100-lecie "Cudu nad Wisłą". Powiatowe obchody w Biłgoraju (FOTO, AUDIO)
2020-08-15 13:22:29

Powiatowe uroczystości związane ze 100-leciem "Cudu nad Wisłą" odbyły się dziś w Biłgoraju. Obok mieszkańców, pocztów sztandarowych, kombatantów, żołnierzy Wojska Polskiego, uczestniczyli w nich przedstawiciele władz samorządowych powiatu biłgorajskiego oraz miasta i gminy Biłgoraj.Zwycięska Bitwa Warszawska z 1920 roku pokazała polską odwagę, determinację, męstwo i wolę zwycięstwa. Po raz kolejny uratowaliśmy Europę, tym razem przez bolszewikami i rewolucją komunistyczną. -To jest nasza historia i nieważne ile lat minęło musimy pamiętać o tym, że ktoś za nas poświęcił życie. Ludzie ginęli byśmy mogli żyć w wolnej Ojczyźnie i samostanowić o sobie. Każdy z tych ludzi, którzy ginęli w walce z bolszewikami miał swoje plany, marzenia, rodzinę. Oni to wszystko poświęcili by stanąć do bitwy ze złem. Komuniści nieśli totalitaryzm, a my jesteśmy dumnym narodem miłującym wolność. Czasem upadamy, kłócimy się, mamy inne zdania ale to wszystko w sprawach błahych, przy sprawach wielkich i ważnych jesteśmy zjednoczeni, stanowimy monolit - przypomniał w rozmowie z Portalem bilgoraj.com.pl wiceburmistrz Biłgoraja, Jarosław Bondyra.

100_lecie_cudu_nad_wisla.JPG

Biłgorajskie uroczystości rozpoczęły się od Mszy świętej sprawowanej w kościele św. Jerzego, pod freskiem przedstawiającym fragment "Cudu nad Wisłą" związany z osobą ks. Ignacego Skorupki. W okolicznościowej homilii ks. podpułkownik Józef Michalik, mówił o polskich sierpniach, które zawsze prowadziły do wolności Ojczyzny. Posłuchaj:

Władze samorządowe reprezentowali członek Zarządu Powiatu Andrzej Łagożny, Przewodniczący Rady Powiatu Marian Kurzyna, burmistrzowie Biłgoraja oraz zastępca wójta Gminy Biłgoraj - Wojciech Dziduch. -Dzięki takim uroczystościom przypominamy sobie ważne karty naszej dziejowej historii. Cieszy to, że pamięć jest podtrzymywana, że w wydarzeniach uczestniczą mieszkańcy naszych miejscowości. Musimy o tym pamiętać. Tę prawdę musimy przekazywać kolejnym pokoleniom - zaznacza Dziduch.http://lubelskieonline.pl/wiadomosci/printnews.php?id=25411