Mord partyzantów na Rapach. 78. rocznica niemieckiej zbrodni na polskich żołnierzach (FOTO) 2022-07-03 22:20:18
Biłgorajski Katyń, ostatni tragiczny akord Bitwy pod Osuchami, zbrodnia wojenna, mord na Rapach. Tak określana jest zbrodnia, jakiej Niemcy na początku lipca 1944 roku, dokonali na wziętych do niewoli, po bitwie pod Osuchami, żołnierzach Polskiego Państwa Podziemnego.
Dziś, w 78 rocznicę tych wydarzeń, mieszkańcy powiatu biłgorajskiego, oddali cześć żołnierzom AK i BCh, którzy wbrew wszelkim normom prawa wojennego, byli brutalnie przesłuchiwani, torturowani a następnie bez jakiegokolwiek sądu zamordowani i pogrzebani w lesie.
-Mord na Rapach koło Biłgoraja był ostatnim akcentem niemieckiej akcji przeciwpartyzanckiej "Wicher II". Przypomnijmy, że w czerwcu 1944 roku, w lasach Puszczy Solskiej, w okolicach wsi Osuchy, zgrupowania partyzanckie znalazły się w niemieckim okrążeniu. Był to finał niemieckich działań, które miały na celu zniszczenie partyzantki polskiej. Podczas bitwy, w której Niemcy przeciw 1 200 żołnierzom polskim wystawili 30 tys. regularnej armii, kilkudziesięciu partyzantów wzięto do niewoli. Wbrew konwencjom, poddani oni zostali brutalnym przesłuchaniom w siedzibie gestapo w Biłgoraju, a następnie skrycie zamordowani - podkreśla historyk, dr Adam Balicki.
-Niemcy zdawali sobie sprawę, że mają w rękach zaprzysiężonych żołnierzy AK i BCh, którzy są częścią Polskiego Państwa Podziemnego. Wiedzieli, że nie są w stanie ich złamać, przekonać, zastraszyć. Polscy żołnierze do końca pozostali wierni swej przysiędze i zawołaniu Bóg - Honor - Ojczyzna i za to przyszło im zapłacić największa ofiarę. Cyprian Kamil Norwid mówił, że "nie po to się żyje by walczyć, lecz po to się walczy by żyć. lecz gdy ci sił do walki nie starszy, spójrz śmierci w oczy i idź". I oni poszli i to jest ich epitafium - zaznacza w rozmowie z Portalem bilgoraj.com.pl Tomasz Książek, prezes ŚZŻAK Rejon Biłgoraj.
Dzisiejsze rocznicowe uroczystości mieli kilka odsłon. Pierwszą z nich była inscenizacja przy ulicy "Wacek" Wasilewskiej, następnie uczestnicy modlili się w intencji pomordowanych w kościele Wniebowzięcia NMP. Po Eucharystii udali się następnie na miejsce mordu w lesie Rapy koło Biłgoraja, tutaj złożono kwiaty i odczytano apel poległych. Uroczystość zakończyła inscenizacja rozstrzelania partyzantów.
|
|
|