Strona glowna

Wtorek, 19 stycznia 2021, Do końca roku 346 dni Imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza

Wiadomosci

Jakie zalety ma klimatyzacja domowa i ile kosztuje jej montaż?

Dodane: red Data: 2020-11-26 11:31:41 (czytane: 1670)  Wersja do druku

Klimatyzatory domowe kiedyś kojarzyły się z luksusem i bardzo rzadko można je było spotkać w prywatnych domach i mieszkaniach, montowano je raczej w lokalach usługowych i handlowych. Z biegiem czasu jednak zyskały na popularności w użyciu prywatnym, co wynika z tego, że ich cena znacząco spadła, na rynku dostępnych jest więcej modeli, a także wzrosła świadomość komfortu, jaki dają.

Coraz więcej osób decyduje się na zakup klimatyzatora, a w związku z tym nie są one już synonimem ekskluzywności, a raczej standardu wyposażenia domu czy mieszkania.

Jakie zalety ma klimatyzacja domowa?
Klimatyzacja w domu przede wszystkim pozwala na indywidualne dopasowanie temperatury. Ma to bardzo duże znaczenie szczególnie w letnich miesiącach, kiedy to trudno odpocząć z powodu upałów, często trwających całą dobę i niepozwalających na zaśnięcie. Dzięki klimatyzacji niezależnie od temperatury na zewnątrz można łatwo ochłodzić mieszkanie do porządnego stopnia - tak, by było chłodniej i przyjemniej, ale nie na tyle zimno, by się przeziębić w wyniku zmian temperatury przy przechodzeniu między pomieszczeniami a dworem. Poza tym w przypadku klimatyzacji rzadko wspomina się o jej możliwości dogrzewania pomieszczeń, a przecież jest to duża zaleta urządzenia i warto zwrócić na nią uwagę wybierając konkretny model. Jest to pomocne w czasie, gdy temperatury na zewnątrz spadają, ale ogrzewanie miejskie jeszcze nie działa bądź chcemy podnieść temperaturę w jednym z pomieszczeń, na przykład aby wykąpać dziecko lub pracować w komfortowych warunkach.

Warto zwrócić również uwagę na to, że klimatyzatory podnoszą jakość powietrza w mieszkaniu. Przede wszystkim wynika to z tego, że dzięki nim do pomieszczenia stale dostaje się świeże powietrze z zewnątrz. Jednocześnie nie jest ono zimne lub gorące, co zależy od temperatury na zewnątrz w przypadku otwartych okien, a w odpowiednio dobranej temperaturze - nie ma więc problemu z przegrzewaniem lub zimowym wychładzaniem mieszkania, co czasem niekorzystnie przekłada się na koszty związane z ogrzewaniem. Istotne jest też to, że klimatyzatory mogą zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza, co jest szczególnie ważne w przypadku astmatyków, a także posiadają funkcje jonizacji i oczyszczania powietrza, pozwalające na zabicie drobnoustrojów w powietrzu. Oczywiście, by urządzenie spełniało swoją funkcję pod tym względem musi być odpowiednio czyszczone i serwisowane co jakiś, wynikający z zaleceń producenta, czas, ale w przypadku chorób układu oddechowego jest to nieoceniona zaleta klimatyzacji.

Zapewniany przez klimatyzator ruch powietrza pozwala także na bezproblemowe zamontowanie w domu okien, które się nie otwierają. Pozwala to na obniżenie kosztu zakupu okien - wielkie witryny lub całe przeszklone ściany zachwycają wyglądem, ale jeśli przynajmniej częściowo muszą się otwierać, to kosztują znacznie więcej niż nieruchome konstrukcje. Mogą też wyglądać gorzej, bo wymagają ramy.

Wiele osób przed zakupem klimatyzatora obawia się, że będzie on pracował zbyt głośno. Jest to problem dość łatwy do rozwiązania - wybierając urządzenie należy sprawdzić jego klasę głośności i wybrać satysfakcjonującą. Warto też poszukać klimatyzatora, który w trybie nocnym pracuje ciszej - wtedy nawet zamontowany w sypialni nie będzie przeszkadzał w odpoczynku, a domownicy będą się mogli cieszyć chłodem całą dobę. Poza tym nowoczesne urządzenia domowe same w sobie pracują znacznie ciszej niż ich starsze lub przemysłowe odpowiedniki.

klimatyzacja_domowa.jpg

Klimatyzacja w domu cena
Wybierając klimatyzator należy zwrócić uwagę na funkcje jakie posiada, ale także na jego koszt. Początkowym kosztem jest oczywiście zakup i montaż klimatyzatora w domu. Klimatyzator można kupić już poniżej 1000 zł, ale trzeba pamiętać o tym, że są to podstawowe urządzenia o niewielkiej mocy chłodzącej i niewielu funkcjach. Wraz ze wzrostem funkcjonalności i mocy chłodzącej cena oczywiście rośnie, może sięgać nawet 5000 zł, dlatego też należy zastanowić się jak często klimatyzator będzie używany i czy chcemy nim chłodzić tylko jedno pomieszczenie czy kilka, jaką pokoje mają kubaturę, a także po prostu jaką kwotę jesteśmy gotowi przeznaczyć na zakup. Warto tutaj skonsultować się z ekspertami z firm, które zajmują się sprzedażą lub montażem klimatyzatorów, ponieważ na pewno rozwieją wszelkie wątpliwości i pomogą dobrać odpowiedni model.

Nie warto oszczędzać na montażu klimatyzacji domowej - być może samodzielnie potrafimy to zrobić, ale wówczas nie otrzymamy gwarancji na instalację. Drobny błąd w tym przypadku może sporo kosztować w dłuższym okresie, poza tym nikt nie chce uszkodzić nowego urządzenia.

Należy także zwrócić uwagę na koszt utrzymania klimatyzacji. Składa się na nie koszt zużycia energii elektrycznej oraz serwisowania i czyszczenia, które są konieczne do poprawnego działania urządzenia. Nie można z nich rezygnować, ponieważ przez to klimatyzator będzie pracować mniej wydaje, szybciej się zepsuje, ale przede wszystkim zamiast oczyszczać powietrze, zaczynie je zanieczyszczać i powodować dyskomfort w klimatyzowanych pomieszczeniach - chyba wszyscy znają ten problem z komunikacji miejskiej, w której o klimatyzację nie dba się należycie.

Koszt zużycia energii elektrycznej określa klasa energooszczędności, określana w taki sam sposób, jak w przypadku wszystkich urządzeń elektrycznych w domu, od najniższej D do najwyższej A+++. Warto wybierać te urządzenia, które mają wysoką klasę energetyczną, ponieważ dzięki nim koszt użytkowania będzie mniejszy. W skali miesiąca może to nie być duża kwota, ale w skali roku może się różnić nawet o kilkaset złotych. Ma to także przełożenie na ekologiczność urządzenia, a jest to aspekt, który z roku na rok zyskuje na znaczeniu.

Klimatyzator w mieszkaniu jest urządzeniem bardzo użytecznym. Pozwala w znaczący sposób podnieść komfort życia dość niskim kosztem, szczególnie w przypadku astmatyków, osób z innymi chorobami układu oddechowego, rodzin z dziećmi oraz osób, które po prostu dużo czasu spędzają w domu.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Artis Group, oferującą montaż i serwis klimatyzacji.

* Artykuł sponsorowany

Przeczytaj również:
Pomoc dla potrzebujących. Restauracja serwuje darmowe posiłki (2021-01-19 00:11:12) - Komentarzy:(0)
Sami siebie trujemy (2021-01-18 23:38:51) - Komentarzy:(0)
Koniec ferii, powrót do nauki (2021-01-18 12:00:54) - Komentarzy:(1)
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy znów przedłużony (2021-01-18 11:22:56) - Komentarzy:(0)
Oszustwo na blika (2021-01-18 10:05:34) - Komentarzy:(0)
Inwestycje na drogach wojewódzkich, w powiecie biłgorajskim (2021-01-18 10:22:06) - Komentarzy:(1)
Starosta chce kontroli w biłgorajskim szpitalu. Chodzi o szczepienia przeciw Covid-19 (2021-01-17 17:03:58) - Komentarzy:(21)
Rusza remont drogi 835. Kierowcy muszą się uzbroić w cierpliwość (2021-01-17 15:40:45) - Komentarzy:(16)
Biłgorajski szpital wstrzymuje szczepienia przeciw Covid-19 (2021-01-16 20:31:56) - Komentarzy:(9)
Jak poznajemy Osobę? (2021-01-16 20:16:47) - Komentarzy:(0)


  Komentarze (1)
     

Karolina
2020-12-21 18:03:06
Autor artykułu pisze, że tylko drogi klimatyzator, w domyśle split, jest skuteczny. To nie do końca prawda.

Zgadzam się, że tanie klimatory, nazywane też błędnie klimatyzatorami bez rury, nie chłodzą. Jednak jest jeszcze rozwiązanie pośrednie - klimatyzator przenośny.
Wiele naprawdę skutecznych modeli kupimy już poniżej 2 tys. zł. a otrzymamy w tej cenie urządzenia o mocy12000 BTU, które skutecznie schłodzą pokój o powierzchni do 40 m².

Więcej szczegółów i ranking trzech tego typu skutecznych klimatyzatorów przenośnych zawarłam w poradniku: nachlodno.pl/poradnik/klimatyzator-pokojowy/

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Imię:
Email:
Twój komentarz:

HTML = wył
X-code = wł

X-Kody:
  • [email]nazwa@domena.pl[/email]
  • [url]www.strona.pl[/url]
  • [b]pogrubiony[/b]
  •  

    Copyright © 2006 LubelskieOnline.pl