Szkoła do hymnu - I LO im. ONZ (FOTO, VIDEO)
2019-11-08 14:39:55

Ponad 900 uczniów oraz nauczyciele odśpiewali wspólnie hymn Polski. Tym samym I LO im. ONZ w Biłgoraju, włączyło się w akcję Szkołą do hymnu, którą zainicjowało Minierstwo Edukacji Narodowej. Obok m. in. biłgorajskiego "Elektryka", ONZ był jedną z ponad 800 szkół, które włączyły się w akcję.


I LO im. ONZ, wspólnie hymn śpiewało już po raz drugi, placówką w organizowanej pod egidą MEN akcji brała udział po raz drugi. Śpiewanie hymnu połączone zostało a apelem, obecnym był sztandar szkoły oraz jej dyrekcja. O hymnie Polski i pieśniach, które przez pewien okres czasu za hymn były używane mówił dr Arkadiusz Jastrzębski. -Pierwszą taką pieśnią była "Bogurodzica", która śpiewana była przez rycerstwo przed wielkimi bitwami, jak miało to miejsce m. in. pod Grunwaldem. Była tak ważna że na zamku królewskim, w skarbcu przechowywana była wraz z najważniejszymi dokumentami i insygniami królewskimi. Kolejną ważną pieśnią była Pieśń Legionów Polskich we Włoszech. Przed powstaniem styczniowym dążenia niepodległościowe Polaków wyrażał hymn "Boże coś Polskę" ze zmienionym tekstem, bo przypomnijmy, że pieśń powstała w 1816 roku. Na początku XX wieku Maria Konopnicka napisała "Rotę", która wyrażała niepodległościowe dążenia naszych przodków. Po odzyskaniu niepodległości, Boże coś Polskę", "Mazurek Dąbrowskiego" i "Rota" pretendowały do hymnu Polski. "Mazurek Dąbrowskiego" stał się naszym hymnem z początkiem 1927 roku - poinformował historyk.

W ONZ-cie hymn odśpiewano w sali gimnastycznej. Udział uczniów był dobrowolny, zgłosiła się cała szkoła. -Zostałam wychowana w duchu patriotycznym, by być dumną Polką, kochającą Ojczyznę, nie mogło mnie tutaj zabraknąć. Wspólnie więc z rówieśnikami dałam przykład, że hymn jest czymś ważnym, co wyraża moją tożsamość -  mówi Weronika Maciukiewicz. -Warto sobie przypomnieć, że wolną Polskę zawdzięczamy, tym, dla których "Mazurek Dąbrowskiego" był wyjątkową pieśnią, tym, którzy o suwerennej Ojczyźnie marzyli, naszym przodkom. Dzięki dzisiejszej akcji mogliśmy nie tylko dobrze przygotować się do 11 listopada, ale także oddać im cześć i szacunek - dodaje Piotr Łaba. Piotr Lis podkreśla, że obowiązkiem każdego Polaka i Polski jest znajomość hymnu narodowego i jego publiczne, godne odśpiewanie. -To wyraz umiłowania Ojczyzny i godne uczczenie 101 rocznicy odzyskania niepodległości - zaznacza.



Zobacz także:

Szkoła do hymnu - RCEZ (FOTO, VIDEO)

/bilgoraj.com.pl/










http://lubelskieonline.pl/wiadomosci/printnews.php?id=23596