Misja Ziemia i Książki. Wakacje w aleksandrowskiej bibliotece
2021-08-03 08:55:00

W tym roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Aleksandrowie akcja „Wakacje w bibliotece” odbywała się pod hasłem „Misja Ziemia i Książki”. W zajęciach uczestniczyły grupy przedszkolne i dzieci w wieku od 6 do 11 lat. Biblioteka przygotowała dla uczestników różne formy aktywności. Były zajęcia plastyczne, ruchowe, teatralne oraz gry, zabawy i konkursy, a wszystko wokół ekologii i literatury.


Bibliotekarze wspólnie z dziewczynkami z Koła Przyjaciół Biblioteki wokół tematów zajęć jak chociażby: planeta Ziemia, góry i wulkany, woda, zwierzęta i rośliny, przygotowali wiele różnych zadań. Spotkania rozpoczynały się od głośnego czytania  fragmentów książek o tematyce ekologicznej i przyrodniczej z literatury popularnonaukowej dla najmłodszych. Następnie dzieci między innymi: tworzyły wybuchające wulkany, brały udział w wyścigach najszybszych zwierząt, obracały się jak Ziemia, brały udział w wspinaczce górskiej, poznawały chronione gatunki roślin i zwierząt, tropiły dinozaury, nadawały kształty chmurom, segregowały śmieci, itd. Zadań było mnóstwo, ale najważniejsze było aby dzieci dobrze się bawiły i rozwijały swoją ekspresję.

wakacje_w_bibliotece_w_aleksandrowie__4_.jpg

Przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę” okazały się spotkania z książką  wydawnictwa „Bajka”- „Uratuj Ziemię”, której autorem jest Patrick George oraz oparte na niej burze mózgów. Uczestnicy wykonali także niezwykle kreatywne prace plastyczne, które stworzyły wakacyjną galerię. Można w niej było zobaczyć np.: wulkany, szkielety dinozaurów i góry. Podczas zajęć w dużej mierze jako materiały zostały wykorzystane surowce wtórne jak: stare gazety, resztki kredek, opakowania itp. Podczas całego cyklu spotkań uczestnicy poznawali jak piękna jest nasza planeta, uczyły się dostrzegać co niszczy środowisko przyrodnicze i jak temu zapobiegać.

wakacje_w_bibliotece_w_aleksandrowie__1_.jpg

Dzieci po wcześniejszej rezerwacji indywidualnie lub w małych grupkach uczyły się również programowania z robotami Photon. Roboty cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych ale i wśród nastolatków. Dzieci rewelacyjnie sobie radziły z programowaniem różnych zadań i nieraz zaskakiwały swoimi umiejętnościami organizatorów i rodziców. Roboty okazały się też świetnymi pomocnikami w promowaniu czytania, bo jedno z zdań polegało na odnalezieniu zbioru książek dla dzieci i wybraniu książek, które podobały się uczestnikom.

wakacje_w_bibliotece_w_aleksandrowie__2_.jpg

Odbywało się także w kameralnych mini grupkach głośne czytanie powiązane z interaktywnymi ćwiczeniami. Dzieci nie tylko słuchały fragmentów książek poruszających tematy ekologii i ochrony środowiska przyrodniczego ale uczyły się poprzez zabawę jak w prosty sposób mogą w codziennym życiu dbać o Ziemię. Było między innymi zakręcanie kranu podczas namydlania rąk, dawanie drugiego życia zużytym przedmiotom jak kubeczki po jogurcie czy serkach, itp. Własnoręcznie zrobione pojemniki na kredki czy puzderka na spinki albo drobne zabawki przyniosły naprawdę wiele satysfakcji maluchom. Na zakończenie zajęć dzieci otrzymały upominki i książki. W pomoc w przeprowadzenie akcji włączyli się partnerzy: Przedszkole „Leśne Skrzaty” w Aleksandrowie, Koło Przyjaciół Biblioteki i Urząd Gminy Aleksandrów.  

wakacje_w_bibliotece_w_aleksandrowie__3_.jpg

Odwiedzający bibliotekę mogli przez lipiec ale jeszcze i przez cały sierpień korzystać z: bogatej oferty książek dostępnej na Letnim kiermaszu „Książka za książkę lub uśmiech” gier planszowych, puzzli, Kącika Malucha oraz zbiorów biblioteki. Biblioteka zaprosiła również dzieci i młodzież do wakacyjnych konkursów promujących czytanie, jak Letnia Akademia Czytania i Książka na lato.

wakacje_w_bibliotece_w_aleksandrowie__5_.jpg

Tegoroczne lato w aleksandrowskiej bibliotece upływało na realizowaniu wspólnie z dziećmi misji dbania o nasze środowisko naturalne przy pomocy literatury. Misia Ziemia i Książka pokazała jak wiele chęci do działania i pomysłów mają dzieci, co było widać w ich aktywnym udziale w zabawach.

/Justyna Bździuch/http://lubelskieonline.pl/wiadomosci/printnews.php?id=27628