Jeśli kochasz dzieci, nie pal... odpadami!
2017-11-14 15:31:15

To właśnie nasze dzieci najbardziej narażone są na szkodliwość dymów z pieców domowych. Miło nam poinformować, iż Gmina Frampol znalazła się wśród ponad 100 gmin, w których realizujemy Dzień Czystego Powietrza.


14 listopada rusza XIII edycja Dnia Czystego Powietrza wymyślonego i realizowanego od 13 lat przez Fundację Ekologiczną Arka. Celem akcji jest walka o czyste powietrze i uświadamianie społeczeństwu, jak poważne konsekwencje dla zdrowia i środowiska niesie palenie śmieci, mułów i innych trujących opałów w piecach domowych.

Akcja już odbędzie się w prawie 100 miastach w całym kraju, a jeszcze można się do nas zgłosić po bezpłatne pakiety edukacyjne. Całość projektu zakończy się w lutym konkursem „Kawałek błękitnego nieba”, w którym wybierzemy 10 najciekawszych działań edukacyjnych prowadzonych przez szkoły. W tym roku Partnerem Strategicznym akcji jest grupa PGNiG, realizująca kampanię „Powietrze bez śmieci”.

frampol.JPG

Bezpłatne pakiety edukacyjne czekają
Fundacja Ekologiczna Arka również w tym roku przygotowała szereg narzędzi edukacyjnych dla placówek oświatowych: scenariusze zajęć, karty pracy, plakaty z informacjami. Gminy, które chcą wziąć udział w akcji, mogą się zgłaszać po bezpłatne materiały. Wystarczy przysłać maila na adres  fundacjaarka@fundacjaarka.pl i prześlemy szczegóły. -"Dzień Czystego Powietrza” i nasza kampania „Kochasz dzieci, nie pal śmieci” w tym roku odbędzie się w ponad 100 miastach. To cieszy, iż niewielkie działanie zainaugurowane przez nas w 2005 roku przekształciło się w duży, ogólnopolski projekt, który cały czas się rozwija. W tym roku w akcji współpracujemy z PGNiG, co pozwoli na włączenie w akcję kolejnych miast - wyjaśnia Wojciech Owczarz, prezes Fundacji Ekologicznej ARKA.

-Nadrzędnym celem kampanii, takich jak ta fundacji Arka, jest edukacja na temat przyczyn zanieczyszczenia powietrza, ze szczególnym uwzględnieniem tych przyczyn, na które mamy największy wpływ – czyli tak zwanej niskiej emisji (piece, kominki, spaliny samochodowe, ścierające się opony). To przecież niska emisja jest jednym z głównych źródeł smogu w Polsce, a jednocześnie to z nią najłatwiej jest walczyć. Przeprowadziliśmy badanie, z którego wynika, że Polakom nadal potrzebna jest większa świadomość, wiedza i odpowiednia motywacja - mówi Łukasz Kroplewski, wiceprezes PGNiG S. A.






http://lubelskieonline.pl/wiadomosci/printnews.php?id=18998