Strona glowna

Czwartek, 25 kwietnia 2024, Do końca roku 250 dni Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki

Wiadomosci

II Przegląd Zespołów Obrzędowych Powiatu Biłgorajskiego (FOTO, VIDEO)

Dodane: red Data: 2021-09-19 19:20:53 (czytane: 3026)  Wersja do druku

Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju i Starostwo Powiatowe w Biłgoraju przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego i poseł Beaty Strzałki byli organizatorem II Przeglądu Zespołów Obrzędowych Powiatu Biłgorajskiego. Wydarzenie odbyło się na dziedzińcu Zagrody Sitarskiej.

W tegorocznym Przeglądzie zaprezentuje się 6 zespołów. Były to Zespół Śpiewaczy z Łukowej IV działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Łukowej, który zaprezentował obrzędowe dawne łukowskie pieśni weselne; Zespół śpiewaczo - obrzędowy „Jarzębina” z Bukowej - działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Biłgoraju z przedstawieniem „U łubiarza”; Zespół „Czeremcha” z Gromady - działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Biłgoraju z widowiskiem „Kiszenie kapusty”; Zespół „Zorza” z Dereźni - działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Biłgoraju w przedstawieniu pt. „Poratujcie kumo”; Zespół „Sąsiadeczki” z Korczowa i Okrągłego - działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Biłgoraju z prezentacja „Wieczór u Kowalki” oraz Grupa Folklorystyczna "Pokolenia - Krajka” - działający przy Biłgorajskim Centrum Kultury, która zaprezentowała tradycyjne biłgorajskie utwory wokalne oraz brzmienie suki biłgorajskiej.

przeglad_zespoly_obrzedowe__5_.JPG

-Przegląd jak i miejsce, w którym się odbywa to "wehikuł czasu", który przenosi nas kilkadziesiąt lat wstecz. Zobaczyć można to czym żyła podbiłgorajska wieś. Widzimy codzienną pracę, ludowe obyczaje i zwyczaje, sąsiedzką pomoc, narzędzia i ich wykorzystanie, zawody, któe już zaginęły oraz bezcenne pieśni, któe towarzyszyły naszym przodkom. To wszystko wykonują artyści amatorzy, którzy wiedzę i doświadczenie czerpią z rodzinnych tradycji - podkreśla Tomasz Brytan z Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju.

przeglad_zespoly_obrzedowe__1_.JPG

Przegląd otworzył Zespół Śpiewaczy z Łukowej IV, wielokrotny laureat ogólnopolskich festiwali. Panie wykonały pieśni weselne, które towarzyszyły ich babciom i prababciom. -To oryginalne pieśni, śpiewane m. in. podczas oczekiwania na przybycie pana młodego, podczas ubierania sukni czy przy witaniu gości. Te pieśni śpiewały jeszcze nasze praprababcie, więc obecne są one w Łukowej od wieków. Były przekazywane z matki na córkę i tak trafiły do naszych czasów. My chcemy je przechować i przekazać dalej - przyznaje wyjaśnia Józefa Szewczyk.

przeglad_zespoly_obrzedowe__6_.JPG

Jak ważna w dawnych latach była wioskowa zielarka przedstawił Zespół „Zorza” z Dereźni. -W przedstawieniu pt. „Poratujcie kumo” przybliżyliśmy jak sobie na wsi radzono, jak nie było aptek i lekarz nie był dostępny. Nasi przodkowie mieli olbrzymią wiedzę. Dotyczyła ona także zielarstwa. Były zioła na różnego rodzaju bóle u ludzi i zwierząt, na rany, na zatrucia, na łagodzenie nerwów i spokój umysłu. Do zielarki ludzie przychodzili z różnymi problemami także tymi osobistymi. Nie była to żadna wróżka czy wiedźma czy przesądy czy jakieś czary, ale wykorzystanie w praktyce wiedzy dotyczącej ziół i ich działania - przyznaje Janina Dziduch.

przeglad_zespoly_obrzedowe__4_.JPG

-Obrzędowość, obyczaje, zwyczaje ludowe, kultura ludowa to jest coś co nasz jako Ziemię Biłgorajską wyróżnia. Nasi mieszkańcy przechowują i są dumni ze swych korzeni. To co w innych regionach naszej Ojczyzny już zanikło, u nas nadal jest żywe i kultywowane. To wszystko związane jest z przywiązaniem do spuścizny przodków. Mamy się czym chwalić, mamy do czego sięgać. To definiuje naszą tożsamość. to nas spaja, na tym chcemy budować i tego się trzymać. Ja serdecznie dziękuję tym wszystkim, którzy te zwyczaje przechowują i się nimi dzielą. To ogromny wkład w łańcuch pokoleń - podkreśla starosta biłgorajski Andrzej Szarlip.

przeglad_zespoly_obrzedowe__3_.JPG

-Jestem zachwycona tym co zobaczyłam. Wiele z tych rzeczy znałam z opowieści mojej babci. Dziś zobaczyłam to na własne oczy. Gratuluję i dziękuję organizatorom i zespołom. Wydarzenie, mimo niesprzyjającej aury odniosło wielki sukces. Myślę że zachwyt i brawa publiczności są najlepszym tego dowodem - mówił poseł Beata Strzałka.

przeglad_zespoly_obrzedowe__2_.JPG

Jak podkreśla dyrektor biłgorajskiego Muzeum, wydarzenie ma konkretne cele. -Chodzi nam o pokazanie tego czym żyli nasi przodkowie. Jak wyglądał dzień codzienny. Te obrzędy, te pieśni, ta gwara, te prace to pomoc między współczesnością, a minionymi wiekami. Nie bez znaczenia jest także miejsce przeglądu, dziedziniec Zagrody Sitarskiej. To co widzimy na scenie, w obrębie naszego skansenu było chlebem powszednim. To wszystko pozwala budować klimat i cieszyć się kultura naszych przodków - dodaje dyrektor Marek Majewski.

patronat_medialny_bilgorajcompl.jpg

Przeczytaj również:
W jakich zadaniach sprawdzają się podnośniki koszowe? Sprawdź! (2022-07-07 11:46:24) - Komentarzy:(0)
Zgubiona paczka - gdzie zgłosić? (2022-07-07 11:12:48) - Komentarzy:(0)
Miasto Biłgoraj chce budować bloki (2022-07-07 09:19:19) - Komentarzy:(0)
Egzaminatorzy WORD protestują. Egzaminy odwołane (2022-07-07 08:39:01) - Komentarzy:(4)
Darmowy transport dla osób pełnoletnich w powiecie biłgorajskim (2022-07-06 17:19:26) - Komentarzy:(0)
Policjanci znakowali rowery (2022-07-06 15:18:57) - Komentarzy:(1)
Oszukana na BLIK-a (2022-07-06 11:57:38) - Komentarzy:(0)
Wiemy, kto będzie przewodnikiem grupy Ziemi Biłgorajskiej na Jasną Górę (2022-07-05 16:53:24) - Komentarzy:(1)
Wszechnica UJ doradza, pomaga i projektuje (2022-07-05 15:54:37) - Komentarzy:(0)
Protest związkowców DPS-ów pod Starostwem Powiatowym. Z protestującymi spotkał się starosta i etatowy Członek Zarządu (FOTO) (2022-07-05 15:20:24) - Komentarzy:(19)


  Komentarze (8)
     

Observer
2021-09-20 07:39:48
Sprawę zatrudnienia Pana Strzałki należy jak najszybciej wyjaśnić. Czyżby kontynuacja rodzina na swoim?

Damy i Huzary
2021-09-20 06:39:42
Nareszcie politycy obecnej władzy odnaleźli własną tożsamość. Wracajcie pod chłopskie strzechy, do uprawy pól, hodowli bydła i trzody chlewnej, tam jest wasze towarzysze miejsce. Politykę zostawcie dla osób na odpowiednim poziomie.

Jak mawiał Naczelnik Piłsudski "Wam kury szczać prowadzać, nie politykę uprawiać"

2021-09-19 23:30:19
Nie żyje Jerzy Targalski. Kilkanaście lat temu jako członek Zarządu Polskiego Radia mobbował i poniżał swoich pracowników, za co potem w wyniku procesów sądowych nadawca musiał słono płacić. Ofiary popadały w depresję, a ich życie się rozsypało. Niech mu ziemia lekką będzie”
- napisał Kamil Dziubka z Onetu.

Wpis spotkał się ze słuszną krytyką. "Mówił Ci już ktoś, że jesteś wyjątkową gnidą nie potrafiącą uszanować powagi śmierci czy jestem pierwszy? Twój wpis świadczy jedynie o tym, że Targalski miał rację" - napisał dziennikarz Cezary Gmyz. "Niech mu ziemia lekką będzie - rzekł Dziubka wylewając na grób pomyje" - napisał inny komentator.

2021-09-19 23:26:19
Niemiecki polityk, deputowany do Parlamentu Europejskiego Niklas Nienaß wziął wczoraj udział w zorganizowanym przez środowiska LGBT w Szczecinie Marszu Równości. Dziś europolityk poskarżył się w sieci, że jego wpis został rzekomo „zaatakowany przez polskich faszystów”.

2021-09-19 22:31:58
A może warto oddzielić życie i działalność polityków i samorządowców od ich rodzin. Czy nie mają prawa do pracy i własnego życia i prywatności?

I.
2021-09-19 21:14:45
Nie żartujcie ? A po jakiej on jest szkole? Nagle PGE ???

2021-09-19 20:31:38
Uznał że w Teodorówce za mało zarabiał. Tak się awansuje z BRW do państwowej spółki

zenek
2021-09-19 19:45:15
czy to prawda, ze mąż strzałkowej jest kierownikiem PGE?

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Imię:
Email:
Twój komentarz:

HTML = wył
X-code = wł

X-Kody:
  • [email]nazwa@domena.pl[/email]
  • [url]www.strona.pl[/url]
  • [b]pogrubiony[/b]
  •  

    Copyright © 2006 LubelskieOnline.pl