79. rocznica sowieckiej agresji na Polskę (FOTO, VIDEO)
2018-09-17 18:22:09

Pod Krzyżem Katyńskim, na części wojskowej cmentarza przy ulicy Lubelskiej w Biłgoraju odbyły się uroczystości poświęcone ofiarom sowieckiej agresji na Polskę z września 1939 roku i zbrodniczych działań podejmowanych przez rosyjskiego okupanta po tym czasie.


Organizatorem rocznicowych obchodów było Starostwo Powiatowe w Biłgoraju i Zespół Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących. Uroczystości rozpoczęły się od celebracji Mszy świętej, sprawowanej w intencji Ojczyzny i za poległych w jej obronie. Modlitwie przewodniczył ks Józef Flis proboszcz parafii pw. Św. Jana Pawła II w Biłgoraju. W koncelebrze znalazł się także ks. Stanisław Budzyński, proboszcz parafii św. Jerzego w Biłgoraju.

uroczystosci_katynskie_bilgoraj_1.JPG

-Ojczyźnie, Polsce potrzeba zgody, wzajemnego szacunku Polaków, zakopania podziałów. Dla Polski powinna być wspólna praca, bo Polska jest największym dobrem po Bogu. W naszym życiu musimy być ludźmi wiary, dobrymi synami Ojczyzny, którzy jej służą i ją rozwijają. Odpowiedzialność za Polskę spoczywa na każdym z nas, musimy się z niej wywiązywać w tych zadaniach i miejscach,gdzie postawiło nas życie. Tylko w ten sposób przyczynimy się do jej rozwoju i uświęcenia - mówił w okolicznościowej homilii ks. Flis.

uroczystosci_katynskie_bilgoraj_2.JPG

Dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju, Stanisław Sitarz, jako współorganizator wydarzenia przypomniał, że wrzesień, to miesiąc szczególny dla Polski, dla naszej pamięci historycznej i tożsamości narodowej. Przypomniał, że to czas niezwykle dramatycznych wydarzeń, które rozegrały się w naszym kraju pod koniec lat 30. XX wieku. -1 września 1939 roku armia Niemiecka napadła na naszą Ojczyznę. W ten sposób rozpoczęła się II wojna światowa. Gdy w całej Polsce trwały zaciekłe walki z niemieckim agresorem, 17 września 1939roku nadszedł kolejny cios. Armia Czerwona na rozkaz Józefa Stalina napadła ze wschodu na naszą Ojczyznę. Nasz Naród znalazł się w kleszczach wrogich mocarstw. Dziś wspominając ofiary tych zbrodniczych napaści gromadzimy się pod Krzyżem Katyńskim, by oddać hołd naszym przodkom, którzy bohatersko stanęli w obronie Polski, Jej wolności i suwerenności - podkreślał Stanisław Sitarz.

uroczystosci_katynskie_bilgoraj_3.JPG

Dopełnieniem wystąpienia dyrektora ZSBiO, była akademia przygotowana przez młodzież i nauczycieli "Budowlanki". W programie artystycznym znalazły się piosenki i teksty ze wspomnień rodzin, których bliscy bliscy zostali zamordowani w Katyniu, Charkowie, Miednoje czy Starobielsku, na mocy decyzji najwyższych władz Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich zawartej w tajnej uchwale Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 roku (tzw. decyzja katyńska).

uroczystosci_katynskie_bilgoraj_4.JPG

Dopełnieniem przypomnienia historycznych wydarzeń okresu II wojny światowej i modlitwę za poległych, dopełniło złożenie - przez przedstawicieli władz, organizacji i społeczności - wiązanek kwiatów i zapalenie znicze pod Krzyżem Katyńskim.

-Wydarzenia z września 1939 roku dały początek wielkiej tragedii, która rozgrywała się w różnych miejscach naszej Ojczyzny, a masowo w obozach śmierci, w łagrach i miejscach,których symbolem stał się Katyń. Wspominając dziś, tych którzy zapłacili największą ofiarę i mając w poszanowaniu  pamięć historyczną co dzień budować musimy przyszłość Polski i Jej siłę. Możliwe będzie to, gdy w Ojczyźnie panuje zgoda, a każdy według swych talentów pracuje i poświęca się jej dobru - podsumował uroczystość Starosta Kazimierz Paterak.

/bilgoraj.com.pl/










http://lubelskieonline.pl/wiadomosci/printnews.php?id=20928