O co chodzi w obróbce CNC?
2018-04-24 13:21:54

Produkcja elementów na skalę masową, była kiedyś niemożliwa ze względu na małe zaawansowanie ręcznie obsługiwanych urządzeń. Teraz mamy do czynienia z obróbką CNC, czyli z użyciem sterowania numerycznego i komputerowego.


W obróbce skrawaniem, bo tak zbiorczo nazywają się czynności obrabiające, mamy dzisiaj do czynienia z bardzo konkretną i zaawansowaną technologią. Trzeba tu zaznaczyć, że usprawnienie produkcji i poprawa jakości elementów jest bezdyskusyjna.

Co warto wiedzieć o obróbce CNC? Oto odpowiedź
Skrót CNC to inaczej Computerized Numerical Control - co w naszym języku dosłownie tłumaczymy jako komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. Chodzi tu o urządzenia komputerowo sterowane, w szczególności tokarki, frezarki i inne do obróbki. Proces produkcji dzielimy tutaj na trzy różne etapy.

CAD - to etap projektowy - tutaj potrzebna jest znajomość specjalnego programu.
CAM - to przetwarzanie projektu na plan sterowania maszyną
CNC - to ostateczna realizacja zaprojektowanego elementu

zdjecie_2.jpg

Maszyny CNC mają graficzny interfejs użytkownika, który odpowiada za komunikację na linii operator - system operacyjny urządzenia. To z tego poziomu właśnie mamy programowanie urządzeń. CNC to rozwinięcie maszyn NC, które zadebiutowały w połowie ubiegłego stulecia w USA. Programowane były dziurkowanymi kartami, zaś od lat 80-tych, gdy upowszechniły się mikrokomputery, rozpoczęła się era binarnego programowania.

W nowoczesnych maszynach CNC ważne jest zastosowanie odpowiedniego sterownika CNC, który jest dostępny w sklepie Akcesoria.cnc.info.pl - https://www.akcesoria.cnc.info.pl/241-sterowanie-maszyn-cnc/sterowniki-maszyn-cnc

zdjecie_3.jpg

Atuty obróbki CNC
Na pewno jest tu wiele zalet w porównaniu z poprzednimi metodami obrabiarek ręcznych. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na fakt, że teraz można je stosować w produkcji wielkoseryjnej oraz jednostkowej.

Najważniejsze cechy CNC to:
- szybkość, bo maszyny pracują na bardzo dużych prędkościach, w przeciwieństwie do manualnych - powtarzalność - element raz zaprojektowany i zrealizowany można wygodnie odtworzyć
- precyzja - wykonywanie elementów w CNC minimalizuje błędy, redukując je praktycznie do poziomu zerowego

Więcej ciekawostek, nowości, porównań maszyn CNC, doboru sprzętu, najczęstszych problemów znajdą Państwo w serwisie Wiedza EBMiA pod adresem: https://www.ebmia.pl/wiedza/

zdjecie_4.jpg

Trzy tryby pracy w urządzeniach sterowanych z poziomu komputerowego
Sterowanie punktowe - gdzie mamy określone położenie narzędzia obrabiarki wobec przedmiotu.
Sterowanie odcinkowe - czyli ruchy względem materiału, choć jedynie po torach równoległych od zdefiniowanej wcześniej osi współrzędnych.
Sterowanie kształtowe z kolei pozwala na wykonywanie dowolnych ruchów i to w dwóch albo trzech wymiarach.

Jeśli szukają Państwo części do maszyn CNC zapraszamy do sprawdzenia oferty sklepu Akcesoria.cnc.info.pl - https://www.akcesoria.cnc.info.pl/11-sterowanie-maszyn-cnc

zdjecie_5.jpg

* Artykuł sponsorowany








http://lubelskieonline.pl/wiadomosci/printnews.php?id=20041