Strona glowna

Niedziela, 05 grudnia 2021, Do końca roku 26 dni Imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny

Wiadomosci

Ubezpieczenie OC samochodu – ile kosztuje?

Dodane: red Data: 2021-11-24 08:03:05 (czytane: 467)  Wersja do druku

Jeśli przymierzasz się do zakupu swojego pierwszego samochodu, zapewne zastanawiasz się, jakie koszty dodatkowe będzie trzeba ponieść, aby móc pełnoprawnie wyruszyć na polskie drogi. Jednym z nich z pewnością będzie ubezpieczenie OC, bez którego ani rusz! W dzisiejszym artykule zastanowimy się, od czego zależą ceny za OC, jak można wpływać na ich wysokość, a także sprawdzimy, ile aktualnie średnio płacą Polacy za swoje polisy.

Zakup pierwszego samochodu to często moment ekscytacji i dużej radości. Na ziemię potrafią nas sprowadzić jednak sprawy formalne, których trzeba dopełnić, by móc w pełni korzystać z nowego nabytku. Jedną z najpilniejszych kwestii, które musimy załatwić, jest zakup pakietu ubezpieczeniowego OC. Zgodnie z polskim prawem - OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, a za jego brak można spotkać się z karą finansową nałożoną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Wracając jednak do meritum - to, co kierowców będzie interesowało w tym aspekcie najbardziej, to kwestie finansowe. A więc odwieczne pytanie: ile takie OC może mnie kosztować?

Ubezpieczenie OC – ile za składki płacą Polacy?

Jak podaje portal Porówneo - w 2021 roku średnia cena roczna za OC w Polsce wynosiła około 676 złotych. Należy przy tym pamiętać, że podana kwota jest kwotą średnią, na którą „zrzucają się” wszyscy kierowcy posiadający aktywne polisy ubezpieczeniowe. A każdy z nich może płacić całkowicie różne składki. Wszystko zależy od tego, czy posiadamy zniżki, czy też musimy radzić sobie bez nich.

porowneo.jpg

Co ciekawe – ten sam kierowca próbujący objąć polisą OC to samo auto może liczyć się z różnicami w kalkulacjach składek u różnych agentów ubezpieczeniowych. Dlatego tak istotne jest, by przed podpisaniem umowy z jednym towarzystwem ubezpieczeniowym sprawdzić również propozycje u innych.

Ubezpieczenie OC – ile zapłaci młody kierowca?

Na to pytanie trudno jest odpowiedzieć, nie posiadając innych informacji od tej, że kierowca jest młody i niedoświadczony. Ubezpieczyciele, badając ryzyko, jakim obarczone będzie objęcie polisą kierowcy, skupiają się na szeregu różnych czynników związanych zarówno bezpośrednio z nim, jak i z samochodem, który docelowo ma być przedmiotem ubezpieczenia.

Do czynników tych zaliczyć możemy – poza wiekiem i stażem kierowcy na drodze – między innymi:

  • model i markę samochodu,
  • pojemność silnika samochodu,
  • miejsca zamieszkania kierowcy,
  • faktu posiadania rodziny.

Ubezpieczenie OC – co zrobić, by płacić mniej?

Oczywiście istnieje kilka opcji obniżenia projektowanych składek za OC.

Przede wszystkim warto zawsze zrobić rozpoznanie rynku, dzięki któremu sprawdzimy, które towarzystwa ubezpieczeniowe oferują nam najkorzystniejsze warunki. W tym celu najlepiej posłużyć się porównywarką internetową, za pomocą której uzyskamy wiele ciekawych informacji i łatwiej będzie nam podjąć decyzję o wyborze danego ubezpieczyciela.

audi.jpg

Poza tym – skoro wysokość składek zależy w dużej mierze od parametrów technicznych samochodu – możemy starać się znaleźć auto, które nadal będzie cechowało się odpowiadającymi nam specyfikacjami, jednak pozwoli odrobinę obniżyć wysokość składek. Jeśli wiek samochodu czy jego marka nie mają dla nas tak wielkiego znaczenia – możemy pomyśleć o zakupie takiego, który w oczach ubezpieczyciela nie będzie przedstawiał zbyt wysokiego ryzyka.

Dobrym wyjściem z tej sytuacji będzie również decyzja o współdzieleniu polisy OC z członkiem rodziny. Kierowcy młodzi zazwyczaj płacą więcej, bo nie mają doświadczenia. Dlaczego jednak nie mieliby korzystać z doświadczenia kogoś starszego wiekiem, jak i stażem za kółkiem? Wielu ubezpieczycieli posiada w swojej ofercie możliwość współdzielenia ubezpieczenia z inną osobą. A takie rozwiązanie z pewnością pozwoli młodym właścicielom samochodów nieco odetchnąć finansowo, korzystając ze zniżek taty, mamy czy też dziadka.

*Artykuł sponsorowany

Przeczytaj również:
Powrót (2021-12-04 21:38:49) - Komentarzy:(0)
Wystawa miniatur i figurek kolekcjonerskich (FOTO) (2021-12-04 21:19:50) - Komentarzy:(0)
XXX Mikołajkowy Turniej Dzieci w Karate Tradycyjnym (FOTO) (2021-12-04 17:32:08) - Komentarzy:(0)
Mikołajki na sportowo (FOTO) (2021-12-04 17:01:49) - Komentarzy:(0)
Miliony złotych wsparcia dla naszych samorządów w ramach laboratoriów przyszłości (2021-12-04 10:00:25) - Komentarzy:(4)
Wyraź to w PIXEl-Ach! (FOTO) (2021-12-03 15:20:08) - Komentarzy:(3)
Tak. Pomagam! (2021-12-03 14:25:10) - Komentarzy:(0)
Umowy o dzieło - raport ZUS (2021-12-04 17:10:36) - Komentarzy:(0)
Jakie prezenty podarować na Walentynki? (2021-12-04 09:43:29) - Komentarzy:(5)
Jak wykryć zdradę partnera? Jakie są sposoby na odkrycie prawdy? (2021-12-03 13:20:52) - Komentarzy:(3)


  Komentarze (0)
     

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Imię:
Email:
Twój komentarz:

HTML = wył
X-code = wł

X-Kody:
  • [email]nazwa@domena.pl[/email]
  • [url]www.strona.pl[/url]
  • [b]pogrubiony[/b]
  •  

    Copyright © 2006 LubelskieOnline.pl