Uroczyste otwarcie kolejnych dróg programu leśno - samorządowego
2017-11-14 12:15:14

14 listopada br. odbyło się otwarcie drogi powiatowej 2923L relacji Smólsko - Biłgoraj oraz drogi leśnej Edwardów - Biłgoraj zrealizowanej w ramach pilotażowego programu współpracy leśno - samorządowej w Powiecie Biłgorajskim.


Uroczystego otwarcia kolejnych dróg , których modernizacja została współfinansowana ze środków Lasów Państwowych i budżetów samorządów gminnych i samorządu powiatowego, zrealizowanych w ramch tzw. programu leśno - samorządowego dokonali przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, posłowie na Sejm RP, samorządowcy i leśnicy. Chodzi o drogę powiatową 2923L relacji Smólsko - Biłgoraj oraz drogi leśnej Edwardów - Biłgoraj.

program_lesno_samorzadowy.JPG

-Szanowni Państwo, chciałabym podziękować Lasom Państwowym, za to, że współpracują z samorządami i tak mocno poczuwają się do odpowiedzialności za rozwój terenów niezurbanizowanych w szczególności terenów będących na Ziemi Biłgorajskiej. Przez te ostatnie dwa lata, tj. od stycznia 2016 roku Lasy państwowe zobowiązały się do modernizacji 13 odcinków dróg na łączną kwotę około 27 mln zł. Jest to ogromny zastrzyk środków dla rozwoju lokalnej infrastruktury - mówiła podczas spotkania poseł Agata Borowiec.

agata_borowiec.JPG

Na drogę leśną Biłgoraj - Edwardów o długości 3,8 km, Lasy Państwowe przeznaczyły 902 tys. (67% kosztów), droga Biłgoraj - Smólsko o długości 5,3 km została dofinansowana w 70%, a jej koszt to ponad 2 mln zł.

droga_bilgoraj_smolsko.JPG

Jak zaznacza Starosta Biłgorajski Kazimierz Paterak, program leśno - samorządowy pozwala współfinansować realizację inwestycji, które nie wpisują się w programy współfinansowane ze środków europejskich, czy środków krajowych z programu budowy dróg lokalnych. -Część naszych dróg nie wpisuje się w programy ogłaszane przez rząd,Wojewodą czy Urząd Marszałkowski. Prowadza one przez lasy do małych wsi i osad. Tutaj z pomocą przychodzi program współpracy leśno - samorządowej, których wymagania są inne, niż te stawiane przez programy ogólnokrajowe. My jako Powiat w lata 2016 - 2017 skorzystali bardzo mocno, 31 km dróg powiatowy i w granicach około 10 km dróg gminnych zostało wyremontowane lub wybudowane. Fundusze te pokrywały od 50 do 100% wartości inwestycji. Mimo tego potrzeby mamy jednak spore, stąd czynimy nadal starania, by pozyskiwać kolejne środki i jej inwestować w infrastrukturę drogową - zaznacza Kazimierz Paterak i dodaje: -Środki z funduszu leśno - samorządowego, są nieodzowne w poprawie bezpieczeństwa mieszkańców na drogach prowadzących do małych miejscowości.

lasy_panstwowe.JPG

Z informacji zastępcy Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych ds. Gospodarki Leśnej Andrzej Borowski, wynika, że Lasy Państwowe i w przyszłym roku będą kontynuowały współfinansowani programu leśno - samorządowego. -W tym roku rozdysponowane będzie 100 mln zł naszych środków, na przyszły rok 30 mln zł już jest rozdysponowane, a kolejne 70 mln zł będzie wydatkowane na współpracę leśno - samorządową w obszarze dróg. Nie zwalniamy więc tempa, chcemy współpracować, bo z tych dróg korzystają mieszkańcy lokalnych społeczności, ale także korzystamy i my jako Lasy Państwowe - zaznaczał dyrektor Borowski. Jak ważna jest współpraca i jak ważne jest pozyskiwanie partnerów oraz środków do wspólnych przedsięwzięć mówił obecny na spotkaniu w Starostwie Powiatowym wicewojewoda Lubelski Robert Gmitruczuk. Życzył, by kolejne inwestycje realizowane w Powiecie Biłgorajskim przyczyniały się do jego rozwoju i poprawy życia mieszkańców.http://lubelskieonline.pl/wiadomosci/printnews.php?id=18993