Strona glowna

Piątek, 29 marca 2024, Do końca roku 277 dni Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

Wiadomosci

Zalety budowania domów z keramzytu

Dodane: red Data: 2018-04-21 11:19:32 (czytane: 2308)  Wersja do druku

W ostatnich latach coraz popularniejszym materiałem na budowach staje się keramzyt. Jest on interesującą alternatywą dla tradycyjnego budownictwa, szczególnie domów, ponieważ ma wysokie właściwości izolacyjne oraz małą nasiąkliwość.

Czym jest i jakie zalety posiada keramzyt?
Keramzyt to dość lekkie kruszywo ceramiczne, które powstaje w wyniku wypalania konkretnego rodzaju gliny - jakim jest glina pęczniejąca (najczęściej ilasta). Glinę formuje się w małe kuleczki, a cały proces przebiega w temperaturze wynoszącej mniej więcej 1150° Celsjusza.

Co ważne, kulki keramzytu na zewnątrz są twarde, zaś wewnątrz mają strukturę porowatą (co oznacza, że pozostają tam zamknięte pęcherzyki powietrza). Taki stan rzeczy wpływa między innymi na niską wagę omawianego materiału (nawet wtedy, kiedy zwiększy się jego objętość). W procesie wypalania glina zwiększa właśnie swą objętość, a zarazem nabiera specyficznych właściwości, natomiast na zewnątrz tworzy się powłoka ceramiczna. W związku z tym, że keramzyt podczas wypalania poddawany jest działaniu temperatury wynoszącej ponad 1100°C pokazuje, że jest on ognioodporny. Do pozostałych zalet tego kruszywa można zaliczyć to, że:
- nie przepuszcza i nie wchłania wody,
- poddany działaniu wody bardzo szybko oddaje wilgoć (co sprawia, że, ochrania budynek przed szkodliwym wpływem cieków wodnych),
- nie rozwijają się w nim grzyby i pleśnie (jest więc odporny na rozmaite czynniki biologiczne),
- jest obojętny chemicznie,
- ma bardzo dobre parametry izolacyjne: w zakresie izolacji cieplnej, akustycznej oraz radiestezyjnej,
- w porównaniu z innymi materiałami izolacyjnymi ma dużą wytrzymałość,
- wszystkie parametry izolacyjne oraz wytrzymałościowe keramzytu przez długie lata nie ulegają pogorszeniu (nawet pod pod wpływem mrozu czy wilgoci).

Do tego, keramzyt jest materiałem budowlanym, z którego można tworzyć różne kształty - w postaci mniejszych bloczków, albo całe
komponenty, które służą do stawiania ścian. Lekkość tego materiału ułatwia zaś murowanie, a chropowatość - pozwala na szybkie tynkowanie.

bloczki_betonowe_1.jpg

Bloczki keramzytowe stosowane przy budowie domu
Keramzyt nadaje się do budowy ścian dwuwarstwowych i trójwarstwowych, czasem także do ścian konstrukcyjnych wewnętrznych. Pełne bloczki keramzytowe bardzo dobrze sprawdzają się przy wznoszeniu ścian piwnicznych. Bardzo ważną informacją dla wielu inwestorów jest natomiast ta, że dzięki najnowszym rozwiązaniom, dom z keramzytu można zbudować bardzo szybko, mniej więcej w trzy miesiące. Przyczynia się do tego przede wszystkim lekkość materiału budowlanego, znacznie ułatwiająca wszystkie prace (zarówno transport, jak i samo stawianie ścian). Do tego bloczki betonowe układa się na sobie szybciej od cegieł czy pustaków.

Przy budowie domów bardzo ważne są także ponoszone koszty. Warto więc wiedzieć, że wraz ze wzrostem popularności (a więc powszechności) keramzytu, spada jego cena, na co wpływ mają niższe koszty prefabrykatów keramzytowych. Jednocześnie oszczędności szukać można także w krótszym czasie budowy domu (w porównaniu z domem ceglanym), mniej pieniędzy zapłaci się bowiem robotnikom (bo prace postępować będą znacznie szybciej).

Oczywiście, bardzo ważną kwestią przy wyborze materiału budowlanego jest także późniejsza eksploatacja domu (a mówiąc dokładniej - jej koszty). Domy powstałe z bloczków keramzytowych wyróżniają się na tle swoich ceglanych konkurentów tym, że keramzyt jest bardzo dobrym izolatorem, co oznacza duże oszczędności. W miesiącach zimnych w budynku nie będzie bowiem tak dużego zapotrzebowania na ogrzewanie, jak w domach zbudowanych z materiałów tradycyjnych. Co więcej, te naturalne właściwości bloczków keramzytowych mogą być wzmacniane dociepleniami styropianowymi, co jeszcze bardziej zwiększa energooszczędność domu. Odpowiednio zaprojektowane warstwy izolacyjnej pozwala na zapewnienie bardzo niskich kosztów ogrzewania całego budynku. Widać więc wyraźnie, że budowanie domów z keramzytu niesie ze sobą wiele korzyści, związanych zarówno z właściwościami tego materiału, jak i dużymi oszczędnościami na przestrzeni lat użytkowania budynku.

* Artykuł sponsorowany

Przeczytaj również:
W jakich zadaniach sprawdzają się podnośniki koszowe? Sprawdź! (2022-07-07 11:46:24) - Komentarzy:(0)
Zgubiona paczka - gdzie zgłosić? (2022-07-07 11:12:48) - Komentarzy:(0)
Miasto Biłgoraj chce budować bloki (2022-07-07 09:19:19) - Komentarzy:(0)
Egzaminatorzy WORD protestują. Egzaminy odwołane (2022-07-07 08:39:01) - Komentarzy:(4)
Darmowy transport dla osób pełnoletnich w powiecie biłgorajskim (2022-07-06 17:19:26) - Komentarzy:(0)
Policjanci znakowali rowery (2022-07-06 15:18:57) - Komentarzy:(1)
Oszukana na BLIK-a (2022-07-06 11:57:38) - Komentarzy:(0)
Wiemy, kto będzie przewodnikiem grupy Ziemi Biłgorajskiej na Jasną Górę (2022-07-05 16:53:24) - Komentarzy:(1)
Wszechnica UJ doradza, pomaga i projektuje (2022-07-05 15:54:37) - Komentarzy:(0)
Protest związkowców DPS-ów pod Starostwem Powiatowym. Z protestującymi spotkał się starosta i etatowy Członek Zarządu (FOTO) (2022-07-05 15:20:24) - Komentarzy:(19)


  Komentarze (0)
     

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Imię:
Email:
Twój komentarz:

HTML = wył
X-code = wł

X-Kody:
  • [email]nazwa@domena.pl[/email]
  • [url]www.strona.pl[/url]
  • [b]pogrubiony[/b]
  •  

    Copyright © 2006 LubelskieOnline.pl