Jak nie należy przygotowywać naleśników?
2021-10-26 08:31:24

Nie ma nic lepszego niż spędzić poranek z przepysznym, śniadaniem. W szczególności, gdy posiłek ten obejmuje naleśniki! Niezależnie od tego, czy mowa o stosie grubych i puszystych naleśników z maślanki, czy lekkich i delikatnych z ricottą - wszystkie będą pasować. Tylko nie zapomnij o syropie klonowym, dżemie, czy maśle orzechowym.


Zbyt intensywne mieszanie ciasta
Jednak kluczem do usmażenia naleśników jest odpowiednia technika i patelnia, najlepiej teflonowa. Oto kilka wskazówek, jak zrobić to dobrze i uniknąć niektórych typowych błędów.

nalesniki__1_.jpg

Przeważnie mówi się o potrzebie ciągłego mieszania ciasta naleśnikowego, aż grudki znikną i masa będzie całkowicie gładka. Rzeczywistość jednak pokazuje, że tego rozwiązania należy całkowicie unikać.

Kiedy zmieszasz razem mokre i suche składniki, gluten zaczyna się rozwijać proporcjonalnie do czasu przeznaczonego do mieszania. Co to oznacza? Rezultatem przepracowanego ciasta jest stos twardych i ciągnących się naleśników zamiast lekkich i puszystych, których prawdopodobnie oczekiwałeś.

Postępuj zgodnie z tą wskazówką: miksuj ciasto tylko do momentu braku widocznych strzępów mąki. Ciasto pozostanie grudkowate i jego smażenie zapewni optymalny rezultat.

Ciasto nie odleżało dostatecznie długo

nalesniki__3_.jpg

Czas na odleżenie ciasta, który w zależności od przepisu może wynosić od 5 do 30 minut, odgrywa dwie role. Gluten powstały na skutek mieszania, odpoczywa i rozluźnia się, a cząsteczki skrobi w mące wchłaniają płyn w cieście, ostatecznie nadając mu gęstszą konsystencję.

Cierpliwych ludzi spotykają dobre rzeczy. To powiedzenie odnosi się również do naleśników. Może się to wydawać banalne, ale odpoczynek ciasta jest ważnym krokiem. Innymi słowy, sprawia, że naleśniki są bardziej miękkie i delikatne. W trakcie czekania na efekt zawsze można posprzątać, nakryć do stołu i przygotować dodatki.

Używanie nienagrzanej patelni
Naszym zdaniem czynnikami wyróżniającymi dobrze przygotowanego naleśnika jest jego delikatność i miękkie, puszyste wnętrze. Jednak, jeśli do smażenia użyjemy nienagrzanej patelni, zamiast tworzyć lekko chrupiącą powierzchnię, ciasto zacznie wchłaniać masło lub olej z patelni i będzie tłustawe w smaku.

Daj swojej patelni trochę czasu, aby równomiernie się nagrzała. Przed umieszczeniem ciasta na naczyniu wykorzystywane smarowidło powinno być bardzo gorące, ale nie dymiące. Jeśli nie masz pewności co do jej nagrzania, nie bój się najpierw zrobić małego naleśnika testowego. Na pewno w domu znajdzie się chętna osoba, która zje go tak czy siak!
Podsumowanie

Trudno wyobrazić sobie, żeby ktoś nie lubił naleśników, prawda? Posiłek ten zarówno w wariancie słonym, jak i słodkim jest w stanie sprostać gustom nawet najbardziej wymagających głodomorów. Błędne jest jednak uważanie tego dania za banalnie proste w przygotowaniu. Szczególnie, gdy zależy nam na jakościowym jego przygotowaniu. Niezbędne będzie unikanie wymienionych błędów i wyposażenie się w wysokiej klasy patelnię teflonową. Powodzenia i życzymy smacznego!

*Artykuł sponsorowany




http://lubelskieonline.pl/wiadomosci/printnews.php?id=28166