Wielkanocne tradycje w Starym Bidaczowie
2019-04-23 12:11:29

Parafia w Starym Bidaczowie ma swe wielkanocne tradycje. Należy do nich wspólne dzielenie się jajkiem przez wszystkich wiernych oraz wielkanocny taniec uwielbienia, w którym występują dzieci i młodzież.


Mimo, iż parafia w Starym Bidaczowie jest jedną z młodszych na Ziemi Biłgorajskiej, ma już swoje tradycje. Te, które wyróżniają ją w sposób szczególny związane są ze świętami Zmartwychwstania Pańskiego. Obie jednoczą całą wspólnotę. Po Rezurekcji w parafii w Starym Bidaczowie nikt nie wychodzi z kościoła. Wszyscy zostają by wziąć udział w dzieleniu się poświęconym w Wielką Sobotę jajkiem i składaniem sobie życzeń.

wielkanocne_zwyczaje_stary_bidaczow__1_.JPG

-Ten zwyczaj ma przede wszystkim na celu pokazać, że jesteśmy rodziną. Rodziną parafialną, rodziną chrześcijańską. Można poczęstować się święconym jajkiem, podejść do każdego złożyć sobie życzenia. Ten zwyczaj wszedł już w pewnego rodzaju tradycję, także trudno sobie wybrać by ten poranek Zmartwychwstania Pańskiego wyglądał inaczej. Każdego roku słyszę pytanie, księże proboszczu czy będziemy dzielić się jajkiem w tym roku, ja odpowiadam tak, bo taki jest zwyczaj. To wymaga pewnego trudu organizacyjnego, ale wiele osób się w to angażuje - przyznaje ks. Rudolf Karaś.

wielkanocne_zwyczaje_stary_bidaczow__2_.JPG

Dopełnieniem radości Zmartwychwstania Chrystusa jest "taniec uwielbienia", jaki wg. specjalnie przygotowanej choreografii i do specjalnie przygotowanej muzyki tańczą dzieci i młodzież. -Taniec przygotowujemy około czterech tygodni i czerpiemy inspiracje z tańców uwielbienia z Lednicy. Głównym celem naszego przedsięwzięcia jest dopełnienie radości uwielbienia Boga, to rodzaj modlitwy. Jest to nic innego, jak dzielenie się radością Zmartwychwstania - mówi odpowiedzialna za choreografię, Justyna Kniaź. Taniec, obok muzyki i śpiewu, jest w Biblii wyrazem radości ludzkiej. Pojawia się zarówno w Starym jak i Nowym Testamencie. Do najważniejszych należy taniec króla Dawid przed Arką Przymierza, taniec wojowników powracających ze zwycięskich bitew, a w Ewangelii taniec pełnił ważną rolę przy świętowaniu powrotu Syna Marnotrawnego.

/bilgoraj.com.pl/






http://lubelskieonline.pl/wiadomosci/printnews.php?id=22333