Wystawa dzieł sztuki Stefan Knapp 1921 - 2021 już otwarta
2021-09-23 13:25:46

By uczcić 100. rocznicę urodzin artysty Stefana Knappa dział sztuki Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju przygotowało wystawę czasową „Stefan Knapp 1921 - 2021”, poświęconą osobie i sztuce artysty. Ekspozycja powstała we współpracy z galerią Mid Wales Arts w Walii w oparciu jej o zbiory. Część dzieł została wypożyczona z kolekcji prywatnych.


wystawa_stefan_knapp_1921_2021__1_.JPG

Wystawie towarzyszy katalog dzieł poprzedzony biografią oraz wstępem napisanym przez syna artysty, dr Ivana Knappa. -Naszą rolą przy okazji 100. rocznicy urodzin artysty jest pokazać jego życie i dokonania. Należy podkreślić, że jest to twórca, który wynalazł nową technikę artystyczną, a jego dzieła prezentowane są na całym świecie. Materiały na wystawę pozyskaliśmy z różnych krajów - od Stanów Zjednoczonych po Australię. Pozyskaliśmy też dzieła ze zbiorów w muzeach narodowych - Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz zbiory Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju. Część z nich pochodzi także od członków rodziny artysty oraz ze zbiorów prywatnych. Poza tym w ramach wystawy można obejrzeć katalogi, pamiątki, fotografie i materiały filmowe, które zapewniła nam żona artysty prowadząca galerię Mid Wales Arts w Walii - mówi Marek Majewski, Dyrektor Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju.

wystawa_stefan_knapp_1921_2021__3_.JPG

Stefan Knapp urodził się 11 lipca 1921 roku. Do 18 roku życia mieszkał w Biłgoraju. Po wybuchu II wojny światowej przeprowadził się do Lwowa, gdzie został schwytany podczas ulicznej łapanki. Trafił do więzienia a następnie został zesłany do obozu pracy na Syberii. Zwolniony został na podstawie porozumienia Sikorski-Majski w 1941 r., stając się obywatelem Rosji. Udał się do Moskwy, gdzie został ponownie schwytany - udało mu się jednak uciec. Wstąpił do Armii Andersa, z którą udał się do Wielkiej Brytanii. Tam przeszedł podstawowe szkolenie i został pilotem RAF-u, gdzie dosłużył się stopnia oficerskiego. Po II wojnie światowej osiedlił się na stałe w Londynie i podjął naukę malarstwa na Royal Academy of Arts.

wystawa_stefan_knapp_1921_2021__2_.JPG

-Od początku swojej drogi artystycznej wychodził z założenia, że sztuka powinna być dostępna dla wszystkich ludzi oraz że powinna być uwolniona z galerii i tworzyć tło naszego życia - mówi Maja Toczona-Wal, adiunkt w Dziale Sztuki Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju.

wystawa_stefan_knapp_1921_2021__4_.JPG

Dzieła Stefana Knappa zdobią między innymi londyńskie lotnisko Heathrow (seria 17 emalii o wymiarach 10x10 m), siedzibę ONZ w Genewie, centrum handlowe Aleksanders w Paramus w stanie New Jersey (280 emaliowanych płyt o łącznej wadze 250 ton i wymiarach 15x60 m) oraz dwie stacje warszawskiego metra. Knapp realizował również inne zlecenie dla sieci sklepów Aleksanders. Rywalizację o jego wykonanie Knapp wygrał z Salvadorem Dali i stworzył kompozycję złożoną z półsfer, która została umieszczona na sklepie na Manhattanie. Jedną z takich półsfer można także zobaczyć na wystawie zorganizowanej przez Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju.

maja_toczona_wal.JPG

-Jeżeli chodzi o dzieła artysty, są one z pewnością unikatowe, szczególnie ze względu na ich niewielką ilość w Polsce. W zbiorach muzealnych znajdujących się na terenie naszego kraju takich dzieł jest tylko 5 - są to 3 emalie i 2 obrazy akrylowe - dodaje Maja Toczona - Wal.

wystawa_stefan_knapp_1921_2021__5_.JPG

Wystawa w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju jest otwarta dla zwiedzających od 23 września i pozostanie otwarta do 14 listopada.

wystawa_stefan_knapp_1921_2021__6_.JPG

Zobacz także: Biłgorajskie Kalendarium. 100. rocznica urodzin Stefana Knappa

wystawa_stefan_knapp_1921_2021__7_.JPG

wystawa_stefan_knapp_1921_2021__8_.JPG

/bilgoraj.com.pl/









http://lubelskieonline.pl/wiadomosci/printnews.php?id=27901