Strona glowna

Niedziela, 05 grudnia 2021, Do końca roku 26 dni Imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny

Wiadomosci

Bądź widoczny. Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 4 w Biłgoraju otrzymali odblaski

Dodane: red Data: 2021-10-13 13:21:11 (czytane: 1572)  Wersja do druku

Jak ważna jest widoczność jesienną porą po zmroku nie trzeba chyba nikogo przekonywać. By tę wiedzę utrwalić i zachęcić dzieci do noszenia odblasków i właściwego zachowania się w drodze do szkoły i do domu, organizowane są różne akcje. Jedna z nich odbyła się dziś w Szkole Podstawowej Nr 4 w Biłgoraju.

odblaski__1_.JPG

Z najmłodszymi uczniami biłgorajskiej "Czwórki" spotkali się dziś policjanci wydziału ruchu drogowego oraz wydziału do spraw nieletnich. Wśród gości obecny był także sekretarz Miasta Biłgoraj Bogdan Kowali i prezes Stowarzyszenia Bezpieczny Powiat Biłgorajski Bogdan Kiełbasa.

odblaski__2_.JPG

Podczas spotkania, dzieci wzięły udział w pogadance na temat bezpieczeństwa podczas drogi do szkoły i do domu, odpowiednich zachowań na rowerze czy podczas przechodzenia przez przejście. -Bezpieczeństwo w ruchu drogowym zależy od bardzo wielu czynników, jednym z nich jest przestrzeganie prawa i wyrobienie wśród nas wszystkich właściwych postaw. Nasze spotkania z dziećmi i młodzieżą są z jednej strony przekazywaniem wiedzy z drugiej wychowywaniem i zwracaniem uwagi na bezpieczeństwo. Stąd poruszane są tematy właściwego poruszania się po chodniku i ulicy, kwestie przejścia przez jezdnię czy obowiązki rowerzysty. Zwracamy także uwagę na kwestie noszenia odblasków i ich wpływ na bezpieczeństwo nas wszystkich - mówi aspirant sztabowy Adam Granda z KPP w Biłgoraju.

odblaski__3_.JPG

W kwestii bezpieczeństwa w ruchu drogowym szerokie działania podejmuje biłgorajskie Stowarzyszenie Bezpieczny Powiat Biłgorajski. Od lat rozdaje ono m. in. bezpłatne odblaski, w tym kamizelki do szkół i przedszkoli powiatu biłgorajskiego. -Akcję realizujemy już od lat. Chcemy by dzieci były widoczne w drodze do szkoły, by znały podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym i by nosiły odblaski. Elementy odblaskowe powodują, że w światłach samochodu widoczni jesteśmy zdecydowanie lepiej widoczni, co pozwala kierowcy podjąć odpowiednie działania zmierzające do ominięcia nas. Gdy nie mamy elementów odblaskowych, w świetle samochodu widoczni jesteśmy z odległości około 40-50 m, to może być zbyt blisko, by kierowca zdążył zareagować. Zachęcamy więc dzieci, a przez dzieci i rodziców by w wyposażeniu każdego pieszego były odblaski. Stąd m. in. dlatego - wspólnie z samorządami - zakupujemy je i rozdajemy - podkreśla Bogdan Kiełbasa.

odblaski__4_.JPG

Podjęte przez Stowarzyszenie Bezpieczny Powiat Biłgorajski działania wpisują się w ogólnopolską akcję organizowaną przez Policję. Otóż 1 października 2021 roku, Policja rozpoczęła akcję informacyjno - edukacyjną skierowaną do pieszych pn. „Świeć Przykładem”. Jej celem jest przypominanie i uświadamianie pieszym o potrzebie korzystania z elementów odblaskowych oraz bezpiecznym poruszaniu się po drodze.

odblaski__5_.JPG

/bilgoraj.com.pl/

Przeczytaj również:
Powrót (2021-12-04 21:38:49) - Komentarzy:(0)
Wystawa miniatur i figurek kolekcjonerskich (FOTO) (2021-12-04 21:19:50) - Komentarzy:(0)
XXX Mikołajkowy Turniej Dzieci w Karate Tradycyjnym (FOTO) (2021-12-04 17:32:08) - Komentarzy:(0)
Mikołajki na sportowo (FOTO) (2021-12-04 17:01:49) - Komentarzy:(0)
Miliony złotych wsparcia dla naszych samorządów w ramach laboratoriów przyszłości (2021-12-04 10:00:25) - Komentarzy:(4)
Wyraź to w PIXEl-Ach! (FOTO) (2021-12-03 15:20:08) - Komentarzy:(3)
Tak. Pomagam! (2021-12-03 14:25:10) - Komentarzy:(0)
Umowy o dzieło - raport ZUS (2021-12-04 17:10:36) - Komentarzy:(0)
Jakie prezenty podarować na Walentynki? (2021-12-04 09:43:29) - Komentarzy:(5)
Jak wykryć zdradę partnera? Jakie są sposoby na odkrycie prawdy? (2021-12-03 13:20:52) - Komentarzy:(3)


  Komentarze (1)
     

2021-10-14 23:13:15
Od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat.

Dotychczasowe zapisy ustawy - prawo o ruchu drogowym nakładały obowiązek noszenia elementów odblaskowych jedynie na osoby poniżej 15 roku życia. Teraz ustawodawca rozszerzył go na wszystkich, niezależnie od wieku, którzy poruszają się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.

W przepisach przewidziano wyjątek: pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Nowy przepis nie ma zastosowania w strefie zamieszkania – tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Imię:
Email:
Twój komentarz:

HTML = wył
X-code = wł

X-Kody:
  • [email]nazwa@domena.pl[/email]
  • [url]www.strona.pl[/url]
  • [b]pogrubiony[/b]
  •  

    Copyright © 2006 LubelskieOnline.pl