Rajd na Wzgórze Polak, by uczcić powstańców styczniowych (FOTO)
2019-09-01 12:43:17

Dziś, już po raz 14. wyruszył ogólnopolski gwieździsty rajd na Wzgórze Polak. To uczczenie 156. rocznicy bitwy pod Panasówką, jednej z największych i zwycięskich bitew powstania styczniowego. Cykliści wyruszyli z Biłgoraja, Józefowa, Szczebrzeszyna, Tereszpola, Zwierzyńca i Zamościa. Łącznie kilkaset osób.


Rajd szlakiem pogranicza regionów na Wzgórze Polak, to wspólna inicjatywa PTTK Oddział Biłgoraj i Firmy Ambra. Wyznaczony został tak, że pokazuje to co najpiękniejsze na granicy Puszczy Solskiej i Roztocza, a swe zwieńczenie ma na Wzgórzu Polak. -To tam, 3 września 1863 roku oddziały powstańcze  Marcina Borelowskiego „Lelewela” i Kajetana Cieszkowskiego „Ćwieka”, stoczyły zwycięską bitwę z 3 - 4-krotnie liczebniejszymi wojskami rosyjskimi. Tam po stronie polskiej walczyli ochotnicy, często kilkunastoletni chłopcy, którzy uciekali z domu, by walczyć o wolną i suwerenną Ojczyznę. Mieliśmy także węgierskich sprzymierzeńców, wśród nich dowodził konno naszymi oddziałami węgierski arystokrata Edward Nyary, który ranny zmarł z odniesionych obrażeń. Po stronie powstańców zginęło około 35 osób, straty rosyjskie były 10-krotnie większe - zaznacza regionalista, Andrzej Czacharowski.

Tegoroczna edycja była 14. -To jedne z pierwszych szlaków wytyczonych wspólnie z Firmą Ambra. Od samego początku zakładaliśmy że nie będzie to tylko wyznaczenie szlaku, ale takie jego poprowadzenie by z jednej strony zobaczyć piękno pogranicza regionów, a z drugiej upamiętnić ważne wydarzenie jakim była bitwa powstania styczniowego na Wzgórzu Polak. To nam się udało zrobić, co roku coraz więcej osób z całej Polski bierze udział w rajdzie, przez to poznaje historię i walory turystyczne okolic Biłgoraja - zaznacza Stanisława Dzikoń członek PTTK Oddział w Biłgoraju. Grzegorz Nowak, wiceprezes Ambry S.A. zaznacza, że organizacja rajdu i dbanie o pamięć to przejaw odpowiedzialności społecznej firmy. -Łączymy tym wydarzeniem kilka ważnych funkcji, w tym rekreacyjna jazda na rowerze, promulgacja aktywnego wypoczynku, ale także funkcja przybliżania historii, która tutaj znajduje ciekawą formę wyrazu - przyznaje.

rajd_na_wzgorze_polak.JPG

Co roku w rajdzie uczestniczy coraz więcej osób, to nie tylko mieszkańcy Regionu ale coraz częściej goście z różnych stron Polski. Wśród tegorocznych uczestników był mieszkaniec Podkarpacia, Kamil Korbecki. -Chyba tradycją stało się, że bierzemy udział w wydarzeniach rowerowych organizowanych w Biłgoraju. Tutaj jest piękna przyroda, mnóstwo tras rowerowych o różnych stopniach trudności. Dziś dochodzi do tego pamięć o powstańcach styczniowych. To oprócz walorów turystycznych także okazja do historycznej zadumy nad naszą historią - zaznacza rowerzysta.

Nauczyciel historii i dyrektor placówki oświatowej w Tereszpolu, Danuta Mazur podkreśla, że wrzesień jest szczególnie ważnym miesiącem w pamięci historycznej Polaków. To wybuch II wojny światowej i agresja na Polskę, to 3 września i deklaracja pomocy państw zachodnich walczącej Polsce, ale niesyty tylko deklaracja, to wojna obronna 1939 roku, to sowiecki atak z 17 września, ale także 3 września 1863 roku i bitwa na Wzgórzu Polak. -Przez takie wydarzenia pielęgnujemy pamięć i czcimy naszych bohaterów, to dobry przykład dla młodych pokoleń - dodaje.








http://lubelskieonline.pl/wiadomosci/printnews.php?id=23169