Znamy laureatów projektów edukacyjnych ZUS
2020-07-01 15:34:57

Mimo niesprzyjających warunków związanych z epidemią, uczniowie z kilkudziesięciu szkół w województwie lubelskim wzięli udział w projektach edukacyjnych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Chodzi o olimpiadę o ubezpieczeniach społecznych i „Projekt z ZUS”. Znamy już laureatów.


Olimpiada o ubezpieczeniach społecznych
Co roku ZUS organizuje olimpiadę dla uczniów szkół średnich, w której młodzi ludzie sprawdzają swoją wiedzę o ubezpieczeniach społecznych: składkach, zasiłkach, emeryturach i prowadzeniu firmy. W minionym roku szkolnym w konkursie uczestniczyło prawie 1300 uczniów z 55 szkół województwa lubelskiego. Organizację finału olimpiady, który miał odbyć się w kwietniu, pokrzyżowała epidemia koronawirusa. Ale nie przeszkodziło to w wyłonieniu finalistów w województwach. Po raz pierwszy w historii konkurs odbył się przez internet. 19 czerwca o tej samej godzinie wszyscy uczestnicy przystąpili do testu o ubezpieczeniach społecznych na platformie testportal.pl. Mieli pół godziny, by odpowiedzieć na 25 pytań, które większość Polaków uznałaby za bardzo trudne. Uczniowie przygotowywali się do testów na podstawie materiałów z „Lekcji z ZUS”.

W tym roku w województwie lubelskim najwięcej punktów w teście uzyskali uczniowie z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim. Tuż za nimi - na miejscu drugim - uplasowały się uczennice Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju: Weronika Garbacz, Mariola Pac i Nela Mróz. Do udziału w olimpiadzie przygotowywał je ich nauczyciel, Adam Larwa.

„Projekt z ZUS” dla uczniów podstawówek
Tymczasem uczniowie szkół podstawowych wzięli udział w „Projekcie z ZUS”. W jego ramach młodzi ludzie przygotowują komiks, plakat lub film, który wyjaśnia, dlaczego ubezpieczenia społeczne są ważne. -W projekcie uczestniczyli uczniowie z piętnastu szkół z powiatu biłgorajskiego i jednej z powiatu krasnostawskiego, w sumie ponad 400 osób. Projekt przerwała epidemia, jednak część uczniów zdążyła ukończyć prace. – Kreatywność uczniów była przeogromna, dlatego wybór tych najciekawszych prac był dla komisji niełatwym zadaniem. Rozmiary, staranność i pomysłowość wykonanych prac były imponujące - mówi Marta Woźnica z Oddziału ZUS w Biłgoraju.

zus_konkurs.JPG

Pierwsze miejsce w kategorii „plakat” zajął Mateusz Palka ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Biłgoraju; drugie miejsce - Aleksandra Piechowska ze Szkoły Podstawowej w Jaślikowie, a na miejscu trzecim uplasowały się (z równym wynikiem): Agnieszka Paczwa i  Dominika Zaremba ze Szkoły Podstawowej w Zamchu oraz Natalia Gałka ze Szkoły Podstawowej w Woli Różanieckiej.

W kategorii „komiks” najlepsza praca należała do uczniów Szkoły Podstawowej w Chmielku: Gabrieli Zawadzińskiej, Oliwii Tadry, Dariusza Kulika i Przemysława Wróbla. Natomiast drugie miejsce w tej kategorii zajęła Katarzyna Szewczyk ze Szkoły Podstawowej w Gródkach.

-Przed zakończeniem roku szkolnego przekazaliśmy do szkół dyplomy i drobne upominki dla wszystkich uczniów, którzy aktywnie wzięli udział w konkursie i wykazali się dużą dojrzałością przy realizacji projektu. Ogromne podziękowania składamy nauczycielom - opiekunom projektu, którzy przeprowadzili lekcje o ubezpieczeniach społecznych i czuwali nad poprawnością merytoryczną prac konkursowych - dodaje Marta Woźnica.

Zarówno „Projekt z ZUS” dla podstawówek, jak i olimpiada z wiedzy o ubezpieczeniach społecznych dla uczniów szkół średnich wrócą z nową edycją w kolejnym roku szkolnym. Szczegółowe informacje o projektach edukacyjnych ZUS są na www.zus.pl

/Małgorzata Korba/


http://lubelskieonline.pl/wiadomosci/printnews.php?id=25158