Pracownicy sezonowi z zagranicy - jak zatrudniać
2020-10-28 16:26:19

Charakterystyczny dla pracowników sezonowych jest fakt, że pracują tylko przez określoną część roku, która związana jest z konkretnymi pracami przypisanymi danej porze roku. Tego rodzaju praca ma charakter przejściowy i tymczasowy.


Mimo to, na taką pracę również wymagane jest zezwolenie. Zobacz, jak zatrudnić pracownika z zagranicy na sezon letni oraz w jakich branżach są najbardziej pożądani.
pracownicy_sezonowi.jpg

Czym jest praca sezonowa i jak zatrudnić do niej pracownika z zagranicy?
Praca sezonowa jest bardzo charakterystycznym rodzajem pracy, która nie może trwać dłużej, niż 9 miesięcy podczas całego roku kalendarzowego. Tego rodzaju zatrudnienie wiąże się ze staraniem o zezwolenie na pracę sezonową.

Jeśli jesteś pracodawcą, który planuje zatrudnić obywatela Białorusi, Gruzji, Rosji, Mołdawii czy Ukrainy, nie musisz dołączać informacji starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych na lokalnym rynku pracy. Są to uproszczone działania, które minimalizują formalności dotyczące zatrudnienia osób zza naszej wschodniej granicy.

Prowadząc działalność dłuższy czas i planując zatrudnić pracowników z tych państw systematycznie, możesz złożyć wniosek o wydanie zezwolenia wielosezonowego. Wtedy ograniczysz coroczne odwiedziny w starostwie.  Kiedy pracodawca jest zadowolony z zatrudnionych pracowników z zagranicy i chce oddelegować ich do innej pracy, która nie jest sezonowa, może to zrobić bez występowania o odrębne pozwolenie, tylko jeśli owa praca nie będzie trwała dłużej niż 30 dni.

Wszelkie formalności dotyczące podjęcia pracy przez pracownika sezonowego z zagranicy należy załatwić jeszcze przed podjęciem pracy przez osobę zatrudnioną. Wszystkie dokumenty i zezwolenia załatwisz w najbliższym urzędzie pracy i starostwie.

Gdzie potrzebni są pracownicy sezonowi?

Praca sezonowa na terenie Rzeczpospolitej Polskiej to praca, która dotyczy upraw rolnych, chowu i hodowli zwierząt, a także zakwaterowania oraz usług gastronomicznych. W okresie letnim najwięcej pracowników poszukiwanych jest w ogrodnictwie lub sadownictwie.

Okres ważności zezwolenia na pracę
Pracownicy sezonowi z zagranicy, którzy wjechali na terytorium RP na podstawie wizy wydanej w celu wykonywania pracy sezonowej bądź w ramach ruchu bezwizowego (w związku z wnioskiem o wydanie zezwolenia na pracę sezonowa) mogą przebywać 90 dni w krajach ze strefy Schengen licząc od dnia przybycia. Jeśli tylko pracodawca chce, by pracownik sezonowy z zagranicy został u niego dłużej, może wnioskować o przedłużenie zezwolenia sezonowego.

Outsourcing pracowników sezonowych z zagranicy

Outsourcing pracowniczy sprawdza się w wielu dużych przedsiębiorstwach, jednak również branże cechujące się sezonowością mogą skorzystać na działalności agencji outsourcingowych. Outsourcing pracowników z firmą Conquro pozwala na szybką reakcję w momencie, kiedy tych pracowników najbardziej brakuje. Szczególnie sprawdza się w ogrodnictwie czy sadownictwie, ale także w gastronomii i hotelarstwie – nie tylko latem.



///.



http://lubelskieonline.pl/wiadomosci/printnews.php?id=25912