Ruszył "Festiwal kultur" (FOTO, VIDEO)
2020-08-07 21:27:47

Tradycyjnie, od kolorowego pochodu zespołów i organizatorów rozpoczął się "Festiwal kultur" w Biłgoraju. Dziś widzowie mogli uczestniczyć w koncercie "Gospodarze i goście". Wystąpili Grupy Folklorystycznej „Pokolenia”, zespołó KUD „Branislav Nusic” z Borowo (Chorwacja), „Źeleziar” z Koszic (Słowacja) oraz górale beskidzcy.


Trzydniowe wydarzenie odbywa się na scenie letniej Biłgorajskiego Centrum Kultury. -Festiwalem nawiązujemy do historii i tradycji naszego miasta, które było miejscem życia dla Polaków, Żydów, Tatarów, Białorusinów, a podróżujący po Europie sitarze przywozili elementy kultury z najdalszych krajów. Biłgoraj był także zawsze miastem otwartym, tolerancyjnym. Chcemy pokazać kulturę sąsiadów, narodów słowiańskich i pochwalić się tym co w kulturze naszej najpiękniejsze i najcenniejsze - podkreśla Burmistrz Janusz Rosłan.

bilgoraj_festiwal_kultura.JPG

Tegoroczna edycja jest już VII. Nna biłgorajskiej scenie zobaczymy tańce w wykonaniu Chorwatów, Słowaków, górali beskidzkich oraz dobrze znanej miejscowej publiczności grupy „Pokolenia”. Na scenie pojawią się także artyści Teatru Żydowskiego w Warszawie, Paulina Talarska znana z występu w X - Factorze oraz Karolina Lizer, która wystąpi w tegorocznych Debiutach w Opolu, a także biłgorajski zespół Bonum Voces. Festiwalowi towarzyszyć będzie Jarmark sitarski, na którym będą m.in.: oryginalne chleby z Litwy, lokalne sery wędzone, świeżonka, darmowa degustacja wędlin, rumsztyk, dipsandwich, szarpana wieprzowina, oleje, octy, akcesoria drewniane oraz zabawki i słodkości dla dzieci.

Już od siedmiu lat biłgorajski Festiwal otwiera międzynarodowy Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera". To impreza kulturalna odbywająca się od 2004 roku w Warszawie. Organizatorem jej jest Fundacja Shalom, która została powołana w 1988 roku z inicjatywy aktorki i reżyser Gołdy Tencer. Celem festiwalu jest promowanie kultury żydowskiej, zarówno tradycyjnej, jak i nowoczesnej. Podczas festiwalu prezentowane są m. in. żydowski teatr, muzyka, filmy, widowiska i wystawy. Jednym ze stałych punktów programu są również warsztaty kuchni koszernej, tańca, piosenki, wycinanki, ceramiki i kaligrafii. -Inauguracja "Warszawy Singera" odbywa się w Biłgoraju. Bo to miasto miało szczególny wpływ na życie i twórczość I. B. Singera. Tutaj spędził on najszczęśliwsze i najspokojniejszy okres swojego życia. Potem tworząc,miejsca swym książek lokował w Biłgoraju oraz innych miastach Lubleszczyzny, które powstał. Tutaj też są wspaniali ludzie, dzięki nim przypominany jest wielokulturowy Biłgoraj sprzed wieków oraz prezentowana jest kultura polska i kultura sąsiadów, także tych z dalszych stron - podkreśla kierownik produkcji Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera", Joanna Fedorowicz.













http://lubelskieonline.pl/wiadomosci/printnews.php?id=25375