Strona glowna

Czwartek, 04 czerwca 2020, Do końca roku 210 dni Imieniny: Christy, Helgi, Karola

Wiadomosci

Jaka wiertarka do metalu będzie najlepsza? Krótki poradnik

Dodane: red Data: 2020-05-22 18:11:56 (czytane: 535)  Wersja do druku

Zastanawiasz się jaka wiertarka do metalu będzie dla Ciebie odpowiednia? Optymalny dobór sprzętu będzie skutkował znacznie wydajniejszą i bardziej komfortową pracę. Wiertarka do metalu musi charakteryzować się odpowiednią mocą i konstrukcją, która będzie pozwalała na konkretną obróbkę metalu.

W naszym krótkim poradniku podpowiadamy jaka wiertarka do metalu będzie najlepsza w danym przypadku. Zapraszamy do lektury!

Wiertarki do metalu muszą być wytrzymałe!
Przede wszystkim należy podkreślić, że wiertarki do metalu posiadają znacznie wyższą moc niż te, których używamy w domu przy małych remontach czy przy prostej obróbce drewna. Konstrukcja wiertarek do metalu musi być na tyle solidna, aby urządzenie to mogło sprawnie działać nawet pod bardzo dużym obciążeniem. Ważne jest również to, aby wiertarka do metalu mogła pracować bez przerwy przez dłuższy okres czasu niż wiertarki domowe.

jakawiertarkadometalu_1.jpg

Jaka wiertarka do metalu? Rodzaje
Rodzajów wiertarek do metalu jest dosyć dużo. Różnią się one od siebie ze względu na konstrukcję, która ma jak najbardziej wspomagać dany sposób obróbki. Możemy wymienić przede wszystkim:

- wiertarki magnetyczne - służą przede wszystkim do wiercenia większych otworów w konstrukcjach stalowych. Posiadają magnetyczną stopę, dzięki której wiercenie jest precyzyjne i wygodne nawet w trudniej dostępnych miejscach;

- wiertarki udarowe - charakteryzują się stosunkowo wysoką mocą, dzięki której można wiercić otwory w grubych i twardych materiałach;

- wiertarki stołowe - służą do precyzyjnej i wielogodzinnej pracy przy obróbce metalu. Ze względu na swoją budowę wiercenie za pomocą tego rodzaju sprzętu jest stabilne i bardzo komfortowe. Wiertarki stołowe używa się przede wszystkim w profesjonalnych zakładach, jednak istnieją również słabsze modele, które idealnie nadadzą się do domowego warsztatu. Zakupu najwyższej jakości wiertarek stołowych niemieckiej produkcji można dokonać między innymi w sklepie internetowym JP-tech.pl - https://jptech-maszyny.pl/wiertarki-stolowe-kolumnowe-do-metalu;

- wiertarko-frezarki - jak sama nazwa wskazuje, służą zarówno do wiercenia, jak i frezowania metalu. Tego typu urządzenia są uniwersalne i pozwalają na przeprowadzanie różnego rodzaju obróbki metalu;

- wiertarki wielowrzecionowe - wykorzystywane w przemyśle, posiadają bardzo dużą moc i służą do wykonywania kilku otworów jednocześnie.

wiertarkistolowedometalu.jpg

Jaka wiertarka do metalu - sprawdzamy parametry
Jeżeli wiemy już, jaka wiertarka do metalu będzie dla nas odpowiednia, musimy wybrać jeden model, który będzie dla nas odpowiedni zarówno pod względem ceny, jak i parametrów. Na co zwrócić uwagę przy zakupie optymalnej wiertarki?

Moc wiertarki
To właściwie pierwszy i podstawowy parametr, na który musimy zwrócić szczególną uwagę. Tak naprawdę im większa moc tym lepiej (pamiętajmy jednak, że wiąże się to z większym zużyciem energii elektrycznej). Mocne wiertarki bez problemu poradzą sobie z obróbką twardych metali i możemy za ich pomocą wykonać większe odwierty (przeważnie przy mocniejszych wiertarkach możemy wykorzystywać większe wiertła).
Prędkość obrotów

Im większa prędkość obrotów, tym szybsze wiercenie. Zazwyczaj podaje się ilość obrotów wiertła na minutę.

Moment obrotowy
Ważnym parametrem wiertarki jest jej moment obrotowy, który podawany jest w niutonometrach (Nm). Wysoki moment obrotowy pozwala na efektywne wiercenie dużych otworów.

wyposazenie_warsztatu_kupuj_online_1.jpg

Jakie wiertła do metalu?
Poza samą wiertarką musimy zabrać również pod uwagę wiertła. Do wiercenia w twardych metalach używa się bowiem specjalnych wierteł ze stali chromo-wanadowej, wierteł kobaltowych, a także wierteł z węglików tytanu. Wiertła do metalu posiadają charakterystyczną budowę, która pozwala na optymalne skrawanie metalu. Jeżeli wiercimy w miękkich metalach, najlepiej skorzystać z wierteł z ostrzem wykonanym pod kątem 118 stopni i z płaskimi krawędziami skrawającymi. Dzięki temu będziemy mieli większą pewność, że nie uszkodzimy obrabianego materiału. Przy obróbce twardych metali korzysta się natomiast najlepiej z wierteł o ostrych krawędziach skrawających i ostrzem wykonanym pod kątem 135 stopni.

Jak wiercić w metalu - podstawowe porady

Przy wierceniu w metalu popełnia się często kilka błędów. Przede wszystkim wskazuje się na to, że przy wierceniu w bardzo twardych metalach nie należy stosować zbyt dużej prędkości wiercenia. Zasada jest prosta - im twardszy metal, tym wolniejsza prędkość wiercenia. Jeżeli stosujemy odpowiednią prędkość, to przy obróbce powinny się tworzyć długie wióry. W wypadku gdy wiercimy duże otwory, najlepiej na początku wiercić za pomocą mniejszych wierteł i stopniowo powiększać ich średnicę. W ten sposób wiercenie będzie bardziej efektywne i stabilne.

Mamy nadzieję, że powyższe porady będą dla Was pomocne, a wiercenie w metalu stanie się czystą przyjemnością.

Przeczytaj również:
„Biłgorajski” architekt Antoni Herman (2020-06-03 19:09:44) - Komentarzy:(4)
Jeszcze tylko kilka dni na spełnienie kościelnego obowiązku (2020-06-03 13:59:40) - Komentarzy:(1)
Nowy program „Moja Woda” czyli 5 tys. zł dotacji dla gospodarsta na przydomową retencję (2020-06-03 12:39:23) - Komentarzy:(4)
Biłgoraj. Poradnictwo psychologiczne i terapeutyczne wznowiły działalność stacjonarną (2020-06-03 12:25:29) - Komentarzy:(0)
Woda dla biłgorajskiego szpitala, czyli wsparcie dla służby zdrowia (2020-06-03 11:53:14) - Komentarzy:(0)
Siostry zakonne, biskup ordynariusz, kanclerz Kurii Diecezjalnej oraz sekretarz wydziału Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego rapują (VIDEO) (2020-06-03 10:08:16) - Komentarzy:(1)
Paczki od PCK dla potrzebujących rodzin (2020-06-03 09:03:59) - Komentarzy:(0)
Karawaki Ziemi Biłgorajskiej (FOTO) (2020-06-02 16:08:28) - Komentarzy:(0)
Straciła panowanie nad pojazdem i uderzyła w skarpę (2020-06-02 14:40:44) - Komentarzy:(0)
Potrącona na drodze dla rowerów (2020-06-02 11:53:45) - Komentarzy:(0)


  Komentarze (0)
     

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Imię:
Email:
Twój komentarz:

HTML = wył
X-code = wł

X-Kody:
  • [email]nazwa@domena.pl[/email]
  • [url]www.strona.pl[/url]
  • [b]pogrubiony[/b]
  •  

    Copyright © 2006 LubelskieOnline.pl