Strona glowna

Niedziela, 20 października 2019, Do końca roku 72 dni Imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa

Wiadomosci

A jednak Trzy

Dodane: red Data: 2019-06-16 07:36:36 (czytane: 814)  Wersja do druku

Bóg jest miłością w niewypowiedziany sposób. Bez Boga nie moglibyśmy żyć i istnieć. Ten Bóg, Który dał nam życie i konkretne zadanie na ziemi, dopełni nasze życie, jeśli w pełni Go przyjmiemy.

Ewangelia według św. Jana (J 16, 12-15):
Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Jeszcze wiele mam wam do powiedzenia, ale teraz znieść nie możecie. Gdy zaś przyjdzie On, Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy. Bo nie będzie mówił od siebie, ale powie wszystko, cokolwiek usłyszy, i oznajmi wam rzeczy przyszłe. On Mnie otoczy chwałą, ponieważ z mojego weźmie i wam objawi.
Wszystko, co ma Ojciec, jest moje. Dlatego powiedziałem, że z mojego weźmie i wam objawi».

trojca_swieta_bilgoraj.JPG

Komentarz do Ewangelii:
Tydzień po Pięćdziesiątnicy, Uroczystości Zesłania Ducha Świętego, Kościół obchodzi Niedzielę Trójcy Świętej. Z wiarą wyznajemy, że nie tylko jest Osoba Boska jest w centrum kultu, ale cała Trójca Święta jest czczona i uwielbiona. Centralną tajemnicą naszej wiary tego dnia jest coraz silniejszy powrót do naszej chrześcijańskiej świadomości. Jest to wyznanie, że Bóg jest Bogiem Jedynym i jednocześnie Trójjedynym. Wierzymy w jednego Boga w Trzech Osobach: Boga Ojca, Boga Syna i Boga Ducha Świętego.

Jedna rzecz, którą chcemy uświadomić sobie na samym początku naszej wspólnej refleksji: Bóg jest niezrozumiały, jest i pozostaje tajemnicą. Ludzki umysł nie może Go pojąć i zgłębić. Mówi się, że kiedy św. Augustyn rozważał kiedyś tajemnicę Trójcy Bożej, spotkał dziecko, które próbowało użyć sita do przelania morza do dołka. Augustyn wskazał dziecku niemożliwość tego przedsięwzięcia, na które odpowiedział: podobnie starasz się zrozumieć niezrozumiałość Boga.

W centrum pojawia się zatem zaangażowanie w jedność Trójjedynego Boga, Który jest pośród wierzących. Jeśli chcemy słuchać Boga, modlić się do Niego i kochać Go, ważne jest, abyśmy mieli oparty na prawdzie Jego obraz. To nie my fantazjujemy o obrazie Boga, ale nasza wiara i nasza idea Boga powinny być zgodne z tym, co sam Bóg nam powiedział o Sobie. Nie wierzymy w Boga, Który wprawił świat w ruch jak zegar, ale potem pozostawia go swojemu losowi, ale Bogu, Który nie odwraca się od miłości do stworzenia, a zwłaszcza do człowieka, Który jest zawsze z nami chcąc nas wprowadzić w Jego błogosławioną komunię miłości.

Jedyny Bóg, w Którego wierzymy jako chrześcijanie, nie jest samotny, ale w Jednym Bóstwie żyją trzy Boskie Osoby: Ojciec, Syn i Duch Święty. One są jednością w nieskończonej miłości. Jeden Bóg, Którego wyznajemy z radością jest Bogiem miłości, choć bardziej poprawnie należy powiedzieć „Bóg jest miłością”. Na tym tle, kiedy rozważamy pierwotne pytanie: „Co jest istotne dla naszego życia chrześcijańskiego?”, Odpowiedź powinna brzmieć: „Niezbędna jest komunia z Trójjedynym Bogiem, Który jest miłością”.

Musimy sobie uzmysłowić, że wiemy tylko tyle o Bogu, ile nam o Sobie powiedział. Nie widzimy Go, ponieważ jest Istotą Duchową. Jest Wszechobecny, ale zdarza się, że człowiek Go nie dostrzega. Możemy po prostu „zapomnieć” o Bogu, a nawet wykluczyć Go świadomie z naszego życia, mimo że wszystko Mu zawdzięczamy i nic nie może istnieć bez Niego, Który otrzymuje wszystko, co tworzy w istnieniu.

Dzisiejszego dnia z wdzięcznością wyznajemy, że Bóg jest wielki. Stajemy jednak w obliczu niedostępności Boga i pozornej ciemności Jego tajemnicy. Jednakże w rzeczywistości jest zbyt wielką jasnością, której my, ludzie, po prostu nie możemy sobie nawet wyobrazić. Bóg jest większy niż nasze serca, niż wszystkie nasze idee ludzkiej i boskiej miłości. Bóg jest miłością w niewypowiedziany sposób. Bez Boga nie moglibyśmy żyć i istnieć. Ten Bóg, Który dał nam życie i konkretne zadanie na ziemi, dopełni nasze życie, jeśli w pełni Go przyjmiemy.

Jesteśmy dziś zaproszeni do udzielenia odpowiedzi wiary i miłości. Z tego powodu Kościół nie wyznaje Jedynego, jako Trójjedynego jako zwykłą teorię lub piękną ideę, ale jako żywą i ostatecznie decydującą rzeczywistość dla każdego osobistego życia.

/ks. Sławomir Korona/

Przeczytaj również:
Znajdzie wiarę? (2019-10-19 22:00:02) - Komentarzy:(0)
Spotkanie z Prezydentem RP Andrzejem Dudą (2019-10-19 21:51:43) - Komentarzy:(0)
W hołdzie ks. Jerzemu Popiełuszce (2019-10-19 19:01:01) - Komentarzy:(0)
Podziękowania (2019-10-19 17:23:10) - Komentarzy:(0)
"Droga do Prawdy" dla biłgorajskiej młodzieży (FOTO) (2019-10-19 15:00:30) - Komentarzy:(0)
Kurs dla lektorów Regionu Biłgoraj (FOTO) (2019-10-19 14:25:17) - Komentarzy:(0)
Jak zapobiegać chorobom sercowo - naczyniowym? (2019-10-19 13:47:20) - Komentarzy:(1)
Zawody Wojewódzkie "Lekkoatletyka dla Każdego” (2019-10-18 19:40:54) - Komentarzy:(0)
Wyższe środki na działalność Warsztatów Terapii Zajęciowej (AUDIO) (2019-10-18 19:31:27) - Komentarzy:(0)
XVI Biłgorajski Przegląd Twórczości Muzyczno - Teatralnej Osób Niepełnosprawnych (FOTO) (2019-10-18 17:50:54) - Komentarzy:(0)


  Komentarze (0)
     

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Imię:
Email:
Twój komentarz:

HTML = wył
X-code = wł

X-Kody:
  • [email]nazwa@domena.pl[/email]
  • [url]www.strona.pl[/url]
  • [b]pogrubiony[/b]
  •  

    Copyright © 2006 LubelskieOnline.pl