Honorowe tytuły dla Zbocha, Tokarskiego i Dechnika
2017-09-24 10:07:32

We wrześniu br. Rada Miasta Biłgoraj ma podjąć uchwały w sprawie nadania tytułu „Honorowy Obywatel Miasta Biłgoraj” Ludwikowi Zbochowi i Marianowi Tokarskiemu oraz uchwałę w sprawie nadania tytułu „Zasłużony dla Miasta Biłgoraj” pośmiertnie Józefowi Dechnikowi.


dechnik_jozef_bilgoraj.JPG
Pomnik Józefa Dechnika w Biłgoraju

Wręczanie honorowych tytułów ma odbyć się na podstawie uchwały Rady Miasta Biłgoraj z lutego 2004 roku i uchwały z marca 2008 roku w sprawie przyjęcia regulaminu przyznania tytułu honorowego "Zasłużony dla Miasta Biłgoraj". Tytuł ten honorowo władze Miasta chcą przyznać pośmiertnie Józefowi Dechnikowi. W uzasadnieniu do uchwały czytamy, że Józef Dechnik rozpoczął swa działalność w Biłgoraju już w pierwszych latach po zakończeniu II wojny światowej. Podkreślono, że dzięki staraniom Józefa Dechnika doszło do szybkiej odbudowy Miasta, do powstania nowych zakładów pracy i budowy niezbędnej infrastruktury, dzięki czemu Biłgoraj stał się jednym z najszybciej rozwijających się Miasta nie tylko Lubelszczyzny alei i całego kraju. Przypomniano także jego zaangażowanie w powstanie szerokotorowej linii kolejowej Katowice - Hrubieszów przez Biłgoraj, powstanie nowych zakładów pracy takich jak Włosiankarska Spółdzielnia Pracy, Zakład "Bitra", Zakład Przemysłu Dziewiarskiego "Mewa", później "Mewa II", Biłgorajskie Zakłady Naprawy Samochodów, kamieniołom w Żelebsku, Spółdzielnią Pracy Inwalidów "Tanew", Spółdzielnia Pracy metalowców "Biłmet" oraz fabryki mebli na rapach. W 1961 roku powstało Powiatowe Przedsiębiorstwo Budowy Dróg, a w 1963 roku Powiatowy Zarząd Dróg Lokalnych, przekształcony następnie w Przedsiębiorstwo Budownictwa Kolejowo - Drogowego w Biłgoraju. Z inicjatywy Józefa Dechnika i dzięki jego staraniom powstały szkoły Liceum Pedagogiczne, Liceum Pielęgniarskie, Zasadnicza Szkoła Zawodowa, Technikum Leśne, Szkoła Mechaniczna, Technikum Elektryczne i Zasadnicza Szkoła Elektryczna, a także Zasadnicza Szkoła Budowlana, Zasadnicza Szkoła Zawodowa, Zbiorcza Szkoła Gminna oraz Szkoła Podstawowa Nr 4. W 1950 roku utworzono Powiatowe Przedsiębiorstwo Budowlane i Powiatowy dm Kultury oraz Kino "Związkowiec", a osiem lat później powołano Spółdzielnię Mieszkaniową "Łada". W 1957 roku powstała Spółdzielnia "Promień". W 1974 roku z inicjatywy Dechnika i Stręciwilka rozpoczęto budowę Wioski Dziecięcej. W uzasadnieniu przypomniano także tytułu i odznaczenia jakie Józef Dechnik otrzymał i podkreślono: -Józef Dechnik ceniony był za swą kulturę osobistą i skromność, określany był jako człowiek najbardziej ofiarny, uczciwy, oddany pracy dla dobra społeczeństwa.

marian_tokarski.JPG
Marian Tokarski

Tytułu honorowych Obywateli Miasta Biłgoraj, Rada Miasta chce przyznać Marianowi Tokarskiemu i Ludwikowi Zbochowi. Marian tokarski od 1 marca 1995 roku pełnił funkcje kierownika Urzędu rejonowego w Biłgoraju, a od 1999 roku rozpoczął prace w Starostwie Powiatowym w Biłgoraju, najpierw jako kierownik Wydziału Organizacyjnego, a następnie etatowy członek Zarządu Powiatu. W latach 2010 - 2017 pełnił funkcje Starosty Biłgorajskiego. W uzasadnieniu do uchwały zwrócono uwagę, że współpraca z Zarządem powiatu, którego praca kierował Marian tokarski, poprawiła relacje między samorządami, co w krótkim czasie zaowocowało powstaniem wielu nowych inwestycji mających nie rzadko strategiczne znaczenie dla rozwoju Miasta. Przypomniano także duże inwestycje realizowane wspólnie przez Miasto i Powiat. -Dobra współpraca i życzliwe relacje pomiędzy samorządami, które zostały wypracowane w okresie kiedy funkcje Starosty pełnił Marian Tokarski, owocują do dziś - napisano w uzasadnieniu.

ludwig_zboch.JPG
Ludwik Zboch pierwszy od prawej

Tytuł honorowy ma trafić także do Ludwika Zbocha, który w 1995 roku został powołany na dyrektora Wioski Dziecięcej w Biłgoraju i funkcje tę pełnił do roku 2013, natomiast od stycznia 2014 roku do końca 2016 roku był dyrektorem Programu SOS Wioski Dziecięcej w Biłgoraju. Przypomniano przeprowadzony przez Ludwika Zbocha remont generalny Wioski Dziecięcej oraz dokonanie zmian "modelu pedagogicznego Wioski" oraz nieustanne zabiegi i wysokie standardy opieki nad dziećmi i ich wychowania. W 2002 oku, z jego inicjatywy na terenie Wioski Dziecięcej w Biłgoraju została utworzona nowa forma opieki - Rodzinny Dom Czasowego Pobytu "Puchatek". Podkreślono i wymieniono w uzasadnieniu także podejmowane przez Ludwika Zbocha inicjatywy zmierzające do polepszenia bazy sportowej Wioski oraz organizację licznych imprez i wydarzeń kulturalnych i sportowych, pomagających w integracji dzieci przebywających w Wiosce z lokalnym społeczeństwem oraz dbanie o dobrą współpracę z instytucjami pracującymi na rzecz dzieci i młodzieży. -Dyrektor Ludwik Zboch wychował wiele pokoleń, nie tylko dzieci, ale i profesjonalnych pracowników. pomagał uwierzyć w siebie dzieciom i pracownikom - czytamy w uzasadnieniu.

/bilgoraj.com.pl/








http://lubelskieonline.pl/wiadomosci/printnews.php?id=18698