Strona glowna

Niedziela, 05 grudnia 2021, Do końca roku 26 dni Imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny

Wiadomosci

100 lat Biłgorajskiej Orkiestry Dętej im. Czesława Nizio (FOTO)

Dodane: red Data: 2021-10-17 23:23:14 (czytane: 1181)  Wersja do druku

17 października br., odbyły się uroczyste obchody Jubileuszu 100-lecia Biłgorajskiej Orkiestry Dętej im. Czesława Nizio. Z tej okazji w Biłgorajskim Centrum Kultury otwarto wystawę jubileuszową odbył się także koncert jubileuszowy. Nie obyło się także bez wyróżnień i życzeń.

Obchody Jubileuszu rozpoczną się otwarciem wystawy fotograficznej, na której zaprezentowane zostaną archiwalne fotografie i pamiątki związane z zespołem. Większość z nich nie była nigdy wcześniej udostępniana publicznie. Najstarsze zaś pochodzą z lat międzywojennych. Następnie odbył się koncert jubileuszowy połączony będzie z projekcją multimedialną na temat historii zespołu. Za oficjalną datę powstania Biłgorajskiej Orkiestry Dętej przyjmuje się rok 1921, kiedy to w trzy lata po odzyskaniu niepodległości rezerwista z armii carskiej, kapelmistrz 13 Pułku Kozaków Piotr Błacha powołuje 14 osobowy zespół dęty. Od tamtego czasu - z wyjątkiem okresu II wojny światowej - orkiestra działanie nieprzerwanie.

100_orkiestry_detej_bilgoraj__1_.JPG

-Czuję wielką dumę i satysfakcję z tego, co osiągnęliśmy jako zespół. Są to emocje, które są wynikiem pracy i pasji oraz służby. To czas poświęcony na próby, to występy, to udział w konkursach i przeglądach, to udział w uroczystościach. Dziś to posumowanie naszego - jako orkiestry - wpisania się w społeczność miasta Biłgoraj i całego powiatu - zaznaczał obecny dyrygent biłgorajskiej orkiestry, Paweł Stelmach.

100_orkiestry_detej_bilgoraj__2_.JPG

Historia Biłgorajskiej Orkiestry Dętej im. Czesława Nizio uzależniona była od licznych przemian politycznych i społecznych w naszym kraju. Z tego też powodu często zmieniały się instytucje patronujące zespołowi. Jednak dzięki zaangażowaniu dyrygentów i ciężkiej pracy jej członków, zespół konsekwentnie opierał się przeciwnościom losu. Od 1973 roku, od kiedy to prowadzona jest statystyka, orkiestra dała ponad 1 000 występów, a w jej działalności uczestniczyło kilkaset osób, które często właśnie tutaj rozpoczynały swoją przygodę z muzyką.

100_orkiestry_detej_bilgoraj__6_.JPG

-Orkiestra jest oczkiem w głowie Biłgorajskiego Centrum Kultury. Staramy się zapewnić muzykom jak najdogodniejsze warunki do prób, występów do wyjazdów, koncertów, które orkiestra chce organizować. Mam wrażenie, iż mieszkańcy doceniają pracę orkiestry, bo wydarzenia z jej udziałem cieszą się ogromną popularnością - podkreśla dyrektor BCK, Stanisław Kowalczyk. -Historia tak się toczy, że jedne zespoły powstają, inne końca swą działalność. Na jedne zespoły jest moda, potem ona mija. Mało zespołów przechodzi próbę czasu. Nam się udało i doszliśmy do 100-lecia działalności , kontynuując dzieło rozpoczęte przez naszych przodków. Tylko z mojej rodziny w orkiestrze grało dwóch moich braci, stąd koleją losu i ja się w nią zaangażowałem - mówi Henryk Nizio.

100_orkiestry_detej_bilgoraj__3_.JPG

Podczas jubileuszu nie zabrakło części oficjalnej, podczas której wręczone zostały różnorodne nagrody, odznaczenia i gratulacje. Były dyrygent orkiestry Henryk Nizio został odznaczony brązowym medalem „Zasłużony kulturze - Gloria Artis”, zaś orkiestrze przyznano nagrodę Ministra Kultury i Sztuki, odznakę honorową „Zasłużony dla Województwa Lubelskiego”, Nagrodę Kulturalną Województwa Lubelskiego oraz indywidualne Nagrody Kulturalne i dyplomy uznania Marszałka Województwa Lubelskiego. Życzenia i podziękowania popłynęły również do byłych członków orkiestry, do osób wspierających orkiestrę, dla seniorów, a także dla jej aktualnych muzyków. -Jubileusz dzisiejszy to spotkanie pokoleń artystów i pasjonatów muzyki. Biłgorajska orkiestra towarzyszyła lokalnej społeczności w chwilach najważniejszych wydarzeń z historii. Przed tym dorobkiem i wkładem w rozwój kultury i podtrzymywanie tradycji, dziś chylimy czoła. Mamy się czym pochwalić, Biłgorajska Orkiestra Dęta im. Czesława Nizio to nie tylko ambasador Biłgoraja czy powiatu biłgorajskiego ale całego Regionu. Ogromne sukcesy w konkursach, festiwalach i ogromna pasja - to właśnie biłgorajska orkiestra - podkreślał wicemarszałek Michał Mulawa.

Przeczytaj również:
Powrót (2021-12-04 21:38:49) - Komentarzy:(0)
Wystawa miniatur i figurek kolekcjonerskich (FOTO) (2021-12-04 21:19:50) - Komentarzy:(0)
XXX Mikołajkowy Turniej Dzieci w Karate Tradycyjnym (FOTO) (2021-12-04 17:32:08) - Komentarzy:(0)
Mikołajki na sportowo (FOTO) (2021-12-04 17:01:49) - Komentarzy:(0)
Miliony złotych wsparcia dla naszych samorządów w ramach laboratoriów przyszłości (2021-12-04 10:00:25) - Komentarzy:(4)
Wyraź to w PIXEl-Ach! (FOTO) (2021-12-03 15:20:08) - Komentarzy:(3)
Tak. Pomagam! (2021-12-03 14:25:10) - Komentarzy:(0)
Umowy o dzieło - raport ZUS (2021-12-04 17:10:36) - Komentarzy:(0)
Jakie prezenty podarować na Walentynki? (2021-12-04 09:43:29) - Komentarzy:(5)
Jak wykryć zdradę partnera? Jakie są sposoby na odkrycie prawdy? (2021-12-03 13:20:52) - Komentarzy:(3)


  Komentarze (4)
     

2021-10-18 20:20:44
Aktywność słoneczna wpływa na ilość promieni kosmicznych, które docierają do Ziemi, a one z kolei oddziałują na powstawanie chmur i bilans cieplny planety. Dlatego powinno się przemyśleć znaczenie promieni słonecznych i kosmicznych dla klimatu.
Tak przynajmniej twierdzą naukowcy z duńskiego Uniwersytetu Technicznego i Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, którzy przeprowadzili, ich zdaniem, przełomowe badania wpływu Słońca i promieni kosmicznych na ilość energii na Ziemi.

Czy to koniec „proroczych misji” aktywistów w rodzaju Grety Thunberg i wygłupów w rodzaju „porozumienia paryskiego”? Zobaczymy. Wnioski z badań ekspertów duńsko-żydowskich warto jednak odnotować.

Reklama„Przez ok. dwa tygodnie sprawdzaliśmy wpływ działania promieni kosmicznych na atmosferę. Kiedy erupcje słoneczne ograniczają napływ promieni kosmicznych, czasowo zmniejszają produkcję drobnych aerozoli. To skupiska cząsteczek, na których zwykle osadzają się krople wody, tworząc niskie chmury. To redukuje pokrywę chmur, co jak wiadomo wpływa na klimat” – stwierdza Henrik Svensmark, główny autor publikacji, która ukazała się w piśmie „Scientific Reports”.Dzięki badaniu okazało się, że Ziemia absorbuje prawie 2 dodatkowe waty energii na metr kwadratowy w czasie 4-6 dni od minimum natężenia promieniowania kosmicznego. Do przedstawionych wniosków naukowcy doszli dzięki badaniom prowadzonym z pomocą satelitów NASA Terra i Aqua.

Wyniki zgadają się z wcześniejszymi pracami teoretycznymi i badaniami laboratoryjnymi prowadzonymi przez duński zespół. Potwierdziła się m.in. teza, że najsilniejszy wpływ promieni słonecznych i kosmicznych można zauważyć na niskich wysokościach nad oceanami.

„Efekty słoneczne obserwowane w tym badania działają zbyt krótko, aby mogły mieć stały wpływ na klimat. Jednakże nasilają mechanizm łączący promienie kosmiczne z powstawaniem chmur, który działa w dłuższej skali czasowej. Mamy nadzieję, że odkrycie to będzie sygnałem do przemyślenia długofalowego wpływu aktywności słonecznej i promieni kosmicznych na klimat” – dodał dr Svensmark.

Źródło: Polsat News


2021-10-18 14:10:57
Gratulacje,, podziw i szacunek dla utalentowanych muzyków biłgorajskiej orkiestry. Piękny koncert jubileuszowy, uznanie dla organizatorów, a przede wszystkim dla muzyków, którzy grali bądź nadal grają w orkiestrze, która ma szczęście do kolejnych kapelmistrzów. Nasze pokolenia wspominają zasłużonych muzyków nauczycieli braci Niziów. Obecnie orkiestrą kieruje utalentowany i doskonale wykształcony muzycznie Pawełł Stelmach. Powodzenia. Wielkie dzięki dla Orkiestry i wszelkiej pomyślności na kolejne setki lat. Uznanie także należy się Panu Stanisławowi Kowalczykowi, dyrektorowi BCK, , który faktycznie ejst człowiekiem kultury także w sposobie bycia, co powinno być warunkiem dla wszystkich pracujących w placówkach kultury. Dla osób o wrednym charakterze nie powinno być miejsca w instytucjach kultury.

2021-10-18 11:21:25
Gratulacje i ogromne dzięki za wiek ciężkiej pracy. Czy zawsze docenianej? Niech każdy odpowie sobie indywidualnie. 3majcie się! Pozdrowienia.

Ala
2021-10-18 09:41:35
Piękny jubileusz i pięknie przygotowana impreza. Orkiestra zaprezentowała się znakomicie!!!
Panie Pawle, Panie Sławku...DZIĘKUJEMY !!!

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Imię:
Email:
Twój komentarz:

HTML = wył
X-code = wł

X-Kody:
  • [email]nazwa@domena.pl[/email]
  • [url]www.strona.pl[/url]
  • [b]pogrubiony[/b]
  •  

    Copyright © 2006 LubelskieOnline.pl