Strona glowna

Środa, 24 kwietnia 2024, Do końca roku 251 dni Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego

Wiadomosci

Mord partyzantów na Rapach. 78. rocznica niemieckiej zbrodni na polskich żołnierzach (FOTO)

Dodane: red Data: 2022-07-03 22:20:18 (czytane: 1863)  Wersja do druku

Biłgorajski Katyń, ostatni tragiczny akord Bitwy pod Osuchami, zbrodnia wojenna, mord na Rapach. Tak określana jest zbrodnia, jakiej Niemcy na początku lipca 1944 roku, dokonali na wziętych do niewoli, po bitwie pod Osuchami, żołnierzach Polskiego Państwa Podziemnego.

Dziś, w 78 rocznicę tych wydarzeń, mieszkańcy powiatu biłgorajskiego, oddali cześć żołnierzom AK i BCh, którzy wbrew wszelkim normom prawa wojennego, byli brutalnie przesłuchiwani, torturowani a następnie bez jakiegokolwiek sądu zamordowani i pogrzebani w lesie.

-Mord na Rapach koło Biłgoraja był ostatnim akcentem niemieckiej akcji przeciwpartyzanckiej "Wicher II". Przypomnijmy, że w czerwcu 1944 roku, w lasach Puszczy Solskiej, w okolicach wsi Osuchy, zgrupowania partyzanckie znalazły się w niemieckim okrążeniu. Był to finał niemieckich działań, które miały na celu zniszczenie partyzantki polskiej. Podczas bitwy, w której Niemcy przeciw 1 200 żołnierzom polskim wystawili 30 tys. regularnej armii, kilkudziesięciu partyzantów wzięto do niewoli. Wbrew konwencjom, poddani oni zostali brutalnym przesłuchaniom w siedzibie gestapo w Biłgoraju, a następnie skrycie zamordowani - podkreśla historyk, dr Adam Balicki.

mord_partyzantow_na_rapach.JPG

-Niemcy zdawali sobie sprawę, że mają w rękach zaprzysiężonych żołnierzy AK i BCh, którzy są częścią Polskiego Państwa Podziemnego. Wiedzieli, że nie są w stanie ich złamać, przekonać, zastraszyć. Polscy żołnierze do końca pozostali wierni swej przysiędze i zawołaniu Bóg - Honor - Ojczyzna i za to przyszło im zapłacić największa ofiarę. Cyprian Kamil Norwid mówił, że "nie po to się żyje by walczyć, lecz po to się walczy by żyć. lecz gdy ci sił do walki nie starszy, spójrz śmierci w oczy i idź". I oni poszli i to jest ich epitafium - zaznacza w rozmowie z Portalem bilgoraj.com.pl Tomasz Książek, prezes ŚZŻAK Rejon Biłgoraj.

Dzisiejsze rocznicowe uroczystości mieli kilka odsłon. Pierwszą z nich była inscenizacja przy ulicy "Wacek" Wasilewskiej, następnie uczestnicy modlili się w intencji pomordowanych w kościele Wniebowzięcia NMP. Po Eucharystii udali się następnie na miejsce mordu w lesie Rapy koło Biłgoraja, tutaj złożono kwiaty i odczytano apel poległych. Uroczystość zakończyła inscenizacja rozstrzelania partyzantów.

Przeczytaj również:
W jakich zadaniach sprawdzają się podnośniki koszowe? Sprawdź! (2022-07-07 11:46:24) - Komentarzy:(0)
Zgubiona paczka - gdzie zgłosić? (2022-07-07 11:12:48) - Komentarzy:(0)
Miasto Biłgoraj chce budować bloki (2022-07-07 09:19:19) - Komentarzy:(0)
Egzaminatorzy WORD protestują. Egzaminy odwołane (2022-07-07 08:39:01) - Komentarzy:(4)
Darmowy transport dla osób pełnoletnich w powiecie biłgorajskim (2022-07-06 17:19:26) - Komentarzy:(0)
Policjanci znakowali rowery (2022-07-06 15:18:57) - Komentarzy:(1)
Oszukana na BLIK-a (2022-07-06 11:57:38) - Komentarzy:(0)
Wiemy, kto będzie przewodnikiem grupy Ziemi Biłgorajskiej na Jasną Górę (2022-07-05 16:53:24) - Komentarzy:(1)
Wszechnica UJ doradza, pomaga i projektuje (2022-07-05 15:54:37) - Komentarzy:(0)
Protest związkowców DPS-ów pod Starostwem Powiatowym. Z protestującymi spotkał się starosta i etatowy Członek Zarządu (FOTO) (2022-07-05 15:20:24) - Komentarzy:(19)


  Komentarze (12)
     

2022-07-06 23:28:24
Jaki konkretnie zarzut ma ktoś kto twierdzi że to było przemówienie polityczne, przecież Niemcy tylko zmieniły metody osaczania nas Polaków a polityka to troska o dobro wspólne i wszystko jest polityką

Uczestnik uroczystości - Obiektywnie!
2022-07-06 18:51:13
Niechętnie komentuję wystąpienia lokalnych "działaczy i notabli" ale nie sposób nie zgodzić się z poprzednim komentarzem, że nader często ci wspomniani wyżej (zwłaszcza popierający obecnie rządzących) -zbyt łatwo WYGŁASZAJĄ POLITYCZNE MOWY podczas lokalnych uroczystości religijno-patriotycznych (nawet kilka razy w roku), profanując niestety uroczystość bez zachowania należytej powagi i szacunku dla innych (zmarłych i żyjących).?! Czy to już zapowiedź zbliżających się WYBORÓW? Jak można zaakceptować wygłaszane "polityczne wywody" i atak na UE i jej struktury, podczas uroczystości przy grobach zamordowanych partyzantów Ziemi Biłgorajskiej? Może się kiedyś zdarzyć, że podczas takiego wystąpienia ktoś kiedyś ostro zareaguje i zaprotestuje.! To obciach dla organizacji, która nie dba o poziom merytoryczny uroczystości. Może wystarczy zmienić osoby piastujące odpowiedzialne funkcje w tych "organizacjach" ? - Bo na pewno znajdą się osoby potrafiące zachować obiektywizm i umiar -nie mieszać polityki w poważne uroczystości dot. tragicznych lat naszej historii.

Colt
2022-07-05 21:21:48
Pisząc " ad rem" , bo niektórzy pomylili adresy, zauważyłem po raz kolejny, że komendant
Tomasz K ps. "Płyta" z wrodzonym sobie tupetem wygłosił pod krzyżem polityczne przemówienie. Może ktoś z władz ŚZZAK zwróci uwagę temu "działaczowi" czego nie wypada robić przy takich okazjach wymagających skupienia i powagi. Poza tym "zabawy" w śmierć, polskich patriotów uważam nie na miejscu a wręcz za profanacje miejsca i pamięci. Władze też mogłyby być punktualnie jeśli już muszą.

2022-07-05 13:19:02
Juz wkrotce unia europejska moze przyjac nowy podatek ktory besposrednio uderzy w kierowcow Droga do niego wydaje sie bardzo szybka ,bowiem wprowadzenie go w zycie nie wymaga zgody wszystkich panstw Wystarczy uzyskanie wiekszosci kwalifikowanej . Co ciekawe POMYSLODAWCA PODATKU KTORY ZAPEWNE PODWYZSZY CENY ZA DISEL I BENZYNE JEST POLSKA POLSKA

2022-07-05 13:00:45
Policzek dla Polaków od Ukrainy. Apologeta Bandery ambasador Melnyk zostanie… ministrem. Tak donosi niemiecki „BILD”
Ambasador Ukrainy w Berlinie Andrij Melnyk to „najbardziej znany i zarazem najbardziej kontrowersyjny dyplomata w Niemczech” – pisze w poniedziałek portal dziennika „Bild”. Jak dowiaduje się gazeta, powołując się na kilka źródeł w Kijowie, Melnyk może do jesieni opuścić Niemcy i powrócić na Ukrainę.

„Bild” twierdzi, że w Kijowie są plany, aby Melnyk odszedł z posady ambasadora w Berlinie i przeniósł się do centrali MSZ Ukrainy; miałby zostać wiceministrem spraw zagranicznych.

Informacji tych nie skomentował na razie ukraiński resort dyplomacji ani sam ambasador Melnyk.
„Andrij Melnyk jest bardzo ceniony w Kijowie za swoją pracę” – potwierdził na łamach „Bilda” przedstawiciel ukraińskiego rządu. Przeprowadzka Melnyka z Berlina do Kijowa mogłaby nastąpić jeszcze przed jesienią.
46-letni Melnyk jest ambasadorem Ukrainy w RFN od ośmiu lat. „Zaczął pracę na placówce w Niemczech za kadencji poprzedniego prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki, co jest dość niezwykłe. Ambasadorzy zwykle pełnią swoje funkcje przez cztery, maksymalnie sześć lat” – pisze „Bild”.

Melnyk był ostatnio ostro krytykowany za kłamliwe wypowiedzi, w których bronił przywódcy ukraińskich nacjonalistów Stepana Banderę, a Polskę zrównywał z III Rzeszą i Związkiem Sowieckim. Polski rząd i politycy PiS bali się zareagować ostro i byli szczęśliwi, że Kijów tak delikatnie odciął się od wypowiedzi Melnyka. Ciekawe jak teraz zareagują?Jeżeli Melnyk zostanie wiceministrem to będzie to jak naplucie w twarz Polakom. najwuzszy czas

2022-07-05 12:54:12
Według Wielkiego Mistrza Grande Orient „nie tylko Covid-19” zmienił świat, ale „dochodzimy do bardzo skomplikowanego momentu naszej historii, do bardzo szczególnego etapu ewolucji ludzkości. Świat prawie nie poruszał się od tysiącleci lub szedł bardzo powoli”. Teraz podobno „sprawy nagle przyspieszyły”.

„Osiągnęliśmy trzecią fazę rozwoju, czyli społeczeństwo cyfrowe z postępem naukowym w zawrotnym tempie. W obszarze komunikacji poczyniono znaczne postępy. Tak naprawdę nie wiemy już, dokąd zmierzamy”. „Ta niepewność ciąży na wszystkich, a Covid to uwypuklił” – mówi Serignac.

Różnorodność kulturowa i „postęp”
Dalej mistrz dodaje: „w Wielkim Wschodzie, gdzie zwracamy szczególną uwagę na społeczeństwo i różnorodność, czujemy to wszystko bardzo mocno i jest to dla nas duże wyzwanie w kwestii funkcjonowania społeczeństwa i pytań o granice naszych instytucji, o demokrację, o potrzebne przystosowania. (…) oczywiście wolność sumienia obejmuje poszanowanie różnorodności kulturowej, bez względu na to, jaką ona jest, i przyjmuje różnorodność”.

„W Wielkim Wschodzie mamy wielu braci i sióstr o różnych pomysłach. Praca masońska polega na pracy nad wielkimi ideami postępu, aby te idee mogły być rozpowszechniane w społeczeństwie, w mieście, poza lożami”.

Aborcja, migranci, klimatyzm
„W historii masonerii było wiele pomysłów przedstawionych i wprowadzonych w życie w mieście. Wolność sumienia była przedmiotem wielu prac pod koniec XIX i na początku XX w. w lożach. Poczyniono również postępy w zakresie praw kobiet do posiadania własnych swoich ciał, antykoncepcji, zniesienia kary śmierci. Wszystko to zostało przerobione w lożach.

Dziś pracujemy nad wszystkim, co dotyczy bioetyki, transhumanizmu, zrównoważonego rozwoju. Pracujemy długoterminowo. Mamy komisje i loże zajmujące się wszystkimi tymi zagadnieniami. W kontekście równości płci pracujemy nad walką z przemocą wobec kobiet, biorąc pod uwagę kwestię migrantów. Są też kwestie środowiskowe”.

Marsz przez instytucje
„Masoni noszą różne kapelusze. Można być członkiem związków zawodowych, stowarzyszeń lub partii politycznych. Masoneria jest tylko częścią tożsamości masona. Jest to istotny temat, który jest poważny, bo istnieje konieczność zwalczania pejoratywnego i sekciarskiego postrzegania masonerii. Są to nieuzasadnione oskarżenia, oszczerstwa i kłamstwa szerzone przez przeciwników postępu społecznego, z którymi musimy walczyć”.

Laicyzacja
Laicyzacja jest sposobem na wydobycie się polityki i społeczeństwa z uścisku religii. Wielka Brytania jest doskonale zsekularyzowana. Stany Zjednoczone i Francja także, ale kraje te mają dwie różne opcje. Istnieje wizja sekularyzacji, która dopuszcza komunitaryzm i to jest pogląd anglosaski. To znaczy z silną obecnością religii, chociaż nie w polityce. My mamy laicyzm republikański, który jest specyficznie francuski.”

Mamy i trochę dialektyki: „Szanujemy różnice, ponieważ art. 2 ustawy z 1905 r. mówi, że Republika zapewnia wolność sumienia i gwarantuje swobodę sprawowania kultu. Oznacza to, że francuski sekularyzm nie jest w żaden sposób antyreligijny. Przedkłada jednak wolność sumienia ponad swobodne sprawowanie kultu, ale obejmuje swobodne wykonywanie kultu w wolności sumienia”.„Uważamy, że francuski projekt świeckości wykracza poza rozdział Kościołów i państw. To jest projekt równych praw. Nie ma różnych praw w zależności od społeczności i religii. Jest to pomysł znacznie bardziej emancypacyjny, szerszy i lepszy niż projekt anglosaski”.

A co z takiego podejścia wynika? „Dzisiaj istnieje nowy fakt religijny, którym jest islam. Istnieje kilka milionów francuskich obywateli, którzy zgodnie z prawem wyznają muzułmańską religię. Nikt nie może temu zaprzeczyć. Ważne jest to, że są Republikanami”.

Relacja z francuskim Kościołem katolickim
„Dziś francuski episkopat w pełni zaakceptował republikański laicyzm. Poczuliśmy, nie jest już przeciwnikiem. Zupełnie nie. Nie ma już konfliktów. Jednak wciąż są pewne elementy Kościoła bardziej prawicowe, nawet bardzo skrajne, które stawiają znaki zapytania. (…) dziś (przywódcy Kościoła) prowadzą jednoznaczne dyskursy, które nie są już w konflikcie z laickością, a nawet z ideami masonerii”.

Wrogowie
„Nie zajmujemy stanowiska politycznego. Z wyjątkiem skrajnej prawicy, totalitaryzmu, ksenofobii, które są zapisane w naszych ogólnych regulacjach. (…) Masoneria nie jest partią polityczną. Z drugiej strony jest to republikański szaniec w stosunku do wielkich zasad, a idea masońska jest nierozerwalnie związana z ideą republikańską. Poza tym wielkie republikańskie zasady mogą mieć zastosowanie wszędzie, ponieważ są uniwersalne. Wolność, równość, braterstwo to dewiza republikanów i Wielkiego Wschodu”.

To tylko niektóre tezy z bardzo obszernego wywiadu Seriganca udzielonego na Mauritiusie. Świat ewoluuje, masoneria zajmuje się zawsze wcielaniem „postępu”. n czas

2022-07-04 21:56:38
Jak PSL wygra wybory to będzie w Polsce raj.

2022-07-04 15:55:55
Ambasador Melnyk oświadczył, że Bandera był bohaterem walczącym o wolność i niepodległość Ukrainy. – Nie ma dowodów na to, że oddziały Bandery wymordowały setki tysięcy Żydów. To rosyjska narracja, utrwalana w Polsce, Niemczech i Izraelu. Nie wiem, skąd Pan ma swoje dane – powiedział. Co do ludobójstwa na Polakach Melnyk stwierdził, że „podobne masakry dokonywane były przez Polaków na Ukraińcach, dziesiątki tysięcy. Trwała wojna”. – Przyczyną wrogości pomiędzy Polską i Ukraina było to, że Ukraińcy byli największą grupą mniejszościową w państwie polskim. Stanowili ¼ ludności, a mimo to byli uciskani w tak okrutny sposób, że trudno to sobie wyobrazić. I dlatego Ukraina była przeciw Polsce, więc Polacy byli dla nas takimi samymi wrogami jak nazistowskie Niemcy i ZSRR – oświadczył Melnyk. – Bandera nie był masowym mordercą Polaków i Żydów. Tak mówię i mogę to powtórzyć. Nie zdystansuję się od tego. I tyle – podkreślił.

Od tego wywiadu minęły cztery dni. Melnyk nie został odwołany z funkcji ambasadora. Dalej trzeba pomagac ukrainie zbliza sie zima potrzebuja wegla gazu ropy Pomorzemy i damy im Bratni kraj

do Fajne
2022-07-04 10:23:04
Każdy medal ma dwie strony.

blondyna
2022-07-04 09:45:55
co za znieczulica wśród tych ludzi !? Niemcy biją i mordują naszych chłopaków a towarzystwo "wzajemnej adoracji" stoi z założonymi rękami i się przygląda zamiast im pomóc !!!

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Imię:
Email:
Twój komentarz:

HTML = wył
X-code = wł

X-Kody:
  • [email]nazwa@domena.pl[/email]
  • [url]www.strona.pl[/url]
  • [b]pogrubiony[/b]
  •  

    Copyright © 2006 LubelskieOnline.pl