Noc Muzeów w Biłgoraju, czyli wystawy historyczne i imprezy kulturalne
2021-05-15 20:01:24

W Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju trwa "Noc Muzeów". To wydarzenie, które ma zaprezentować bogactw historyczne placówki, w tym bezcenne artefakty oraz kulturę Ziemi Biłgorajskiej. Udział w "Nocy Muzeów" jest bezpłatna. Uczestników obowiązują obostrzenia sanitarne związane z Covid-19.

Biłgorajskie Muzeum już od lat włącza się w ogólnopolską "Noc Muzeów". Co roku placówka przygotowuje szereg atrakcji, by zachęcić zwiedzających do odwiedzenia swych murów.

noc_muzeow_2021.JPG

-W zeszłym roku z racji obostrzeń, "Noc Muzeów" odbyła się on-line, w tym roku przyjmujemy zwiedzających. Z myślą o nich udostępniamy naszą wystawę stałą, prezentującą historię Ziemi Biłgorajskiej od prahistorii do 1944 roku XX wieku. Jest także możliwość zwiedzenia wystawy obrazów Anny Świcy, malarki, pedagoga, nauczyciela w MDK Biłgoraj. Na obrazach przedstawiona została przyroda, architektura oraz portrety. Zwiedzić można także wystawę Jean Pierre Norblin de La Gourdaine "Portret w miniaturze”. Jest także okazja by zobaczyć fragment zastawy pułkowej 61. pułku piechoty wraz z elementami kasyna wojskowego - wylicza Marek Majewski, dyrektor MZB w Biłgoraju.

slawomir_niemiec_suka_bilgorajska.JPG

Z muzyką źródłową biłgorajszyczyzny wykonaną na instrumentach związanych z naszym regionem, jak suka biłgorajska czy bębenek biłgorajski wystąpił dr Sławomir Niemiec, pracownik BCK w Biłgoraju. -Usłyszeć można tę muzykę, która rozbrzmiewała w Biłgoraju i sąsiednich wsiach dekady temu. Dziś, tych instrumentów i tej muzyki nie usłyszymy nigdzie indziej jak tylko na takich wykradzeniach jak "Noc Muzeów", czy koncerty muzyki ludowej. Warto także pamiętać, że dr Sławomir Niemiec jest mistrzem, jeśli chodzi o grę na tych instrumentach, słuchając więc jego wykonania przenosimy się niejako w czasie - zaznacza Tomasz Karolczak.

noc_muzeow_2021_1.JPG

Szerokiej publiczności zaprezentowane zostało także w należytej oprawie naczynie kultury Chimu. To zabytek pochodzicy z Ameryki Południowej, dokładniej z terenów dzisiejszego Peru. Naczynie najpewniej związane jest z kulturą Chimu, która powstała na początku X wieku. Należy podkreślić, że jej kres rozpoczął się w roku 1470, kiedy to państwo zorganizowane przez lud Chimu zostało podbite przez Inków. Kiedy nadszedł kres kultury Chimu, rodzi się miasto Biłgoraj. Nie wiemy w jaki sposób naczynie to znalazło się w Polsce. Być może trafiło ono jeszcze tutaj w XIX wieku. Nie wiemy dokładnie także do czego służyło. Są różne hipotezy, jedna z nich mówi o użytkowaniu go do ceremonii religijnych - podkreśla edukator muzealny, Tomasz Brytan.





http://lubelskieonline.pl/wiadomosci/printnews.php?id=27169