Jak wybrać najlepsze miejsce na kominek?
2021-04-08 11:01:45

Wszelkie prace budowlane wymagają skrupulatnego zaplanowania. Jest to ważne szczególnie w branży instalacyjnej. Mowa tu konkretnie o montażu urządzeń grzewczych, które potrzebują określonych warunków do wydajnej i bezpiecznej pracy. Nie inaczej jest z kominkiem.

Jednak trzeba pamiętać, że jest to specyficzny przypadek ponieważ kominek jest nie tylko źródłem ciepła ale również elementem wystroju wnętrza. Dlatego też, wybierając miejsce dla kominka w domu, musimy brać pod uwagę zarówno warunki techniczne jak i estetyczne. Nowoczesne kominki nieco ułatwiają ten proces ponieważ dają dużo większe możliwości niż to było przed laty. Dobrym przykładem tego jest chociażby kominek wolnostojący (piecyk typu koza). Sam fakt, że nie jest on obudowywany daje dużo większą swobodę w planowaniu jego lokalizacji. Również wkłady kominkowe cechują się dużą uniwersalnością i dają duże możliwości w kontekście ich umiejscowienia. Dużym ułatwieniem jest rozwój technologii w kierunku wkładów kominkowych kominków narożnych i trzyszybowych. O umiejscowienie kominka warto zadbać już na etapie projektowania domu. Redukuje to koszty inwestycji. O czym jeszcze pamiętać podczas wyboru miejsca na kominek? Podpowiadamy!

Warunki techniczne
Przede wszystkim, trzeba pamiętać, że pomieszczenie, w którym ma się znaleźć kominek musi spełniać ściśle określone warunki. Są one zawarte w Prawie Budowlanym i to od nich powinniśmy zacząć podczas wyboru odpowiedniego miejsca na kominek.

Ważnym aspektem jest kubatura pomieszczenia. Musi ona wynosić 4 m³ na 1 kW mocy kominka, i nie mniej niż 30 m³. Ponadto,  urządzenia kominkowe bezwzględnie muszą być przyłączone do przewodu dymowego. Te, w których otwór paleniskowy posiada średnicę mniejszą niż 0,25 m² muszą być przyłączane do przewodu dymowego, o przekroju minimum 14x14 cm lub średnicy - 15 cm. Urządzenia wyposażone w otwór o większej średnicy powinny być podłączone do komina o przekroju min. 27x14 cm lub średnicy 18 cm.

W przypadku kominków z zamkniętą komorą spalania, należy dostarczyć co najmniej 10 m³/h świeżego powietrza na 1 kW mocy urządzenia. W pomieszczeniu musi być zachowana prawidłowa cyrkulacja powietrza.

kominek.jpg

Pamiętajmy też o podłożu kominka. Musi mieć odpowiednią wytrzymałość ponieważ zależnie od typu wkładu i masy obudowy można przyjąć, że kompletny kominek waży średnio od 450 do 850 kg. Trzeba też zadbać o właściwe zabezpieczenie podłogi pod i 60 cm przed kominkiem. Musi być wykonana z materiałów niepalnych (na przykład terakoty lub kamienia naturalnego).

Aspekty wizualne
Kiedy spełniamy wszystkie powyższe warunki, możemy się skupić na aspektach wizualnych umiejscowienia kominka. Najczęstszym wyborem jest oczywiście salon. Zazwyczaj jest to centralna część pomieszczenia.

Jeśli chcemy przy kominku uzyskać atmosferę i efekt przytulnego kącika, warto zdecydować się na umiejscowienie kominka w rogu salonu.

Coraz częstszym rozwiązaniem jest montowanie nowoczesnego kominka (innowacyjne rozwiązania Defrohome) w strefie przejściowej, między salonem i otwartą kuchnią. W tym przypadku idealnym rozwiązaniem jest kominek narożny bądź trzyszybowy. Staje się on optycznym łącznikiem obu pomieszczeń.

Podczas planowania kominka, uwzględnijmy jego możliwości grzewcze. Dla takich rozwiązań jak system dystrybucji gorącego powietrza lub kominek z płaszczem wodnym (np. Defro Home), dobrą lokalizacją jest centralna część budynku mieszkalnego.

*Artykuł sponsorowany



http://lubelskieonline.pl/wiadomosci/printnews.php?id=26929