Strona glowna

Niedziela, 05 grudnia 2021, Do końca roku 26 dni Imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny

Wiadomosci

W grupie siła!

Dodane: red Data: 2021-10-20 10:11:40 (czytane: 1003)  Wersja do druku

Pomysł na inicjatywę jest wynikiem wspólnej pracy aktywnych seniorów z Biłgoraja – uczestników projektu „Zaangażowanie ma znaczenie!”, z Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Koło Powiatowe w Biłgoraju -Chcieliśmy zainspirować, pokazać nowe, ciekawe przykłady zaangażowania obywatelskiego osób po 60 r.ż. Inicjatywa okazała się strzałem w dziesiątkę, gdyż nawiązano nowe relacje, wymieniono kontakty i pomysły na działania obywatelskie seniorów - opowiada Krystyna Różaniecka prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Koło Powiatowe w Biłgoraju.

-Poprzez tą inicjatywę mogliśmy również zobaczyć na własne oczy jak wielka siła tkwi w grupie, w ludziach, którzy chcą podejmować działania na rzecz innych - podkreślają Maria Rozwadowska.
Wiele godzin edukacji w postaci warsztatów i spotkań coachingach, to czas jaki aktywni seniorzy poświęcili na zorganizowanie inicjatywy pn. „W grupie siła - seniorzy świadomi obywatele”.

Realizacja inicjatywy została podzielona na kilka etapów. Ostateczny jej kształt został zaakceptowany przez grupę inicjatywną podczas spotkania coachingowego. Wtedy to ustalono, że zostanie zorganizowany wyjazd do Ulanowa mający na celu poznanie przykładów na działania seniorów w Ulanowie i okolicach, wymianę doświadczeń i kontaktów celem przyszłej współpracy. Ponadto grupa inicjatywna, wykorzysta wiedzę z warsztatów w praktyce i dokona diagnozy przestrzeni w Ulanowie pod kątem dostosowania jej do potrzeb osób starszych.

diabetycy_bilgoraj.jpg

Powstał plan promocji inicjatywy oraz rozpoczęto rekrutację. Na szczęście uczestnicy dopisali. W sumie, w inicjatywie, w dniu 18 sierpnia br. W Ulanowie uczestniczyło dwudziestu siedmiu seniorów. Podczas spotkania seniorzy z uwagą słuchali opowieści przedstawicielek Koła Emerytów i Rencistów w Ulanowie, Stowarzyszenia Podkarpackiej Strefy Edukacji i Kultury „Wstęp Wolny” oraz stowarzyszenia Amazonek ze Stalowej Woli, zadawali pytania na temat  angażowania się osób starszych w działania lokalne w Ulanowie i okolicach. Ponadto spacer badawczy okazał się niezwykle ciekawą formą diagnozy przestrzeni. Wybrano miejsca m.in. przystań nad Sanem, teren stadionu, Podwale oraz Rynek i zgodnie ze scenariuszem rozmawiano o otaczającej przestrzeni. Seniorzy zastanawiali się, które miejsce najbardziej odpowiada na ich potrzeby. Dodatkową atrakcją był spływ galarami. Seniorzy zgodnie wybrali to właśnie miejsce jako najbardziej im odpowiadające. Wyjazd zakończył się wspólnym poczęstunkiem, który był okazją do rozmów o sposobach na aktywne spędzanie czasu wolnego.

Inicjatywa realizowana w ramach projektu „Zaangażowanie ma znaczenie!” współfinansowanego ze środków programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021 - 2025.

Przeczytaj również:
Powrót (2021-12-04 21:38:49) - Komentarzy:(0)
Wystawa miniatur i figurek kolekcjonerskich (FOTO) (2021-12-04 21:19:50) - Komentarzy:(0)
XXX Mikołajkowy Turniej Dzieci w Karate Tradycyjnym (FOTO) (2021-12-04 17:32:08) - Komentarzy:(0)
Mikołajki na sportowo (FOTO) (2021-12-04 17:01:49) - Komentarzy:(0)
Miliony złotych wsparcia dla naszych samorządów w ramach laboratoriów przyszłości (2021-12-04 10:00:25) - Komentarzy:(4)
Wyraź to w PIXEl-Ach! (FOTO) (2021-12-03 15:20:08) - Komentarzy:(3)
Tak. Pomagam! (2021-12-03 14:25:10) - Komentarzy:(0)
Umowy o dzieło - raport ZUS (2021-12-04 17:10:36) - Komentarzy:(0)
Jakie prezenty podarować na Walentynki? (2021-12-04 09:43:29) - Komentarzy:(5)
Jak wykryć zdradę partnera? Jakie są sposoby na odkrycie prawdy? (2021-12-03 13:20:52) - Komentarzy:(3)


  Komentarze (2)
     

2021-10-21 08:18:34
Cukrzyca jest nagminnym problemem milionów Polaków. Dawniej leczenie na tę poważną chorobę było bezpłatne, leki za darmo. Obecnie w Biłgoraju wizyta u lekarza tej specjalności niestety słono kosztuje. Dobrze, że po zdiagnozowaniu niektórzy miejscowi lekarze rodzinni kontynuują leczenie swoich pacjentów.

2021-10-20 13:57:09
Chirurdzy nowojorscy dokonali przeszczepu nerki z genetycznie zmodyfikowanej świni, której nie odrzucił organizm człowieka. Eksperyment oceniono jako postęp w łagodzeniu „tragicznego niedoboru ludzkich narządów do przeszczepów”.
Do zabiegu w Langone Health przy Uniwersytecie Nowojorskim (NYU) lekarze użyli nerki świni. Jej geny poddano modyfikacji w taki sposób, że tkanki zwierzęcia nie zawierały już molekuły powodującej niemal natychmiastowe odrzucenie przeszczepu.

Chirurdzy poddali operacji pacjentkę z oznakami dysfunkcji nerek. Jej rodzina zgodziła się na eksperyment, zanim jeszcze odłączono kobietę od aparatury podtrzymującej życie. Przez trzy dni nerka świni była przymocowana do naczyń krwionośnych pacjentki i utrzymywana poza jej ciałem.


„Wyniki testów przeszczepionej nerki +wyglądały całkiem normalnie+” – ocenił cytowany przez Reutera chirurg transplantolog dr Robert Montgomery kierujący zabiegiem. Jego zdaniem nerka świni produkowała tyle moczu, co można by oczekiwać od przeszczepionej ludzkiej. Przede wszystkim zaś nie dostrzeżono oznak odrzucenia przeszczepu.

Jak podała Agencja Reutera w Stanach Zjednoczonych prawie 107 tys. ludzi czeka obecnie na przeszczep narządów, w tym ponad 90 tys. na nerkę. Agencja prasowa powołała się na edukacyjną organizację non-profit zarządzającą jedyną w USA siecią pobierania i przeszczepiania narządów (UNOS). Szacuje ona, że czas oczekiwania na nerkę wynosi w Ameryce średnio od trzech do pięciu lat.

Źródło: PAP

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Imię:
Email:
Twój komentarz:

HTML = wył
X-code = wł

X-Kody:
  • [email]nazwa@domena.pl[/email]
  • [url]www.strona.pl[/url]
  • [b]pogrubiony[/b]
  •  

    Copyright © 2006 LubelskieOnline.pl