Mistrzowski Turniej w Speedcubingu (FOTO)
2020-01-25 14:22:10

Mistrzostwa w Speedcubingu, czyli w układaniu Kostki Rubika na czas, w tym roku ponownie zagościły w Biłgoraju. Najlepsi zawodnicy z całego kraju oraz z Ukrainy, Białorusi i Litwy układają Kostkę Rubika w formacie klasycznym oraz w jej różnych wariantach.


Polish Speedcubing Tour to cykl zawodów składający się z 8 imprez w roku. Każda impreza jest dwudniowa, a zawodnicy walczą we wszystkich oficjalnych konkurencjach. -To są zawody ogólnopolskie, ale mogą w nich wziąć udział także zawodnicy z zagranicy. Dziś w Biłgoraju mamy zawodników z Ukrainy, Litwy czy Białorusi. Bierzemy udział w siedemnastu oficjalnych konkurencjach Światowej Federacji Speedcubing WCA. Każdy ustanowiony rekord świata, będzie od razu oficjalnym rekordem Guinnessa. Nad przebiegiem zawodów czuwa dwóch delegatów Federacji. takich delegatów w całej Polsce mamy wyznaczonych pięciu. Oni będą czuwali nad przestrzeganiem regulaminu i nad poprawnością wszystkich ułożeń. Oni także prześlą wyniki do federacji, tak by każdy uczestnik miał swój oficjalny wynik w zawodach. - mówi organizator wydarzenia, Piotr Tokarski.

W zawodach w Biłgoraju uczestniczą także aktualni mistrzowie Polski, Europy i Świata oraz rekordziści świata. Wśród nich jest Dominik Górny, aktualny Mistrz Polski, wicemistrz świata i rekordzista świata w układaniu Kostki Pyraminx. -Mój rekord to 0,91 sekundy. W szybkim ułożeniu Kostki Pyraminx jest około miliona kombinacji, ja je kilkoma ruchami sprowadzam do około 40 i następnie wybieram schemat, który pozwoli mi w danej sytuacji ułożyć ją jak najszybciej. Przepisem jest po prostu ćwiczenie i stałe podnoszenie swych sprawności. Ja sukcesy rangi Europejskiej i światowej zacząłem odnosić po około 2 latach jazdy na zawody - przyznaje.

kostka_rubika.JPG

Bez wątpienia układanie Kostki Rubika i jej wariantów rozwija nie tylko motorykę i zdolności manualne ale wpływa także na prace mózgu, zapamiętywanie i koncentrację. -Nie mam problemów z nauką, łączę pasję jaka jest Kostka Rubika ze szkoła i wyjazdami na zawody. Dzięki Kostce Rubika, nie mam problemów ze skupieniem uwagi, zapamiętywaniem nawet dużych partii materiałów czy myśleniem przestrzennym. Matematyka, a w szczególności bryły czy skomplikowane zadania nie są żadnym problemem. Z jednej strony to oczywiście systematyczna nauka, ale i zdolności jakie udało mi się zdobyć, dzięki ćwiczeniom z kostką - przyznaje z kolei Magdalena Pabisz z Jasła.

Zawodnicy obok klasycznej kostki 3 x 3 x 3, układają także kostki 4 x 4 x 4, 6 x 6 x 6 czy 7 x 7 x 7, Kostkę Rubika jedną ręką, najmniejsza ilością ruchów, z zamkniętymi oczami czy tez kostki Megaminx, Skewb, Square, Pyraminx czy tez wielu kostek z zamkniętymi oczami. Wydarzenie potrwa do niedzieli 26 stycznia.

patronat_medialny_bilgorajcompl.jpg







http://lubelskieonline.pl/wiadomosci/printnews.php?id=24071