Strona glowna

Niedziela, 22 września 2019, Do końca roku 100 dni Imieniny: Maury, Milany, Tomasza

Wiadomosci

Sportowa reforma Przewodniczącego Rady Miasta Biłgoraj

Dodane: red Data: 2019-06-11 21:52:05 (czytane: 3484)  Wersja do druku

Andrzej Łęcki, Przewodniczący Rady Miasta Biłgoraj, zaproponował nową strukturę funkcjonowania, organizacji i finansowania klubów sportowych w Biłgoraju. Koncepcja przedstawiona została przedstawicielom władz Miasta, klubów sportowych oraz dyrektorom biłgorajskich szkół. Teraz trafi pod obrady Komisji Sportu Rady Miasta.

Jak podkreśla Przewodniczący Łęcki proponowane przez niego zmiany mają wprowadzić systemowo zmiany, które zaowocują podniesieniem poziomu biłgorajskiego sportu, a swym działaniem obejmą dzieci i młodzież już w szkołach podstawowych, a następnie praca z nimi kontynuowana będzie w klubach sportowych w poszczególnych sekcjach. -Można określić to mianem gruntownej reformy, ale w chwili obecnej tylko to nam zostaje, by wyjść z trwającego od kilkunastu lat marazmu w biłgorajskim sporcie i pracy z dziećmi i młodzieżą uzdolnioną sportowo i mającą predyspozycje do konkretnych dyscyplin. Dziś tak naprawdę to tylko od czasu do czasu mieszamy jakąś kwotą pieniędzy w tym kotle sportowym, nie ma z tego żadnych efektów. Najwyższy czas być odpowiedzialnym i to zmienić. Stąd moja propozycja, która pozwala współpracować klubom sportowym ze szkołami i obejmować dzieci zajęciami i treningami na wysokim poziomie. Podkreślić pragnę, że nie zabieramy pieniędzy ze sportu, nie likwidujemy niczego, tylko racjonalizujemy wydatki tak by szły one na rozwój dzieci i młodzieży. Na początku odbywać się to będzie w szkole w klasach I - IV na dodatkowych zajedziach SKS, a następnie w klubach sportowych - wyjaśnia Andrzej Łęcki.

sport_bilgoraj__4_.JPG

Nie ulega wątpliwości, że sport jest istotnym elementem życia społecznego oraz doskonałym narzędziem wychowania i rozwoju zarówno fizycznego jak i psychicznego oraz intelektualnego człowieka. To także okazja do wykorzystania i odpowiedniego ukierunkowania potencjał dzieci i młodzieży, zaangażowanie nauczycieli, trenerów i opiekunów w działania prozdrowotne młodego pokolenia, a także stworzenie możliwości rozwoju dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych. Do tego dochodzi także kwestia wykorzystania bazy sportowej, doświadczenia i umiejętności trenerów oraz odpowiednie finansowanie zajęć, treningów i sportowej rywalizacji. W związku z tym Przewodniczący Łęcki opracował strukturę funkcjonowania, organizacji i finansowania klubów sportowych w Biłgoraju. Dzieci w klasach I - IV realizowałyby dodatkowe zajęcia podczas tzw. SKS-ów. Następnie przewidziane są koljne etapy szkolenia, etap I obejmuje klasy V - VI i są to zajęcia prowadzone w szkołach przez nauczycieli wychowania fizycznego. tutaj przewidziano m. in. nabór do konkretnych zajęć sportowych, podstawowe szkolenia z motoryki, technik i taktyki danej dyscypliny sportowe, rozwój psychofizyczny oraz kształtowanie systematyczności obowiązkowości. Szkolenie w konkretnej dyscyplinie sportowej (np. piłka nożna, lekkoatletyka, koszykówka, pływanie czy piłka ręczna) rozpoczynałoby się na pisemny wniosek klubu sportowego do dyrektora szkoły, który następnie występowałby do Burmistrza o pokrycie kosztów zajęć pozalekcyjnych oraz wyposażenia w sprzęt. Byłby więc dodatkowe godziny dla nauczycieli, a szkolenia odbywałby się we współpracy z klubami sportowymi. -Ten etap jest obligatoryjny dla klubów sportowych by otrzymać dofinansowanie (z wyjątkiem klubów działających na specjalnych zasadach, jka np. sekcje pływackie, sporty motorowe, podnoszenie ciężarów czy lekkoatletyka). Z tego etapu byłby bezpośrednie przejście do etapu II, który zakłada w klasach VI - VIII zorganizowanie klas sportowych, gdzie uczęszczaliby uczniowie chcący mocniej zaangażować się w wybraną dyscyplinę sportową. W obu etapach jest możliwość uczestnictwa w rozgrywkach, turniejach, obozach czy konkretnych meczach - dodaje Łęcki.

sport_bilgoraj__2_.JPG

Wszystkie zajęcia w klasach sportowych prowadziliby nauczyciele szkoły lub trenerzy zatrudnieni przez kluby sportowe na podstawie porozumienia z dyrektorem szkoły, a treningi pozaszkolne w sekcjach prowadziliby trenerzy zatrudnieni przez kluby sportowe. Odbywałby się one na bazie obiektów sportowych szkół i na OSiRze, z bonifikatą przy odpłatności 90% za korzystanie z obiektów sportowych.

Etap III obejmuje pracę z młodzieżą w wieku 15 - 16 lat i uczniami szkół średnich w klubach sportowych (juniorzy i juniorki). Tutaj praca odbywa się w grupa uczniów w wyselekcjonowaną i wyszkoloną z którą prowadzone jest szkolenie socjalistyczne z danej dziedziny sportowej. Etap IV obejmuje szkolenie i pracę z młodzieżą w wieku 17 - 18 lat  w klubach sportowych, a etap V pracę z seniorami po przejściu całego cyklu szkolenia. -Zakładamy, że dotacja z budżetu Miasta na grupę seniorską możliwa jest pod warunkiem prowadzenia przez klub szkolenia dzieci i młodzieży na wszystkich etapach - dodaje Łęcki.

Przeczytaj również:
Czas na ożywienie Senatu (AUDIO) (2019-09-22 20:01:56) - Komentarzy:(0)
W każdym bowiem dorosłym mieszka dziecko... (FOTO) (2019-09-22 19:29:48) - Komentarzy:(0)
Śmiertelne potrącenie (2019-09-22 07:47:47) - Komentarzy:(3)
Koncert konkursowy i recital Jarosława Chojnackiego (FOTO) (2019-09-22 07:26:59) - Komentarzy:(0)
Siebie określiłbym jako wolnorynkowy narodowiec... (2019-09-21 18:01:14) - Komentarzy:(3)
Po co żyjemy? (2019-09-21 17:42:57) - Komentarzy:(0)
"Kromka chleba dla sąsiada" (2019-09-20 23:32:49) - Komentarzy:(1)
Biłgorajskie Spotkania z Poezją Śpiewaną i Piosenką Autorską (FOTO) (2019-09-20 23:09:08) - Komentarzy:(2)
Spotkanie informacyjne dotyczące programów (2019-09-20 15:30:54) - Komentarzy:(0)
Poszukujemy właściciela roweru (2019-09-20 14:23:47) - Komentarzy:(0)


  Komentarze (34)
     

Szkoła nr 5 w Biłgoraju
2019-06-13 11:13:54
To jest ciekawe miejsce. Miejsce, w którym sport umarł już dawno. Pani Dyrektor jest w tej materii OPORNA.
W projekcie obywatelskim dotyczącym remontu boiska, mając taki potencjał nie zrobiła nic, aby go rozpropagować.
Kobieta wolała wejść w projekt obywatelski remontu oświetlenia na Nadstawnej niż remontu własnego trawiastego boiska przy szkole(szaleństwo).

Co słyszałem od Pani Dyrektor? Ale nikt do mnie nie przychodzi i nie składa propozycji. Nikt nie przyjdzie droga Pani Dyrektor? Pytanie po co, żeby na próżno strzępić język i tłumaczyć oczywiste rzeczy o sporcie a finał jak grochem o ścianę.

- BOISKO TRAWIASTE JEDYNE W BIŁGORAJU PRZY SZKOLE
PODSTAWOWEJ
- BOISKO ORLIK
- KORT TENISOWY
- LODOWISKO ZIMĄ
- SALA GIMNASTYCZNA

Takie tam zasłyszane
2019-06-13 10:24:41
Pokontynuuję temat zajęć pozalekcyjnych, na które ponoć szkoły nie mają środków. Poświęciłem się i z grubsza policzyłem, że z zajęć SKS, o które walczy Pan Łęcki w swoim Systemie (twierdząc , że w Biłgoraju takich nie ma) korzysta w woj. lubelskim ponad 1000 grup szkolnych, czyli ok. 400 szkół. W powiecie biłgorajskim jest to ponad 70 grup. A jak to wygląda w Biłgoraju. SKS-y dostały, bo o nie zawnioskowały:
1.I LO ONZ Biłgoraj
2. I LO ONZ Biłgoraj
3. I LO ONZ Biłgoraj
4. ZS Leśnych Biłgoraj
5. ZS Leśnych Biłgoraj
6. RCEZ Biłgoraj
7. ZSZnr.2
8. ZSZnr.2
9. TME Biłgoraj
10. TME Biłgoraj
11. SP 1 Biłgoraj
12. SP 1 Biłgoraj
13. SP 5 Biłgoraj
Jak widzimy mistrzem pozyskiwania środków jest Regionalne Centrum Edukacji - 5 grup. A nasze szkoły samorządowe jak widać nie potrzebują zajęć pozalekcyjnych. O co chodzi?

Do wpisu o Górskim
2019-06-13 07:02:08
Poprzedni wpis pokazuje, jakie jest podejście trenerów do kształcenia się i wiedzy. Nie wymagajmy postępów od dzieci, skoro trenerzy sami nie robią postępów.

bilgoraj
2019-06-12 23:12:48

2019-06-12 22:13:34
co do tych "kwalifikacji", bzdetnych licencji UEFA A, B itd to KAZIMIERZ GÓRSKI, najwybitniejszy Polski trener piłkarski pracę magisterską "bronił" (czyli w praktyce dostał za zasługi) w wieku 59 lat. Całą karierę trenerską był "zwykłym" instruktorem. W przeciwieństwie do np. swego asystenta trenera II klasy, DOKTORA Jacka Gmocha, który Panu Kazimierzowi to mógł buty czyścić. A w dzisiejszym chorym systemie piłkarskim Kazimierz Górski nie mógłby trenować nawet Relaksu Księżpol o reprezentacji narodowej nie wspominając. Tyle odnośnie tych "fachowców" z tytułami.

2019-06-12 21:36:24
Widzę, że ktoś tu doskonale orientuje się w kwalifikacjach trenerów szkółki OSiR. A może równie szczegółowo przedstawić osiągnięcia Pana Łęckiego jako nauczyciela w.f. czy trenera i kwalifikacje jako działacza do proponowania takich zmian w biłgorajskim sporcie. Tylko konkretnie w podpunktach (może być od myślnika).

Taaak
2019-06-12 19:24:29
Strach w oczy zajrzał i zaczęła się nagonka na Ładę. Istnieje spora grupa ludzi, w tym wielu byłych piłkarzy Łady, którym zależy na tym, żeby tutaj sport nigdy się nie odrodził. Ale piłka już się potoczyła... Gorzej niż jest obecnie już na pewno nie będzie.

2019-06-12 18:53:33
OSiR Trampkarz starszy rocznik 2004 Liga Okręgowa:

Trener: Sergiej Sawczuk

( w trakcie kursu ale uprawnienia robi już 3 lata on musi być
jakiś niewyuczalny, hmm- trzy lata podczas gdy kurs robi się w rok max???)

OSiR Trampkarz młodszy rocznik 2005 Liga Wojewódzka:

Trener: Łukasz Mazurek licencja UEFA - B ( BRAWO )

Licencja UEFA B - uprawnia do prowadzenia jako pierwszy trener zespołów uczestniczących w rozgrywkach
od ligi/klasy okręgowej do klas niższych oraz zespołów młodzieżowych, za wyjątkiemzespołów uczestniczących
w rozgrywkach: Ekstraligi kobiet, CLJ U-19 i CLJ U-17

OSiR Młodzik Starszy rocznik 2006 Liga Okręgowa:

Trener: Marcin Paluch licencja PZPN - A ,

( tego jego mościa nie trzeba przedstawiać. Licencja nędza i liga w której prowadzi dzieci. Jak się nie podciągnie to jednynie makaron na uszy będzie mógł nawijać a w tym jest dobry).

Licencja PZPN A uprawnia do prowadzenia jako pierwszy trener zespołów uczestniczących w rozgrywkach od klasy Okręgowej do klas niższych oraz zespołów młodzieżowych, za wyjątkiem zespołów uczestniczących w rozgrywkach: CLJ U-19, CLJ U-17 i CLJ U-15. Po 31 grudnia 2019 roku przewiduje się wprowadzenie możliwości uzyskiwania wyższych uprawnień trenerskich UEFA po odbyciu skróconego kursu i zdaniu egzaminu, wg zasad określonych odrębną uchwałą Zarządu PZPN przyjętą w terminie późniejszym.

OSiR Młodzik Młodszy rocznik 2007 Liga Wojewódzka:

Trener: Artur Parzych licencja UEFA - B ( BRAWO )

Licencja UEFA B - uprawnia do prowadzenia jako pierwszy trener zespołów uczestniczących w rozgrywkach
od ligi/klasy okręgowej do klas niższych oraz zespołów młodzieżowych, za wyjątkiem zespołów uczestniczących
w rozgrywkach: Ekstraligi kobiet, CLJ U-19 i CLJ U-17

OSiR Orlik Starszy rocznik 2008 Liga Turniejowa:

Trener: Grzegorz Wlizło

Ten jegomość swój papier na trenerkę posiada, ale popracuj koleś nad sobą i rozwijaj się. Mój papier Velvet ma większe znaczenie, niż Licencja Grassroots C

Licencja Grassroots C - uprawnia do prowadzenia jako pierwszy trener zespołów uczestniczących w
rozgrywkach od A klasy do klas niższych oraz zespołów młodzieżowych od D1 do G2.

TRENERZY Z LICENCJĄ: Bartłomiej Kowalik - UEFA - A
Michał Furlepa - UEFA - A
Irek Zarczuk - UEFA - A
Andrzej Wachowicz - UEFA - A
Grzegorz Kominek - UEFA - B
Łukasz Mazurek - UEFA - B
Paweł Bucior - UEFA - B

Ciekawostka
2019-06-12 17:39:44
Dlaczego w Ładzie Zarząd nie składa się z piłkarzy i trenerów, przecież ci ludzie najlepiej znają potrzeby i problemy Klubu???

2019-06-12 17:24:38
Smutne to bo Darek ratował Ładę już kilka razy. Ale dobrze wie czym pachnie prowadzenie 9 grup piłkarskich. Są na to potrzebne dużo większe pieniądze niż ma klub na sprawy księgowo administracyjne i w ogóle czas żeby to się jakoś kręciło. Podołać temu może tylko autor zmian w biłgorajskim sporcie Andrzej Ł.

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Imię:
Email:
Twój komentarz:

HTML = wył
X-code = wł

X-Kody:
  • [email]nazwa@domena.pl[/email]
  • [url]www.strona.pl[/url]
  • [b]pogrubiony[/b]
  •  

    Copyright © 2006 LubelskieOnline.pl