Chcesz zostać specjalistą UX? Koniecznie przeczytaj!
2021-08-05 08:33:30

UX Designer, czyli najprościej mówiąc, projektant doświadczeń użytkownika, to osoba odpowiedzialna za projektowanie stron internetowych i produktów cyfrowych w sposób przyjazny i intuicyjny dla użytkownika. Zawód ten, choć stosunkowo nowy, cieszy się coraz większą popularnością. Co powinna wiedzieć osoba, która chce zostać specjalistą w branży?


Różnice między UX a UI Designerem
UX Designer najczęściej mylony jest z programistą front-end lub grafikiem. To jednak nie koniec pomyłek, bo rosnąca specjalizacja w branży wymusza pojawianie się kolejnych zawodów z zakresu użyteczności: np. UI Designerów, czyli projektantów interfejsów graficznych, UX Researcherów, czyli osób zajmujących się wywiadami z użytkownikami, czy UX Writerów, czyli specjalistów od treści. Oczywiście zdarza się, że w mniejszych firmach UX Designer wykonuje zadania z pokrewnych stanowisk. Jego kompetencje z zakresu grafiki czy programowania również będą mile widziane, jednak nie jest to konieczne do podjęcia tej pracy.

Kursy UX czy studia? Jak zdobyć wiedzę?
Polskie uczelnie nie oferują studiów dziennych z obszaru ux, ale na kilku prywatnych uczelniach można studiować tę tematykę w trybie podyplomowym. Taki sposób dokształcania wybiera nieco ponad 40 proc. specjalistów z branży. Równie popularnym sposobem na zdobycie wiedzy i umiejętności potrzebnych projektantowi są kursy UX. Trwają krócej niż studia, mają bardziej intensywną formę i są nastawione na konkretne zagadnienia. Profesjonalne firmy szkoleniowe oferują m.in. kursy UX dotyczące podstawowych programów wymaganych w pracy UX Designera, a także ekonomii behawioralnej, testów użyteczności, analityki, technik projektowania, tworzenia design systemów oraz innych obszarów UX.

biuro_praca.jpg

Umiejętności UX Designera
To ciekawy zawód, który przyciąga wiele osób, nie każdy jednak się w nim odnajdzie. Do najważniejszych predyspozycji kandydatów należy z pewnością zdolność analitycznego myślenia, a także umiejętność wyciągania wniosków i kreatywność. Dobry specjalista, podchodząc do projektu, jest w stanie w prawidłowy sposób zdefiniować potrzeby użytkownika, wyciągnąć odpowiednie dane, przeanalizować je, wiedzieć, w jaki sposób zmierzyć wynik, kogo i dlaczego zaangażować do realizacji projektu. Konieczna jest również umiejętność argumentowania decyzji projektowych – w końcu trzeba będzie do nich przekonać cały zespół, nierzadko oporny na zmiany.

Plusy pracy UX Designera
Projektowanie doświadczeń użytkownika to profesja z pogranicza analityki, grafiki i psychologii, co czyni zawód bardzo interesującym. Niewątpliwą zaletą jest również różnorodność zadań, technik i projektów. To także praca, która ma sens, ponieważ dostarcza użytkownikom konkretnych wartości. Nie można zapomnieć o dobrych zarobkach. Średnie wynagrodzenie projektanta to 7234 zł netto.

Minusy pracy UX Designera
Pracując nad użytecznością strony, UX Designer burzy często zastany porządek, co spotyka się z oporami. Projektanci muszą tłumaczyć, na czym polega proces projektowania i dlaczego takie, a nie inne rozwiązania powinny być zastosowane.








http://lubelskieonline.pl/wiadomosci/printnews.php?id=27639