Styl skandynawski, industrialny czy vintage? Urządzamy łazienkę
2021-01-15 10:18:44

Szukasz pomysłu na swoją łazienkę? Nie wiesz, jak stworzyć wnętrze modne i wygodne? Podpowiadamy, jak urządzić łazienkę w trzech najciekawszych stylach aranżacyjnych: skandynawskim, industrialnym oraz vintage. Poznaj proste zasady urządzania łazienki, dzięki którym stworzysz zachwycające przestrzenie.


aranzacja_jasnej_lazienki_z_drewnem.jpg

Styl skandynawski

Polacy lubią styl skandynawski i wcale się temu nie dziwimy - wnętrza są jasne, wydają się przestronne i przytulne. Skandynawowie cenią sobie kontakt z przyrodą, dlatego w aranżacjach często spotkamy drewno, kamienie i inne materiały pochodzenia naturalnego. Łazienka w stylu skandynawskim najczęściej ma jasne ściany: spotkamy tu zarówno klasyczną biel jak i jasne szarości, ale często też pastelowe odcienie, np. błękitu czy pudrowego różu. Wybierzmy więc płytki do łazienki w takich odcieniach. Największą zaletą bieli w skandynawskiej łazience jest jej uniwersalny charakter - optycznie powiększy małe łazienki i stanowi doskonałą bazę do dalszego wystroju. Ten odcień jest najczęściej zestawiany z drewnem.


Oprócz mebli z drewnianymi lub fornirowanymi frontami warto wykorzystać też płytki drewnopodobne. Gres lub klinkier imitujący drewno oferują więcej kreatywnych możliwości, niż surowy materiał: są odporne na ścieranie oraz działanie wilgoci. Płytki o wyglądzie drewna możemy układać bezpośrednio w strefie mokrej wanny lub w kabinie prysznicowej. W sklepie z płytkami do łazienki z pewnością znajdziemy bogaty wybór ceramiki i gresów, które pasują do stylu skandynawskiego.

jasna_lazienka_z_ciemnymi_akcentami.jpg
Jasną bazę uzupełniają ciemne akcenty - czerń, grafit czy elegancki granat. Idealnie do tego celu sprawdzi się czarna armatura lub łazienkowe akcesoria. Nadadzą wnętrzu nieco nowoczesnego charakteru i finezji. Fot. Opoczno

Styl industrialny

Styl industrialny wywodzi się z lat 50. XX wieku. Wnętrza inspirowane charakterystycznymi przestrzeniami fabryk i magazynów do dzisiaj nie tracą na popularności. Surowe, betonowe lub ceglane ściany, widoczne elementy instalacyjne, konstrukcje i postarzane drewno to ciekawy sposób na aranżację. Jak uzyskać styl industrialny w łazience? Wybierzmy industrialną paletę kolorystyczną - doskonale czuję się tu biel, szarość oraz czerń. Możemy przełamać je odcieniami rdzy i cegły. Musimy jednak pamiętać, że łazienka jest miejscem narażonym na niekorzystne działanie wody, wilgoci i wysokich temperatur. Surowy beton czy naturalne drewno szybko ulegną zniszczeniu, jeśli nie będą odpowiednio zabezpieczone. Podobnie w przypadku surowej cegły - ze względu na wysoką porowatość, lepiej unikać stosowania jej w strefie kabiny prysznicowej. Warto więc zwrócić uwagę na gresy lub płytki klinkierowe o powierzchniach imitujących wygląd surowego betonu, cegły lub drewna. Wielkoformatowe gres doskonale naśladują inne materiały, tworząc odporne na wodę i uszkodzenia powierzchnie, łatwe do utrzymania w czystości. Staną się bazę do dalszej aranżacji - styl industrialny lubi prostotę, dlatego świetnie pasują tu niskie brodziki lub kabiny walk-in z wyraźnymi szprosami. Możemy uzupełnić je bateriami w czarnym wykończeniu. Ciekawie będzie wyglądała armatura lub akcesoria w odcieniach miedzi.


Co jeszcze wyróżni industrialną łazienkę? Widoczne elementy konstrukcyjne i instalacje, np. grzejniki, rury czy słupy. Wszystko, co ukrywamy w innych stylach, tutaj staje się niezwykłą ozdobą, nierzadko dodatkowo podkreślone mocniejszym kolorem - grafitem, czernią, lub czerwienią. Nie zapominajmy o odpowiednim oświetleniu łazienki - świetnie sprawdzą się oprawy przypominające lampy warsztatowe i techniczne, z metalowymi kloszami.

industrialna_lazienka.jpg
Wybierzmy jeden element jako bazę aranżacji łazienki – stonowany
odcień wielkoformatowych gresów będzie doskonałym tłem dla czerwonej
cegły i czarnych dodatków. Fot. Domni.pl

Styl vintage

Wnętrza inspirowane szeroko pojętą przeszłością mają wyjątkowy klimat. Łazienka w stylu vintage z pewnością prowadzi nas w relaksujący, beztroski nastrój. Jak ją urządzić, aby pozostała praktyczna i komfortowa w użytkowaniu? Zastanówmy się najpierw, co oznacza styl vintage? Przeszłość ma nam naprawdę dużo do zaoferowania pod względem możliwości i kreatywności. Możemy czerpać elementy z estetyki klasycznej, barokowej, art deco, secesji, czy lat 60. ubiegłego wieku. Łazienka vintage wymaga jednak ogromnego wyczucia i dobrego poczucia smaku, aby aranżacja nie stała się skansenem ani przaśną parodią wnętrza historycznego. Estetyka nie powinna też ograniczać funkcjonalności łazienki - wybierzmy stylizowane produkty, wyposażone w nowinki współczesnej technologii.


Styl vintage z pewnością docenią osoby sentymentalne - w aranżacjach łazienki, zamiast zwykłej szafki pod umywalkę, możemy wykorzystać komodę z babcinego strychu. Wiele osób chętnie oprawi lustra w ramy po starych obrazach albo wyszuka kinkiety na targach staroci.

czarno_biala_lazienka_retro.jpg
Łazienka ze stylizowanymi na retro elementami w nowoczesnym wydaniu. Prosta, czarno-biała baza i minimalistyczny prysznic są doskonałym tłem dla dekoracyjnych form ceramiki i armatury. Fot. Ceramika Paradyż

Nawiązania do klimatu przeszłości możemy też wprowadzić bardzo subtelnie: stosując stylizowane baterie na nowoczesnej ceramice lub sztucznie postarzane płytki w kabinie ze ścianką walk-in. Kolorystyka łazienek vintage jest bardzo zróżnicowana. W wielu spotkamy klasyczną biel, czerń, odcienie metali szlachetnych oraz rysunki naturalnych materiałów: kamienia i drewna.

*Artykuł sponsorowany




http://lubelskieonline.pl/wiadomosci/printnews.php?id=26444