Szybko przybywa pracowników z zagranicy
2020-09-15 12:33:31

Cudzoziemcy wracają do pracy w Polsce. Z danych Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Biłgoraju wynika, że na koniec sierpnia obcokrajowców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych było w regionie aż o 24 proc. więcej niż przed epidemią Covid-19.


Przed wybuchem epidemii ubezpieczenie społeczne w Oddziale ZUS w Biłgoraju, który obejmuje między innymi teren Chełma i Zamościa, miało 2,3 tys. obcokrajowców. W trakcie lockdownu ta liczba nieznacznie spadła. Już w czerwcu cudzoziemcy zaczęli jednak wracać do pracy w Polsce. Na koniec sierpnia w rejestrach biłgorajskiego ZUS było 2 855 ubezpieczonych obcokrajowców. To aż o 24% więcej niż przed epidemią. Najwięcej wśród nich jest obywateli Ukrainy - 2 478 osób. Mniej liczni są Białorusini - 107 ubezpieczonych.

Ponad połowa ubezpieczonych cudzoziemców pracuje na umowę o pracę, a 120 osób prowadzi własną działalność gospodarczą. Pozostali są zgłoszeni w ZUS przede wszystkim z tytułu umów-zleceń. W całym województwie lubelskim liczba ubezpieczonych z obcym paszportem wynosi w sumie 20,7 tys. i jest już wyższa o 9% niż przed epidemią.

zus_obcokrajowcy.JPG

W Polsce sytuacja wolniej wraca do normy
W skali całego kraju ubytek ubezpieczonych był procentowo większy. Sytuacja wraca teraz do normy, jednak nie tak szybko jak w samym województwie lubelskim. Na koniec sierpnia w Polsce było 658 tys. obcokrajowców ze zgłoszeniem do ubezpieczeń społecznych w ZUS. To o 30 tys. więcej niż miesiąc wcześniej, jednak nadal jeszcze mniej niż lutym.

-Liczba ubezpieczonych cudzoziemców wciąż rośnie i na koniec września powinna już przekroczyć poziom z lutego, czyli sprzed pandemii - komentuje ogólnopolskie dane prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska. W całej Polsce na koniec sierpnia ubezpieczenie w ZUS miało 480,9 tys. obywateli Ukrainy. Na drugim miejscu byli Białorusini (44,1 tys.), na trzecim Gruzini (10,5 tys.).

Małgorzata Korba


http://lubelskieonline.pl/wiadomosci/printnews.php?id=25593