Wystawa o bitwie pod Osuchami w budynku Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie
2020-09-23 16:42:51

Specjalne roll-upy przybliżające genezę, przebieg i konsekwencje największej bitwy partyzanckiej okupowanej Polski stanęła na parterze Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego. Każdy kto odwiedzi urząd, może zapoznać się z planszami „Paprocie zakwitły krwią partyzantów”.


Wystawa powstała z inicjatywy Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowej i poświęconą jest walkom w Puszczy Solskiej z czerwca 1944 roku, określanych jako bitwa pod Osuchami lub bitwa nad Sopotem.

wystawa_o_bitwie_pod_osuchami__1_.jpg

Przypomnijmy, 25 - 26 czerwca 1944 r., pod Osuchami w gminie Łukowa, na Zamojszczyźnie rozegrała się największa bitwa partyzancka na terenach okupowanej polskich. Podczas działań wojennych, II wojny światowej, Niemcy przeciw żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego wytoczyli ogromne siły, w ramach akcji "Wicher I" i "Wicher II". Ich finałem była bitwa pod Osuchami. Tutaj właśnie zginęła duża część oddziałów partyzanckich, pojmanych, po przesłuchaniach i torturach, Niemcy rozstrzelali w lesie Rapy koło Biłgoraja.

wystawa_o_bitwie_pod_osuchami__2_.jpg

Wystawa to nie tylko lekcja historii i prawdy historycznej ale także hołd tym, którzy za Ojczyznę, wolną Polskę przelali krew.

/red./


http://lubelskieonline.pl/wiadomosci/printnews.php?id=25640