Sportowa reforma Przewodniczącego Rady Miasta Biłgoraj
2019-06-11 21:52:05

Andrzej Łęcki, Przewodniczący Rady Miasta Biłgoraj, zaproponował nową strukturę funkcjonowania, organizacji i finansowania klubów sportowych w Biłgoraju. Koncepcja przedstawiona została przedstawicielom władz Miasta, klubów sportowych oraz dyrektorom biłgorajskich szkół. Teraz trafi pod obrady Komisji Sportu Rady Miasta.


Jak podkreśla Przewodniczący Łęcki proponowane przez niego zmiany mają wprowadzić systemowo zmiany, które zaowocują podniesieniem poziomu biłgorajskiego sportu, a swym działaniem obejmą dzieci i młodzież już w szkołach podstawowych, a następnie praca z nimi kontynuowana będzie w klubach sportowych w poszczególnych sekcjach. -Można określić to mianem gruntownej reformy, ale w chwili obecnej tylko to nam zostaje, by wyjść z trwającego od kilkunastu lat marazmu w biłgorajskim sporcie i pracy z dziećmi i młodzieżą uzdolnioną sportowo i mającą predyspozycje do konkretnych dyscyplin. Dziś tak naprawdę to tylko od czasu do czasu mieszamy jakąś kwotą pieniędzy w tym kotle sportowym, nie ma z tego żadnych efektów. Najwyższy czas być odpowiedzialnym i to zmienić. Stąd moja propozycja, która pozwala współpracować klubom sportowym ze szkołami i obejmować dzieci zajęciami i treningami na wysokim poziomie. Podkreślić pragnę, że nie zabieramy pieniędzy ze sportu, nie likwidujemy niczego, tylko racjonalizujemy wydatki tak by szły one na rozwój dzieci i młodzieży. Na początku odbywać się to będzie w szkole w klasach I - IV na dodatkowych zajedziach SKS, a następnie w klubach sportowych - wyjaśnia Andrzej Łęcki.

sport_bilgoraj__4_.JPG

Nie ulega wątpliwości, że sport jest istotnym elementem życia społecznego oraz doskonałym narzędziem wychowania i rozwoju zarówno fizycznego jak i psychicznego oraz intelektualnego człowieka. To także okazja do wykorzystania i odpowiedniego ukierunkowania potencjał dzieci i młodzieży, zaangażowanie nauczycieli, trenerów i opiekunów w działania prozdrowotne młodego pokolenia, a także stworzenie możliwości rozwoju dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych. Do tego dochodzi także kwestia wykorzystania bazy sportowej, doświadczenia i umiejętności trenerów oraz odpowiednie finansowanie zajęć, treningów i sportowej rywalizacji. W związku z tym Przewodniczący Łęcki opracował strukturę funkcjonowania, organizacji i finansowania klubów sportowych w Biłgoraju. Dzieci w klasach I - IV realizowałyby dodatkowe zajęcia podczas tzw. SKS-ów. Następnie przewidziane są koljne etapy szkolenia, etap I obejmuje klasy V - VI i są to zajęcia prowadzone w szkołach przez nauczycieli wychowania fizycznego. tutaj przewidziano m. in. nabór do konkretnych zajęć sportowych, podstawowe szkolenia z motoryki, technik i taktyki danej dyscypliny sportowe, rozwój psychofizyczny oraz kształtowanie systematyczności obowiązkowości. Szkolenie w konkretnej dyscyplinie sportowej (np. piłka nożna, lekkoatletyka, koszykówka, pływanie czy piłka ręczna) rozpoczynałoby się na pisemny wniosek klubu sportowego do dyrektora szkoły, który następnie występowałby do Burmistrza o pokrycie kosztów zajęć pozalekcyjnych oraz wyposażenia w sprzęt. Byłby więc dodatkowe godziny dla nauczycieli, a szkolenia odbywałby się we współpracy z klubami sportowymi. -Ten etap jest obligatoryjny dla klubów sportowych by otrzymać dofinansowanie (z wyjątkiem klubów działających na specjalnych zasadach, jka np. sekcje pływackie, sporty motorowe, podnoszenie ciężarów czy lekkoatletyka). Z tego etapu byłby bezpośrednie przejście do etapu II, który zakłada w klasach VI - VIII zorganizowanie klas sportowych, gdzie uczęszczaliby uczniowie chcący mocniej zaangażować się w wybraną dyscyplinę sportową. W obu etapach jest możliwość uczestnictwa w rozgrywkach, turniejach, obozach czy konkretnych meczach - dodaje Łęcki.

sport_bilgoraj__2_.JPG

Wszystkie zajęcia w klasach sportowych prowadziliby nauczyciele szkoły lub trenerzy zatrudnieni przez kluby sportowe na podstawie porozumienia z dyrektorem szkoły, a treningi pozaszkolne w sekcjach prowadziliby trenerzy zatrudnieni przez kluby sportowe. Odbywałby się one na bazie obiektów sportowych szkół i na OSiRze, z bonifikatą przy odpłatności 90% za korzystanie z obiektów sportowych.

Etap III obejmuje pracę z młodzieżą w wieku 15 - 16 lat i uczniami szkół średnich w klubach sportowych (juniorzy i juniorki). Tutaj praca odbywa się w grupa uczniów w wyselekcjonowaną i wyszkoloną z którą prowadzone jest szkolenie socjalistyczne z danej dziedziny sportowej. Etap IV obejmuje szkolenie i pracę z młodzieżą w wieku 17 - 18 lat  w klubach sportowych, a etap V pracę z seniorami po przejściu całego cyklu szkolenia. -Zakładamy, że dotacja z budżetu Miasta na grupę seniorską możliwa jest pod warunkiem prowadzenia przez klub szkolenia dzieci i młodzieży na wszystkich etapach - dodaje Łęcki.









http://lubelskieonline.pl/wiadomosci/printnews.php?id=22689