Regionalne konsultacje "Niezależność i rozwój Kół Gospodyń Wiejskich bez obowiązków i obaw" (FOTO, VIDEO)
2019-03-04 14:37:31

W Biłgoraju odbyły się regionalne konsultacje związane z rządowym wsparciem dla Kół Gospodyń Wiejskich. Spotkanie odbyło się pod hasłem "Niezależność i rozwój Kół Gospodyń Wiejskich bez obowiązków i obaw". Uczestniczyli w nim Beata Mazurek wicemarszałek Sejmu, Andżelika Możdżanowska sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju oraz Andrzej Szarlip Starosta Biłgorajski.


Samorząd Powiatu reprezentowali także członek Zarządu Województwa Lubelskiego
Zdzisław Szwed, Grzegorz Wróbel radny Sejmiku Województwa Lubelskiego, Tomasz Rogala wicestarosta, Beata Strzałka etatowy członek Zarządu, Andrzej Łagożny członek Zarządu Powiatu oraz Marian Kurzyna Przewodniczący Rady Powiatu, powiatowi radni i przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Urzędu Skarbowego. Tematyka spotkania dotyczyła wsparcia finansowego, działalność Kół Gospodyń Wiejskich zgodnie z ustawą z 9 listopada 2018 roku oraz kwestii rozliczania wydatków przez KGW.

beata_mazurek.JPG

-Program "Kobiety Gospodarne i Wyjątkowe" daje nowe perspektywy - mówi w rozmowie z Portalem bilgoraj.com.pl wicemarszałek Beata Mazurek i dodaje: -Po raz pierwszy Koła Gospodyń Wiejskich uzyskały samodzielność, niezależność, uzyskały osobowość prawną i wsparcie finansowe, którego do tej pory nie było. Ja jeżdżąc po Lubelszczyźnie spotykam się z pozytywnym odzewem w stosunku do tego co udało nam się zrobić. To oczywiście nie jest wszystko, nadal będziemy podejmować inicjatywy ukierunkowane na Koła Gospodyń Wiejskich, choćby o to, by mogły one korzystać ze środków europejskich w nowej perspektywie finansowej. Ja osobiście jestem bardzo zadowolona, że te kobiety aktywne, które prowadzą mnóstwo ciekawych i różnorodnych inicjatyw w tym te związane z kulturą mają wreszcie finansowe wsparcie. Jest to dofinansowanie działań z których wszyscy korzystamy.

A zakres działalności KGW jest naprawdę bardzo szeroki. Koła wrosły także w życie i działalność polskiej wsi. -Przede wszystkim integrujemy środowisko kobiet, spotykamy się, wymianami doświadczeniami, przepisami, podejmujemy też konkretne działania. Mamy próby śpiewu organizujemy zajęcia dla dzieci i wieczorki dla seniorów. Kultywujemy tradycyjną kuchnię, obrzędy oraz kulturę ludową, w tym zwyczaje i obyczaje, śpiew czy strój ludowy. Współorganizujemy dożynki, bierzemy udział w przeglądach i imprezach kulturalnych - wymienia Henryka Zdybel z KGW Zastawie z Gminy Goraj.

kgw_bilgoraj.JPG

-W kulturze wsi Koła Gospodyń Wiejskich od lat odgrywały i nadal odgrywają ważną role odgrywały. To skarb każdej społeczności lokalnej - mówi Starosta Biłgorajski, Andrzej Szarlip. W ocenie Starosty Powiat Biłgorajski jest wyjątkowy na tle innych rejonów Województwa Lubelskiego. Przewodniczący Zarządu Powiatu zauważa nie tylko ogromne zaangażowanie członkiń Kół w życie społeczno - kulturalne swych miejscowości, ale podkreśla także ich inicjatywy i promowanie Ziemi Biłgorajskiej poza jej granicami.

kgw_bilgoraj_1.JPG

-Mamy coś co określiłbym "smaczkami kulturowymi". Nie chodzi tu tylko i wyłącznie o przysmaki kulinarne ale przede wszystkim kulturę ludową. Artystów, którzy oddają się swej pasji i dokładają cegiełkę do tego co stanowi o naszej tożsamości o naszym folklorze o naszej unikalności. Mamy laureatów w ogólnopolskich konkursach, przeglądach. To środowisko należy doceniać, należy integrować i należy wspierać oraz wzmacniać. Koła Gospodyń Wiejskich są nośnikiem kultury ludowej, tej kultury żywej, barwnej i tworzącej podstawę kultury polskiej. Spoczywa na nas olbrzymia odpowiedzialność zachowania tego wszystkiego i przekazania kolejnym pokoleniom - podkreśla Szarlip.












http://lubelskieonline.pl/wiadomosci/printnews.php?id=21973