosta i etatowy Członek Zarządu (FOTO) (2022-07-05 15:20:24) - Komentarzy:(19)


  Komentarze (0)
     

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Imię:
Email:
Twój komentarz:

HTML = wył
X-code = wł

X-Kody:
  • [email]nazwa@domena.pl[/email]
  • [url]www.strona.pl[/url]
  • [b]pogrubiony[/b]
  •  

    Copyright © 2006 LubelskieOnline.pl