Strona glowna

Czwartek, 05 sierpnia 2021, Do końca roku 148 dni Imieniny: Emila, Karoliny, Kary

Wiadomosci

Biłgoraj broni swojego lasu na Garażówce

Dodane: red Data: 2021-06-14 10:01:23 (czytane: 1562)  Wersja do druku

W ramach tzw. działań hybrydowych (mieszanych) członkowie nieformalnej grupy "Biłgoraj broni swojego lasu" zorganizowali kolejną akcję, którą tym razem był punkt informacyjny w ramach co miesiąc odbywającej się w naszym mieście Garażówki. Jest to już czwarta z kolei forma protestu obrońców biłgorajskich lasów.

Andrzej Roszkowski – przewodniczący Rady Osiedla Rapy, jeden z organizatorów dzisiejszej akcji przypomina, że dotychczas w ramach działań zorganizowano spacer jako formę protestu przeciw wycince lasu w okolicach Biłgoraja, przejażdżkę rowerową po rębniach wokół Biłgoraja oraz zainicjowano akcję podpisywania petycji on-line, którą podpisało już ponad 500 osób. Organizatorzy akcji zachęcają do podpisywania petycji w obronie biłgorajskich lasów. Pełna treść petycji znajduje się pod adresem: https://www.petycjeonline.com/bigoraj_broni_swojego_lasu

bilgoraj_broni_swojego_lasu.jpg

-Obecna akcja, mająca zgoła inną formę niż dotychczasowe, ma przybliżyć mieszkańcom problematykę prowadzenia gospodarki leśnej i zagrożeń, które wynikają ze zbyt dużej intensywności jej stosowania. -Gdyby nie nasze działania i dotychczasowe wsparcie mieszkańców miasta jest wielce prawdopodobnym, że w październiku br. naszym oczom ukazałyby się w rejonie pomiędzy ulicą Poniatowskiego, Zamojską a drogą do Woli Małej trzy zręby zupełne, każdy o powierzchni około 4 ha - mówi Bogdan Kiełbasa, przewodniczący Rady Osiedla Sitarska-Kępy.

bilgoraj_broni_swojego_lasu_2.jpg

-Byłby to naprawdę przykry widok dla wielu osób, które w tym rejonie spacerują, biegają czy jeżdżą rowerami. Nasz protest spowodował, że Nadleśnictwo Biłgoraj zaczyna wykazywać pewne zrozumienie dla naszej argumentacji i postrzegania lasu w ramach innych funkcji, nie tylko gospodarczej. Trwający proces negocjacji jest żmudny i wymagający ustalenia wielu szczegółów. Liczymy, że jest pole do osiągnięcia kompromisu. Już sam fakt, że został on zapoczątkowany dzięki inicjatywie Burmistrza miasta, jest dobrym zwiastunem - dodaje Bogdan Kiełbasa.

bilgoraj_broni_swojego_lasu_3.jpg

Organizatorzy przygotowali mini wystawę przedstawiającą różne fazy ostatniego okresu życia lasu obejmujące oznakowanie drzew przeznaczonych do wyrębu, prace związane z wykonywaniem rębni zupełnej oraz stan po wykonaniu rębni zupełnej. -To dotarcie do kolejnej grupy społeczeństwa, która nie miała możliwości uczestniczenia w organizowanych dotychczas przedsięwzięciach jest dla nas kolejnym wyzwaniem - podkreśla Marian Maziarz. -W czasie bezpośrednich rozmów z uczestnikami Garażówki przeważały opinie wspierające nasze działania, ale były też głosy zwątpienia, które wynikały z faktu że po drugiej stronie konfliktu znajdują się przedstawiciele potężnej i bogatej firmy jaką są Lasy Państwowe - informuje z kolei Andrzej Roszkowski.

bilgoraj_broni_swojego_lasu_4.jpg

Wydarzenie to kolejna porcja doświadczeń zdobytych w ramach bezpośredniego kontaktu z mieszkańcami miasta i okolic oraz potężny zastrzyk motywacji do dalszego działania. Organizatorzy zapowiadają kolejne formy protestu.

/red./

Przeczytaj również:
Chcesz zostać specjalistą UX? Koniecznie przeczytaj! (2021-08-05 08:33:30) - Komentarzy:(0)
Tour de Konstytucja w Biłgoraju (FOTO, AUDIO) (2021-08-04 21:50:44) - Komentarzy:(13)
Pielgrzymi wyruszyli z Biłgoraja (FOTO) (2021-08-04 11:47:34) - Komentarzy:(0)
Przyciągamy coraz więcej pracowników zza granicy (2021-08-04 10:22:38) - Komentarzy:(0)
Pielgrzymi dotarli do Biłgoraja. Pątnicy z Hrubieszowa są częścią 39. Pieszej Pielgrzymki Zamojsko - Lubaczowskiej na Jasną Górę (FOTO) (2021-08-03 19:55:37) - Komentarzy:(0)
Oświadczenie burmistrza Miasta Biłgoraja (2021-08-03 18:56:33) - Komentarzy:(17)
Stanowisko Zarząd ŚZŻAK Okręg Zamość Rejon Biłgoraj w sprawie fałszowania historii (2021-08-03 14:06:11) - Komentarzy:(13)
Były poseł i były pracownik Starostwa Powiatowego skazani (2021-08-03 10:06:35) - Komentarzy:(15)
Misja Ziemia i Książki. Wakacje w aleksandrowskiej bibliotece (2021-08-03 08:55:00) - Komentarzy:(0)
Bluzy damskie z kapturem w jasnych kolorach - idealne na letnie wieczorne wyjścia (2021-08-03 08:06:27) - Komentarzy:(0)


  Komentarze (6)
     

Czeslaw
2021-06-15 15:49:33
Do , (2021-06-14 13,44,,47) ciebie kto tak skaperowal ze ziejesz ninawiscia do starszego czlowieka. ogladaczu Tfa,

2021-06-14 16:00:08
W piątek (11.06.2021) rozpoczęło się trzydniowe spotkanie przywódców państw należących do grupy G7. To Francja, Japonia, Niemcy, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Włochy i Kanada. W spotkaniu grupy biorą też udział przedstawiciele Unii Europejskiej w osobie przewodniczącej KE i przewodniczącego RE. W tym roku na szczyt zaproszono prezydentów Korei Południowej i RPA oraz premierów Australii i Indii. Spotkanie odbywa się w Kornwalii. Głównymi tematami rozmów są: pandemia SARS-CoV-2, zapobieganie zmianom klimatu, wspieranie wolnego handlu i przeciwdziałanie protekcjonizmowi.

Czego możemy spodziewać się po tym szczycie? Niestety, niczego dobrego. Już na dzień dobry dostaliśmy pokaz pandemicznego foliarstwa, czyli witanie się poprzez stukanie łokciami. Ludzie, od których zależy los świata, od razu pokazali, że nauka i rozum są dla nich nieważne. Ważne jest utrwalanie pandemicznych rytuałów budujących codzienną atmosferę grozy. Pokazówka w wykonaniu przywódców G7 ma utwierdzać ludzi w przekonaniu, że uścisk dłoni to śmiertelne zagrożenie. Dlatego witamy się łokciem, żeby pokonać strasznego wirusa. Ci, którzy witają się normalnie, to szaleńcy narażający życie swoje i innych. Nie ma powrotu do normalności. Mamy pamiętać o pandemii i wykonywać pandemiczne rytuały, które są zaprzeczeniem normalności.Kolejnym rytuałem, który zaprezentowano ludowi, jest rytuał z maską. Ten pandemiczny fetysz jest podstawowym narzędziem ogłupiania i tresury. Jak to wyglądało na szczycie G7? Premier UK Boris Johnson oraz przewodnicząca KE Ursula von der Leyen i przewodniczący RE Charles Michel ustawili się do zdjęć w maskach, a następnie Johnson zaordynował, żeby zdjęli maski i usiedli, co też uczynili. Czy maski są konieczne gdy się stoi, a zbędne gdy się siedzi? Czy wirus atakuje stojących, a nie atakuje siedzących? Jaki sens ma takie postępowanie? Otóż nie ma żadnego sensu, ale przecież nie chodzi o sens, tylko o to, żeby stosować się do rytuału. To jest obraza dla rozumu i foliarstwo w pełnej krasie, ale ponieważ robią to wysoko postawieni decydenci, więc lud ma wierzyć, że tak trzeba, bo w ten sposób skutecznie walczy się z wirusem.

Jakie decyzje mogą podejmować ludzie, którzy zachowują się w tak absurdalny sposób? Tacy ludzie mogą podejmować wyłącznie decyzje złe. Jeśli wierzą w skuteczność pandemicznych rytuałów, które odprawili, to znaczy, że mają poważne problemy z oceną sytuacji. Jeśli odprawili te rytuały wiedząc, że są one bez sensu, to znaczy, że są cynikami i oszustami. W każdym przypadku mamy do czynienia z ludźmi, którzy albo nie potrafią, albo nie chcą działać dla dobra tzw. zwykłych zjadaczy chleba. I nie powinno być to dla nikogo zaskoczeniem. Wbrew naiwnemu przekonaniu władza nie czyni człowieka lepszym i bardziej odpowiedzialnym. Wprost przeciwnie. Władza ogłupia i wbija w pychę. Władza degeneruje. Szczyt G7 to spotkanie degeneratów, którzy stukają się łokciami i odprawiają maskowe rytuały, narzucając światu „nową normalność”.katarzyna ts

2021-06-14 15:53:50
W niedzielę (13.06.2021) Szwajcarzy odrzucili w referendum rządową strategię ochrony klimatu polegającą na wprowadzeniu dodatkowych opłat za paliwo i bilety lotnicze. Rząd argumentował, że takie rozwiązania są konieczne aby do 2030 roku znacząco obniżyć emisję CO2. Szwajcarzy powiedzieli „nie”. Rozsądek zwyciężył.

Przeciwnicy rządowych propozycji wskazywali, że Szwajcaria odpowiada za 0,1 proc. światowych emisji, więc wprowadzanie dodatkowych opłat i tak nie wpłynie na ochronę klimatu. Według ekspertów Szwajcarzy obawiają się, że rządowe ustawy przyczyniłyby się do niszczenia gospodarki osłabionej restrykcjami wprowadzonymi w związku z pandemią Covid-19.

– Dzisiejsze wyniki to druzgocący cios dla ekologów. Teraz rząd musi wrócić do pracy nad projektami ustaw, ponieważ Szwajcaria pozostaje w tyle za swoimi europejskimi sąsiadami we wprowadzaniu zmian mających zapobiec zmianom klimatu – komentuje BBC.

Szwajcarzy odrzucili też propozycję całkowitego zakazu stosowania pestycydów. Rolnicy ostrzegali, że wprowadzenie takiego rozwiązania przyczyniłoby się do podwyżek cen żywności, a wielu z nich straciłoby źródło dochodów. A co na to polski rzad

do Unkas
2021-06-14 13:44:47
Jakie przedterminowe. Kaczor właśnie skaperował Kukiza. Dwa razy tego samego błędu nie zrobi.

unkas
2021-06-14 13:34:00
Idą przedterminowe wybory wszelkiej maści nieudacznicy już stoją w blokach startowych UUrrraa!

Heh
2021-06-14 12:05:46
Inicjatywa fajna, jednak z tak potężną korporacją jak lasy państwowe ciężko będzie wygrać. Zanim nastąpi zmiana władz i podejścia to lasów już dawno niestety nie będzie.

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Imię:
Email:
Twój komentarz:

HTML = wył
X-code = wł

X-Kody:
  • [email]nazwa@domena.pl[/email]
  • [url]www.strona.pl[/url]
  • [b]pogrubiony[/b]
  •  

    Copyright © 2006 LubelskieOnline.pl