Wystawa grzybów w PSSE w Biłgoraju (FOTO)
2021-09-24 13:38:22

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Biłgoraju był organizatorem wystawy „Poznaj grzyby”, która otwarta była dla zwiedzających w dniach 23 - 24 września br. Przy okazji wystawy była możliwość spotkania się z grzyboznawcą. Z wystawy skorzystali także uczniowie szkół powiatu biłgorajskiego.



Organizacja jesiennych wystaw grzybów przez Powiatową Stację Sanitarno - Epidemiologiczną w Biłgoraju, ma długą historię. Rok rocznie pracownicy Stacji własnoręcznie zbierają grzyby i przygotowują wystawę, dokładnie opisując poszczególne egzemplarze.

grzyby_sanepid__3_.JPG

-Na naszej wystawie mamy zarówno grzyby jadalne jak i te nie jadalne. Chodzi o to, by osoby odwiedzające wystawę mogły zweryfikować swą wiedzę i maksymalnie ją poszerzyć. Podczas takich spotkań informujemy także, iż w naszej Stacji można skorzystać z porad grzyboznawców. W każdym przypadku gdy mama jakiekolwiek wątpliwości co do grzybów, pozostawmy te egzemplarze w lesie. W przypadku, gdy wątpliwości pojawią się już w domu podczas segregowania, zachęcamy by odwiedzić naszą Stację, w godzinach pracy od poniedziałku do piątku, można upewnić się co do gatunku grzyba i jego przydatności do spożycia.Wiele okazów jest bardzo podobnych i wówczas łatwo je pomylić.  Dla przykładu jadalną czubajkę kanie (Macrolepiota procera) z czubajką czerwieniejącą (Macrolepiota rhacodes) lub pieprznik jadalny (Cantharellus cibarius) zwaną inaczej kurką z lisówką pomarańczową (Hygrophoropsis aurantiaca) - podkreśla Wioletta Grab, powiatowy klasyfikator grzybów świeżych, PSSE w Biłgoraju.

grzyby_sanepid__2_.JPG

-Wydajemy także certyfikaty dla grzybów świeżych. Zgłaszać się mogą do nas, ci, którzy grzyby chcą sprzedawać na bazarach lub przy drogach. Kupując grzyby, zawsze poprośmy o taki certyfikat, jest on gwarancją, że sprzedawane okazy są świeże i jadalne. W okresie od 27 sierpnia do 24 września 2021 roku udzielono trzynastu porad grzybowych w zakresie przekazania informacji, czy przyniesione do Stacji gatunki są jadalne czy nie. Porady dotyczyły gatunków takich jak: goryczak żółciowy, czubajka kania, mleczaj rydz, gąska zielona czy borowik wrzosowy - gatunek od niedawna występujący na terenie powiatu biłgorajskiego. Wydano dwadzieścia atestów na grzyby świeże, który uprawnia do sprzedaży grzybów w ciągu 48 godzin, oczywiście przechowując je w odpowiednich warunkach - dodaje Wioletta Grab.

grzyby_sanepid__4_.JPG

Przedstawiciele stacji apelują także do grzybiarzy o zachowywanie zasadach bezpieczeństwa w czasie grzybobrania. Starajmy nie wybierać się do lasu w pojedynkę i o wyjściu na grzyby informujmy najbliższych, podając także przypuszczalny obszar grzybobrania. Kontrolujmy i zapamiętujmy punkty odniesienia, elementy charakterystyczne w danym terenie, aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca, z którego wyruszyliśmy. Co ważne zabierzmy ze sobą naładowany telefon komórkowy oraz latarkę, które w momencie zagubienia w lesie mogą okazać się bardzo pomocne. Bądźmy także przygotowani na nagłą zmianę pogody. Dobrze więc być odpowiednio ubranym. Zaopatrzmy się wcześniej także w wodę i coś do jedzenia (batoniki, czekoladę, owoce, kanapkę), co pozwoli nam zregenerować siły. Jeśli zabłądzimy w lesie nie zwlekajmy z poinformowaniem o tym służb i rodziny oraz starajmy się też dotrzeć do najbliższej drogi. Pamiętajmy, że w lesie obowiązują nas pewne obostrzenia, nie wolno śmiecić, płoszyć zwierząt, niszczyć przyrody. Nie wolno także wjeżdżać pojazdami mechanicznymi w głąb lasu, ani parkować blokując drogi przeciwpożarowe.

grzyby_sanepid__1_.JPG

Podczas wystawy zorganizowanej przez Powiatową Stację Sanitarno - Epidemiologiczną w Biłgoraju, można się było - dzięki uprzejmości Zespołu Szkół Leśnych - zapoznać ze zwierzętami żyjącymi w Biłgorajskich lasach.

/bilgoraj.com.pl/









http://lubelskieonline.pl/wiadomosci/printnews.php?id=27959