Strona glowna

Czwartek, 28 października 2021, Do końca roku 65 dni Imieniny: Narcyza, Serafina, Wioletty

Wiadomosci

Konferencja o niemieckiej akcji przeciwpartyzanckiej Sturmwind i Bitwie pod Osuchami

Dodane: red Data: 2021-09-22 15:11:36 (czytane: 1218)  Wersja do druku

Z inicjatywy Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju, odbyła się dziś w auli I LO im. ONZ w Biłgoraju konferencja naukowa poświęcona pacyfikacji ludności cywilnej prowadzonej przez niemieckiego okupanta w czasie II wojny światowej oraz przeciwpartyzanckiej akcji Sturmwind, której finałem była Bitwie pod Osuchami.

konferencja_bitwa_pod_osuchami__2_.JPG

Konferencja odbyła się przy wsparciu programu "Warto być Polakiem" realizowanego przez Urząd marszałkowski Województwa Lubelskiego. Celem programu jest pielęgnowanie polskości i wartości patriotycznych. -Nasza konferencja w swych celach i założeniach jest zbieżna z programem "Warto być Polakiem". My chcemy przypomnieć najważniejsze wydarzenia związane z walką o wolność w czasie niemieckiej i sowieckiej okupacji czasu II wojny światowej. To też jest związane z faktem, że Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju, będzie miało nową filię, mieścić się ona będzie w budynku dawnej szkoły podstawowej w Osuchach i będzie to Muzeum Partyzantów Polskich. Przypominanie wydarzeń związanych z największą bitwą partyzancką pod Osuchami, Bitwą na Porytowym Wzgórzu i ogólnie z akcją przeciwpartyzancką Sturmwind jest istotne. Z jednej strony czynimy to dla młodego pokolenia, z drugiej dla upowszechnienia wiedzy o działalności polskich partyzantów i walkach o wolność - podkreśla dr Dorota Skakuj, współorganizator wydarzenia.

dorota_skakuj.JPG

Biłgorajska konferencja jest pierwszą tego typu na Ziemi Biłgorajskiej. -Była w latach 70. XX wieku konferencja poświęcona Bitwie pod Osuchami i walkach partyzanckich na Zamojszczyźnie organizowana przez KUL. Ta dzisiejsza jest kompleksowa, obejmuje bowiem nie tylko walki żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego na tym terenie, niemiecką akcję przeciwpartyzancką ale także pacyfikację ludności cywilnej. To ważne, by o Bitwie pod Osuchami, by o walkach z niemieckim okupantem na naszym terenie były powszechnie znana. Z przekazem trzeba trafić do młodzież, do nauczycieli historii, a przez konferencję i media do społeczności. Pod Osuchami życie za wolną Polskę oddawali nasi przodkowie, którzy mimo 30-krotnie większych sił wroga pozostali wierni żołnierskiej przysiędze i obowiązkowi walki w obronie ludności cywilnej i honoru - dodaje Wiesława Kubów, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowej i współorganizator uroczystości rocznicowych w Osuchach.

konferencja_bitwa_pod_osuchami (3)_1.JPG

Zebranych prelegentów, gości i młodzież w auli I LO im. ONZ powitał dyrektor Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju, Marek Majewski. Mówił on o znaczeniu spotkania oraz materiałach pokonferencyjnych, które zebrane zostały w publikację książkową. Jak zapewniał kolportowane będą do szkół powiatu biłgorajskiego oraz bibliotek.

akcja_wicher.JPG

W publikacji znalazły się wygłoszone podczas konferencji wykłady, poszerzone o materiały archiwalne oraz objaśnienia autorów.

konferencja_bitwa_pod_osuchami__4_.JPG

-Konferencja dotyczy ważnego obszaru historii nie tylko naszej Małej Ojczyzny ale całej Polski. To pod Osuchami rozegrała się największa bitwa partyzancka II wojny światowej w Polsce, to w Osuchach znajduje się największy cmentarz partyzancki w Polsce. Trwają prace przy powstaniu muzeum poświęconego polskim partyzantom. Naszym zadaniem jest przekazywanie historii o tych wydarzenia zgodnie z prawdą. To na Ziemi Biłgorajskiej ruch partyzancki był bardzo aktywny, nasi przodkowie stawiali opór niemieckiemu okupantowi, płacąc za to najwyższą ofiarę. O tym chcemy mówić, tę prawdę chcemy przekazywać - mówił starosta biłgorajski Andrzej Szarlip.

konferencja_bitwa_pod_osuchami__1_.JPG 

W programie konferencji znalazł się wykład Rafała Drabika z warszawskiego IPN-u, który przybliżył niemieckie działania pacyfikacyjne ludności cywilnej w powiecie biłgorajskim, w świetle niemieckich dokumentów. Z kolei regionalistka Maria Działo przybliżyła szkolenie wojskowe na terenie Obwodu AK Biłgoraj. Z kolei Piotr Widz z Muzeum Regionalnego w Janowie Lubelskim, przybliżył niemieckie działania przeciwpartyzanckie w Lasach Janowskich, w ramach akcji Sturmwind I.

bitwa_pod_osuchami_konferencja.JPG

Akcji przeciwpartyzanckiej Sturmwind i niemieckim działaniom przeciwpartyzanckim w Puszczy Solskiej poświęcone było wystąpienie Kamila Kopery ze Stowarzyszenia Rodzin Żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego "Osuchy 1944". Dorota Skakuj zaś przedstawiła uczestników zgrupowania AK - BCh w bitwie pod Osuchami. Jej wystąpienie było przyczynkiem do analizy składu polskich oddziałów w bitwie nad Sopotem.

/bilgoraj.com.pl/

Przeczytaj również:
Zarzuty za porwanie żony (2021-10-27 21:32:23) - Komentarzy:(0)
Festiwal Piosenki Harcerskiej i Patriotycznej (FOTO, WYNIKI) (2021-10-27 16:13:19) - Komentarzy:(0)
Miliony z Polskiego Ładu na inwestycje w dwóch biłgorajskich podstawówkach (2021-10-27 10:27:53) - Komentarzy:(1)
Trzy nagrody dla wychowanków Tęczowej Malarni (2021-10-27 08:22:44) - Komentarzy:(0)
RCEZ szóste w kraju (2021-10-27 07:56:21) - Komentarzy:(0)
15 mln zł bezzwrotnego dofinansowania dla powiatu biłgorajskiego na Autodrom z Rządowego Fundusz Polski Ład (2021-10-27 07:38:50) - Komentarzy:(4)
Jesienne porządki w ogrodzie - jak wybrać skuteczną dmuchawę do liści? (2021-10-26 12:53:38) - Komentarzy:(0)
Leśnicy będą karać za kradzież gałęzi drzew iglastych w Lasach Państwowych (2021-10-26 12:24:26) - Komentarzy:(6)
Jak nie należy przygotowywać naleśników? (2021-10-26 08:31:24) - Komentarzy:(0)
Biłgorajskie śniadanie senioralne (2021-10-26 09:07:55) - Komentarzy:(3)


  Komentarze (1)
     

2021-09-22 17:37:27
20 września 1942 powstały Narodowe Siły Zbrojne, ideowo-wojskowa formacja o charakterze katolickim. Dziś NSZ jest inspiracją dla polskich patriotów, którzy pragną kultywować etos Żołnierzy Wyklętych – niezłomnych bohaterów walczących o niepodległą Ojczyznę.

Utworzenie Narodowych Sił Zbrojnych miało miejsce 20 września 1942 r. na mocy rozkazu płk Ignacego Oziewicza „Czesława”, pierwszego komendanta głównego formacji. W jej skład weszły Organizacja Wojskowa Związek Jaszczurczy, część Narodowej Organizacji Wojskowej oraz szereg mniejszych organizacji.

Organem kierującym NSZ została Tymczasowa Narodowa Rada Polityczna. Narodowe Siły Zbrojne pragnęły objąć swoim działaniem tereny Polski sprzed 1939 r., a także rejony zamieszkałe przez Polaków znajdujące się przed wojną na terytorium niemieckim. Na tych obszarach utworzono sześć inspektoratów, podzielonych na 17 okręgów.

Tak główny cel walki NSZ streszczał w rozkazie ogólnym nr 3 ze stycznia 1944 r. ówczesny komendant główny płk Tadeusz Kurcyusz „Żegota”:

„Wobec przekroczenia przez wojska sowieckie granicy Polski, Rząd Polski w Londynie oraz społeczeństwo polskie w Kraju wyrażają swą niezłomną wolę przywrócenia niepodległości całego terytorium polskiego do granicy na Wschodzie sprzed roku 1939, ustalonej za obustronną zgodą traktatem ryskim (…) Jedna jest dla nas Polska prawdziwie Niepodległa i Wielka, zdolna zapewnić pokój sobie i innym narodom Europy Środkowej i dać wszystkim Polakom ziemię lub warsztat pracy. – Jest nią Polska od granicy traktatu ryskiego na wschodzie, po Odrę i Nysę Łużycką na Zachodzie (…) Narodowe Siły Zbrojne walczyć będą o przywrócenie Polsce wszystkich Jej ziem wschodnich”.

Narodowe Siły Zbrojne sformowały szereg oddziałów partyzanckich, które prowadziły bezpardonową walkę z Niemcami oraz formacjami komunistycznymi. W Powstaniu Warszawskim wzięło udział kilka tysięcy żołnierzy NSZ, a najsłynniejszą formacją NSZ była Brygada Świętokrzyska.

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Imię:
Email:
Twój komentarz:

HTML = wył
X-code = wł

X-Kody:
  • [email]nazwa@domena.pl[/email]
  • [url]www.strona.pl[/url]
  • [b]pogrubiony[/b]
  •  

    Copyright © 2006 LubelskieOnline.pl