Odszedł na wieczną wartę... (FOTO)
2018-02-14 19:33:07

14 lutego 2018 roku, w 76. rocznicę powołania Armii Krajowej, rodzina, przyjaciele, reprezentacje środowisk kombatanckich i delegacje szkół i urzędów pożegnały śp. Jana Buczka ps. "Dąbek", byłego żołnierza AK z oddziału "Groma", jednego z ostatnich uczestników bitwy pod Osuchami.


O śmierci bohatera walk z niemieckim okupantem i z oddziałami Ukraińców, człowieka bez reszty oddanego swej Małej Ojczyźnie informowaliśmy w artykule Zmarł Jan Buczek były żołnierz AK, uczestnik bitwy partyzanckiej pod Osuchami. "Dąbek" urodził się w 1920 roku w Osuchach, i tu w marcu 1940 roku wstąpił do organizacji „Polski Związek Powstańczy”. -W 1942 roku wcielony został do ZWZ a następnie do AK. Pierwszą walkę z Niemcami stoczył 10 lutego 1943 roku przy przysiółku Buliczówka w rejonie Krzywa Górka. Już na samym początku wykazał się odwagę, co docenili „Kruk”, został awansowany do stopnia starszego strzelca. Następnie trafił do oddziału „Groma”. Brał udział w akcjach dywersyjnych i bojowych przeprowadzanych przez oddziały AK Józefów - wspominała podczas pogrzebu Maria Działo, historyk i regionalista.

jan_buczek_pogrzeb.jpg

Do akcji, w których uczestniczył należą także rozbicie posterunku policji ukraińsko - niemieckiej w Łukowej i odbicie żołnierzy AK, ujęciu "szpicli", akcjach aprowizacyjnych, zasadzkach na konwoje Wermachtu czy pociąg pancerny. Jako jeden z nielicznych przebił się z niemieckiego okrążenia w bitwie pod Osuchami. Za przynależność do AK był aresztowany i więziony przez UB, musiał wyjechać na ziemie odzyskane. Wrócił jednak w rodzinne strony i osiadł na stałe w Józefowie. Za działalność w partyzantce do 1952 roku pracował dorywczo w lesie. -Od 1952 roku Jan Buczek został kierownikiem zakładu gospodarki komunalnej. Miał dar organizacji, siły i zapał do pracy, dzięki niemu zniszczone w wojnę miasteczko - jakim był Józefów - zostało odbudowane - przypomina Witold Dembowski ps. "Walet", były żołnierz AK.












http://lubelskieonline.pl/wiadomosci/printnews.php?id=19585