Liczba e-zwolnień szybko rośnie
2018-12-11 13:30:54

Do 6 grudnia lekarze z terenu Oddziału ZUS w Biłgoraju wystawili ponad 5,1 tys. elektronicznych zwolnień. Natomiast zwolnień na niezgodnych z przepisami papierowych drukach było tylko 35. W całej Polsce lekarze wystawili ponad 450 tys. zwolnień elektronicznych i 2,7 tys. zaświadczeń papierowych, które od 1 grudnia nie mają umocowania w przepisach.


E-zwolnienie w trzech odsłonach
Od 1 grudnia podstawą do wypłaty zasiłku chorobowego lub opiekuńczego jest zwolnienie w formie elektronicznej. Jeśli pracodawca nie odbiera e-zwolnień przez internet, to potwierdzeniem niezdolności do pracy może być dla niego wydruk elektronicznego zwolnienia opatrzony podpisem i pieczęcią lekarza. W przypadku braku dostępu do internetu (np. podczas wizyty domowej) lekarz może też wypisać zwolnienie na formularzu zastępczym, wcześniej wydrukowanym z systemu ZUS. Dane z takiego formularza lekarz musi wprowadzić do elektronicznego systemu w ciągu trzech dni.

zus_bilgoraj.JPG

Pacjent nie może być poszkodowany
ZUS uspokaja jednak osoby, które otrzymały od lekarza inne zaświadczenie papierowe – niezgodne z obowiązującym przepisami. Pacjent nie może ponosić konsekwencji decyzji lekarza o wystawieniu nieprawidłowego druku. Dlatego jeśli na blankiecie papierowym znajdą się dane wymagane do wypłaty świadczenia oraz pieczęć i podpis lekarza, to taki druk może być wyjątkowo podstawą do wypłaty świadczenia chorobowego przez ZUS oraz pracodawcę. Każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie. Pacjent nie musi się też martwić, jeśli papierowe zwolnienie dostarczy do pracodawcy bądź ZUS później niż 7 dni od jego otrzymania. W takiej sytuacji świadczenie chorobowe nie będzie obniżone. Chory otrzyma je w pełnej wysokości.






http://lubelskieonline.pl/wiadomosci/printnews.php?id=21496