Mędrcy świata, monarchowie, gdzie śpiesznie dążycie? (FOTO)
2020-01-06 18:04:33

Kilka tysięcy osób przeszło ulicami Biłgoraja w kolorowym Orszaku Trzech Króli. To uliczne jasełka organizowane na ulicach wielu miejscowości w Polsce i na świecie. W tym roku przeszedł on przez 900 miast w naszej Ojczyźnie i 18 poza jej granicami. Ulicami Biłgoraja przeszedł po raz szósty.


Na biłgorajskie świętowanie Uroczystości Objawienia Pańskiego złożyła się Msza święta i kolorowy Orszak, który przeszedł ulicami Miasta. Wydarzenie rozpoczęło się w sanktuarium św. Marii Magdaleny. Tutaj Eucharystii przewodniczył kustosz i dziekan Dekanatu Biłgoraj Południe, ks. Witold Batycki. We wstępie do Mszy świętej mówił: -Dzisiejsza Uroczystość Objawienia Pańskiego jest jednym z najstarszych świąt chrześcijańskich. Dziękujemy w niej Panu Bogu, że Jego plan zbawienia dotknął ludzi wszystkich narodów i czasów. Dotyka więc także nas. Symbolem odkrycia Jezusa jako Pana i Zbawiciela, a więc jako bożego planu są trzej mędrcy. Nich oni swym przykładem pokazują nam jak odkryć Nowonarodzonego Syna Bożego, jako Pana naszych losów i oddawać Mu cześć.

Chwilę po godzinie 13:00, kolorowy pochód ze śpiewem kolęd ruszył na ulice Biłgoraja. Swój finał znalazł na placu przy Biłgorajskim Centrum Kultury, gdzie wspólnie z Mędrcami ze Wschodu, hołd Nowonarodzonemu Bożemu Synowi oddali wszyscy uczestnicy. Po drodze odgrywane były sceny związane z podróżą mędrców. Była więc scena ich olśnienia, pałac Heroda, walka dobra ze złem, brama anielska i szałas pasterzy. -Warto podkreślić, że Orszak Trzech Króli, obok tego, że jest manifestacja wiary ma także wymiar charytatywny. To przekazanie miłości, którą Jezus nam daje. Możemy włączyć się w pomoc dla chorego Piotrka Kozaka. To więc konkretne działanie, które wprowadza w czyn przykazanie miłości bliźniego - podkreśla Wojciech Szczepański, który wcielił się rolę króla Kacpra. Podczas charytatywnego kiermaszu, dzięki ofiarności uczestników udało się zebrać ponad 6,4 tys. zł.

orszak_trzech_kroli_bilgoraj_2020.JPG

Tegorocznym hasłem Orszaku były słowa refrenu kolędy pt. Dzisiaj w Betlejem - "Cuda, cuda ogłaszają". -To hasło jest dla nas Polaków dziś szczególnie wymowne - podkreśla współorganizatorka Orszaku Trzech Króli w Biłgoraju, wicedyrektor Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II, Maria Oleszek. -Mamy za co dziękować i mamy jakie cuda ogłaszać. W tym roku przypada 100. rocznica Cudu nad Wisłą. Dziękujemy za wszystkie cuda, które zdarzyły się w historii Polski, za to wszystko, co doprowadziło do tego, że możemy żyć wolnej i suwerennej Ojczyźnie. Dajemy także świadectwo naszej wiary, w Bożą Opatrzność i Jej opiekę nad Polską - wyjaśnia.

Organizatorem Orszaku w Biłgoraju było Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II przy wsparciu samorządów powiatowego, miejskiego i gminnego oraz instytucji im podległych oraz biłgorajskich parafii. W Powiecie Biłgorajskim orszaki przeszły także przez Goraj (po raz pierwszy) oraz po raz kolejny przez Łukową.

Informacje o mędrcach szukających Nowonarodzonego Króla, pojawia się na kartach Ewangelii św. Mateusza. Najpierw do Jerozolimy, a następnie do Groty Narodzenia w Betlejem doprowadziła ich gwiazda. Ponieważ Ewangelia mówi o trzech złożonych darach (złoto, kadzidło i mirra), zaczęto uważać, iż z pokłonem przybyło trzech mędrców. Tertulian  III wieku naszej ery utożsamił ich ze wspomnianymi w Psalmie 72 królami Tarszisz, Szeby i Saby, a w VIII wieku Pseudo-Dionizy orzekł, że otrzymali chrzest z rąk  św. Tomasza Apostoła. W wieku IX otrzymali imiona Kacper, Melchior, Baltazar. Ich kult wzrósł, gdy w XII wieku cesarz Fryderyk Rudobrody zabrał jako łup wojenny ich relikwie z Mediolanu i przeniósł do Kolonii, która stała się jednym z głównych celów średniowiecznych pielgrzymek.

/bilgoraj.com.pl/














http://lubelskieonline.pl/wiadomosci/printnews.php?id=23964