Szable Wojska Polskiego 1918 - 1939
2019-11-07 20:15:53

Gawęda o Niepodległej i prezentacja najnowszej książki Janusza Jarosławskiego pt. Szable Wojska Polskiego 1918 - 1939" rozpoczęły biłgorajskie obchody rocznicy 101. odzyskania niepodległości. Były dyskusje o polskiej drodze do suwerenności oraz historii broni białej i jej symboliki w historii Polski.


Spotkanie, w którym uczestniczyło kilkadziesiąt osób, w tym młodzież szkolna i przedstawiciele władz samorządowych w osobach Andrzeja Łagożnego członka Zarządu Powiatu, Mariana Kurzyny Przewodniczącego Rady Miasta i Janusza Rosłąna Burmistrza Biłgoraja oraz poseł - elekt Beata Strzałka, odbyła się w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju. Prezentowana publiczności, publikacja „Szable Wojska Polskiego 1918-1939” wychodzi naprzeciw ogromnemu zainteresowaniu społeczeństwa historią oręża Wojska Polskiego, zarówno z okresu walki o niepodległość i granice w latach1918 - 1921, jak i armią, która broniła Ojczyzny przed agresją III Rzeszy i Związku Sowieckiego we wrześniu 1939 roku.

szable_wojska_polskiego__2_.JPG

-Szabla to niezwykły oręż w naszej historii, to duma, obraz naszej siły i waleczności. Weszła ona do naszej historii i tradycji, jest elementem naszego hymnu. Zdobiły strój polskich szlachciców, ściany domów, mundury żołnierzy. Przekazywane były z ojca na syna oraz wręczane w dowód uznania. To oręż niezwykły - mówi Janusz Jarosławski. W książce przedstawiona została historia, konstrukcja i oznakowanie szabel używanych w Wojsku Polskim w okresie międzywojennym. Dzięki uprzejmości dyrektora Muzeum Wojska Polskiego w specjalnym, rozdziale zaprezentowane zostały szable najważniejszych i najwybitniejszych postaci okresu II Rzeczpospolitej. -Nalezą do nich pierwsza szabla Marszałka Piłsudskiego, szabla generała Rydza Śmigłego, czy Sosabowskiego. Znalazły się także zdjęcia i opis szabli znalezionej na Ziemi Biłgorajskiej. Trafiła ona tutaj wraz z Krakowską Brygadą Kawalerii. To szabla francuska wzór 1822, podniesiona została z pobojowiska, po walce żołnierzy polskich z niemieckim okupantem we wrześniu 1939 roku w okolicach Majdanu Starego - dodaje Jarosławski.

szable_wojska_polskiego__1_.JPG

Podczas spotkania wiedzą historyczną z zebranymi dzieli się także pracownicy biłgorajskiego Muzeum, Dorota Skakuj oraz Tomasz Bordzań. Gawędzie o Niepodległej towarzyszy wystawa szabli będących w wśród eksponatów Muzeum Ziemi Biłgorajskiej oraz prezentacją literatury o broni białej.

szable_wojska_polskiego__3_.JPG

Wydarzenie odbyło się pod patronatem #Niepodległa

/bilgoraj.com.pl/







http://lubelskieonline.pl/wiadomosci/printnews.php?id=23593