Biszcza świętowała 100-lecie 3. Pułku Ułanów Śląskich (FOTO)
2019-08-18 10:03:55

Nad Zalewem Biszcza - Żary odbyły się uroczystości związane ze 100-leciem powstania 3. Pułku Ułanów Śląskich. W Biszczy tradycje ułańskie kontynuuje, założony przez rotmistrza Antoniego Kurowskiego. Na jubileusz złożyła się Msza święta, koncert Szwadronu Kawalerii im. 3 Pułku Ułanów Śląskich, koncert Grupy Rekonstrukcyjnej Wrzesień 1939 z Jastkowic, prezentacja militariów oraz rozstrzygnięcie konkursu "Kawaleria na Ziemi Biszczańskiej".


Jak przypomina historyk, dr Dorota Skakuj, 3 pułk ułanów powstał w składzie I Korpusu Polskiego. Walczył m. in. z bolszewikami wspólnie z 1 Dywizją Strzelców Polskich. -Ułani brali udział w działaniach na Białorusi oraz w składzie 3 Armii dowodzonej przez generała Edwarda Rydza-Śmigłego w wyprawie kijowskiej przeciwko oddziałom bolszewickim. W latach 20. XX wieku brał taże udział w walkach z Litwinami oraz w bitwie nad Niemnem. Pułk wziął udział również w kampanii wrześniowej w składzie Krakowskiej Brygady Kawalerii wchodzącej w skład Armii „Kraków” i walczył na Ziemi Biłgorajskiej - informuje Dorota Skakuj.

-3 Pułk Ułanów Śląskich walczył z najeźdźcą niemieckim w 1939 roku, co pokazało, że pomimo strat i dużej dysproporcji sił potrafią wskutek męstwa i bohaterstwa przeciwstawić się tak potężnemu przeciwnikowi, jakim była III Rzesza. Na naszym terenie pułk stoczył walki nad Tanwią o most koło Księżpola, rankiem 15 września 1939 roku i tego samego dnia walkę nocną o Tarnogród. 19 września pułk został rozbity w rejonie miejscowości Rogoźno, a jego dowódca został ranny. Następnego dnia  resztki pułku wraz z całą Krakowską Brygadą Kawalerii skapitulowały. Na Zamojszczyźnie więc dopełniła się chwalebna historia 3 Pułku - dodaje regionalista i członek biszczańskiego szwadronu kawalerii im. 3 Pułku Ułanów Śląskich, Marcin Magoch.

100_lecie_ulanow.JPG

Agnieszka Buła, członkini szwadronu z Biszczy informuje, że obecnie na Ziemi Biszczańśkiej działa ponad dwudziestu ułanów, którzy angazują się w podtrzymywanie pamięci historycznej oraz oprawę uroczystości patriotycznych, kulturalnych i religijnych. -Dzięki pomocy gminy i poszczególnych sołectw udało się zrekonstruować oddział, który ma także nowe umundurowanie. Ważne jest dla nas to wychowanie patriotyczne, w duchu miłości do Ojczyzny i poświęcenia dla niej - wyjaśniała Agnieszka Buła.

Podczas wydarzenia przedstawiciele szwadronu zaprezentowali eksponaty broń i umundurowanie z I i II wojny światowej, które staraniem rotmistrza Kurowskiego zgromadzone zostały w gminnej izbie pamięci.

/bilgoraj.com.pl/







http://lubelskieonline.pl/wiadomosci/printnews.php?id=23087