Strona glowna

Piątek, 29 marca 2024, Do końca roku 277 dni Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

Wiadomosci

Czy w Biłgoraju można nabyć pewne auto?

Dodane: red Data: 2017-11-12 12:56:46 (czytane: 5432)  Wersja do druku

Poziom zmotoryzowania w naszym kraju wzrósł do niebotycznych wyżyn. Jeździmy autem na zakupy, do pracy, odwozimy dzieci do szkoły, na imprezy, wakacje. Samochód stał się narzędziem codziennego użytku, dlatego jego zakup to proces, na który składa się wiele elementów.

W Województwie Lubelskim nie brakuje ogłoszeń z używanymi samochodami, każdy znajdzie coś dla siebie, ale jak nie dać się oszukać?
Decyzja podjęta – kupujemy samochód!

Tak oto rozpoczynamy żmudny proces zakupu nowego samochodu, którego finał odbędzie się w wydziale komunikacji.
Oferty sprzedaży samochodów w Biłgoraju, okolicach oraz w województwie lubelskim jest wiele, proces poszukiwania właściwego modelu trwa i pochłania wiele energii. Gdy już wybierzemy pojazd, który szczególnie nas zainteresował, zaczynają się oględziny, lecz jeśli jako kupujący nie jesteśmy związani z motoryzacją w sposób zawodowy, możemy nie zauważyć pewnych kwestii, które są niezwykle istotne, a sprzedawca nam o nich nie powie, bo nie jest to na jego korzyść albo po prostu może o nich nie wiedzieć. No bo jak my, którzy kupujemy samochód raz na X lat możemy się dowiedzieć czy samochód był bezwypadkowy, czy nie był kradziony, poskładany z kilku? Nikt nam na tacy takich informacji nie poda. Sprzedający ma jeden cel – sprzedać swój towar za jak największą gotówkę, nieważne jakim kosztem, byle nie jego własnym. Nasz cel – kupić pojazd, który w miarę bezproblemowo posłuży nam przez najbliższych kilka lat. Te dwa punkty widzenia ścierają się, bo jeśli chce się dobrze zarobić trzeba iść po kosztach, a żeby być zadowolonym z kupna podwójnie to miło byłoby wydać jak najmniej.

Proces zakupu pojazdu

laweta.jpg

Uznajmy, że jakieś auto przykuło naszą uwagę, wszystko wydaje się w porządku, jest jak w ogłoszeniu, praktycznie jesteśmy zdecydowani. Są oczywiście w głowie pewne pytania, możemy je zadawać sprzedającemu, ale czy mamy 100% pewności, że uzyskamy szczerą i wyczerpującą odpowiedź? Raczej nikt nie ujawni nam, że któryś element był malowany, że auto zaliczyło jakiś czas temu kolizję, że jego elementy nośne potrzebowały interwencji fachowca, czy że przebieg jest nieprawdziwy. Wiara w uczciwość sprzedającego to najbardziej fałszywe założenie, jakie możemy przyjąć podczas procesu zakupu pojazdów. Samochodów z kręconymi licznikami, bezwypadkowych tylko na papierze, kradzionych, spawanych wszędzie gdzie się da jest dużo więcej niż nam się wydaje. Jak więc zawalczyć o dobry i pewny samochód? Sprawdzając numer VIN, który znajdziemy na podszybiu, pod maską, na tabliczce znamionowej w progu (wszystko zależne od modelu i marki).

bilgoraj_vin.jpg

Pierwsza kwestia – musimy sprawdzić, czy  nr VIN zgadza się z dokumentami, jeśli w dowodzie rejestracyjnym nawet jeden ze znaków się nie zgadza z tym co widnieje na samochodzie, powinno się zapalić nam czerwone światło. Jeżeli jednak wszystko się zgadza mamy przed sobą atut, który da nam bezcenny komfort kupowania. Mając numer VIN możemy sprawdzić całą historię pojazdu, wszystko dzięki Autoraport.pl Wpisując numer VIN na stronie uzyskamy wszelkie informacje na temat tego co działo się z autem od momentu wyjazdu z salonu, aż do teraz. Jeśli doszło do zdarzenia, które ingerowało w konstrukcję pojazdu, wymagał on poważnej naprawy to na pewno się o tym dowiemy. Uwiarygodnimy przebieg pojazdu, a to ogromny plus, bo przecież od kilku lat mamy plagę cofania liczników w naszym kraju, którą ciężko powstrzymać. Uzyskamy również dostęp do Oryginalnych Danych Technicznych pojazdu, dzięki czemu będziemy wiedzieć, czy wyposażenie pojazdu jest fabryczne i kompletne. Sprawdzenie VIN pomaga nam zyskać informacje, dzięki którym cały proces staje się dużo prostszy, w zasadzie przestaje być żmudny, to tylko formalność, albo sprzedający okazuje się uczciwym przedsiębiorcą, albo oszustem, którego dzięki Autoraport.pl zdemaskowaliśmy i złapaliśmy na gorącym uczynku.

Finalizacja transakcji

pieniadze.jpg

Do rejestracji pojazdu potrzeba nam kompletu dokumentów i musimy zadbać o to, by sprzedający go nam dostarczył już w dniu transakcji, tak abyśmy nie odeszli z kwitkiem z okienka w wydziale komunikacji. Trzeba dokładnie sprawdzić w jakim stanie jest akumulator, opony, wnętrze, tym bardziej w tym okresie, bo przecież zima za pasem, a tu w Biłgoraju w ostatnich latach potrafiła zajść za skórę. Jeśli mamy wątpliwości, co do stanu technicznego warto negocjować cenę tudzież zasięgnąć opinii mechanika. Nawet każda stacja kontroli pojazdów za grosze sprawdzi nam pojazd pod względem sprawności poszczególnych podzespołów. Dodajmy do tego fakt, że jeśli po sprawdzeniu historii pojazdu w Autoraport.pl za pomocą numeru VIN pojawią się jakiekolwiek nieścisłości to mamy sprzedającego w garści. Jeżeli fakt, który zataił sprzedający nie wpływa znacząco na bezpieczeństwo nasze i bliskich, którzy będą podróżować nowo zakupionym pojazdem to bardzo łatwo można zbić cenę pojazdu nawet o 15%! Pójdzie nam na rękę, bo wie, że informacje rozchodzą się bardzo szybko i istnieje ryzyko, że będzie miał poważny problem ze sprzedażą pojazdu, którego historia kryje jakiekolwiek przykre tajemnice. Dlatego właśnie sprawdzanie VIN powinno stać się naszym nawykiem podczas procesu zakupu auta, bo warto mieć te wszystkie wartościowe informacje przy sobie, abyśmy mieli podstawy negocjacji, albo mogli skreślić pojazd, który jest potencjalnym złomem na kółkach. VIN oraz uzyskana dzięki niemu historia pojazdu, da nam  komfort kupowania, bo będziemy wiedzieli że to pewny i bezpieczny zakup, bez przykrych niespodzianek. Sprawdzajmy historię pojazdu i nie dajmy się oszukać nieuczciwym sprzedawcom.

* Artykuł partnera

Przeczytaj również:
W jakich zadaniach sprawdzają się podnośniki koszowe? Sprawdź! (2022-07-07 11:46:24) - Komentarzy:(0)
Zgubiona paczka - gdzie zgłosić? (2022-07-07 11:12:48) - Komentarzy:(0)
Miasto Biłgoraj chce budować bloki (2022-07-07 09:19:19) - Komentarzy:(0)
Egzaminatorzy WORD protestują. Egzaminy odwołane (2022-07-07 08:39:01) - Komentarzy:(4)
Darmowy transport dla osób pełnoletnich w powiecie biłgorajskim (2022-07-06 17:19:26) - Komentarzy:(0)
Policjanci znakowali rowery (2022-07-06 15:18:57) - Komentarzy:(1)
Oszukana na BLIK-a (2022-07-06 11:57:38) - Komentarzy:(0)
Wiemy, kto będzie przewodnikiem grupy Ziemi Biłgorajskiej na Jasną Górę (2022-07-05 16:53:24) - Komentarzy:(1)
Wszechnica UJ doradza, pomaga i projektuje (2022-07-05 15:54:37) - Komentarzy:(0)
Protest związkowców DPS-ów pod Starostwem Powiatowym. Z protestującymi spotkał się starosta i etatowy Członek Zarządu (FOTO) (2022-07-05 15:20:24) - Komentarzy:(19)


  Komentarze (3)
     

ABC - moje rady...
2017-11-12 22:53:29
Temat dosyć popularny, zawsze "na czasie" - niezależnie od pory roku i przydatny, zwłaszcza dla "zwykłego, potencjalnego nabywcy" auta. Czyli osób, które nie mają wiedzy z tego zakresu i nie są przygotowane takich transakcji. Dzisiaj - odpowiedź na postawione pytanie jest łatwiejsza niż przed np.15-20 laty? Jest w treści kilka ważnych kwestii dla "nieostrożnych" kupujących, ale kilka ważnych pominięto. Nabycie auta poza salonem, nie jest sprawą prostą, chyba, że jest się "doświadczonym mechanikiem samoch.", "osobą prowadzącą kupno-sprzedaż aut" lub "rzeczoznawcą" ?! Nawet najlepszym zdarzają się błędy, kiedy towar ma liczne usterki lub tzw. "ukryte wady".
Szkoda, że nie wspomniano o aspektach odpowiedzialności stron transakcji -pomocy jaką może udzielić rzecznik konsumenta /prawnik.
Jak przy nabyciu każdego towaru, warto pamiętać o podstawowych zasadach, że:
-należy sprawdzić zgodność i legalność towaru z dok. własności (czy jest wolny od "wad prawnych"
-w drugiej kolejności sprawdzić stan techniczny -powierzyć to fachowcom !!!
-ustalić właściwą cenę za nabyty produkt (czy pojazd wart zapłaconej kwoty: jaki rzeczywisty rocznik, oryginalność cech identyfik., wyposażenie, przebieg, jego historia;
-zadbać o należne opłaty: skarbowa (2 tyg.), ważność polisy OC (min.1 m-c), rejestracja..
-na końcu można zająć się pojazdem, poznając go bliżej ale nie zapominając, żeby z niego "bezpiecznie korzystać" na drodze w każdych warunkach.
Uwaga! Ilość błędów kupujących popełnianych w tych sprawach jest wciąż wielka (?!) pomimo, dostępu do" internetu, prawników, warsztatów. Np. Kupujący przy transakcji, nie żąda pokwitowania za (całą) kasę, którą przekazuje sprzedającemu !? Naiwność i... głupota bez granic.... A tak naprawdę, nie da się zaprzeczyć: nie wiele osób dobrze zna się na tych sprawach kompleksowo...

Ricardo
2017-11-12 20:02:19
Uprawiamy mniej sportu, jesteśmy otyli i chorzy , twarze mamy szare , trzeba nam więcej ruchu i sportu a samochód trochę czasami odstawic

2017-11-12 16:31:22
1. Poziom zmotoryzowania w naszym kraju wzrósł do niebotycznych wyżyn - to fakt, a momentami można stwierdzić iż stał się przedmiotem kultu, szczególnie dla decydentów. Ten kult stał się też przyczyną wielu zagrożeń, chorób, zmian mentalności, kultury, procesów społecznych, politycznych. Prowadzi do degradacji przestrzeni wspólnej i natury. No niestety.
2. Jeździmy (MY?) autem na zakupy, do pracy, odwozimy dzieci do szkoły, na imprezy, wakacje. Samochód stał się narzędziem codziennego użytku - serio? Nie kończenie. Chociaż patrząc przez pryzmat "małego miasteczka" to faktycznie może tak to wyglądać, ale przyglądając się bliżej, wcale nie jest jeszcze aż tak źle. Oby jak najdłużej nie stał, patrz p.1. "Małe miasteczko" - brak alternatywy dla samochodu prywatnego w postaci komunikacji zbiorowej, dobrych drug dla rowerów, czy wreszcie promocji poruszania się "na nogach".

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Imię:
Email:
Twój komentarz:

HTML = wył
X-code = wł

X-Kody:
  • [email]nazwa@domena.pl[/email]
  • [url]www.strona.pl[/url]
  • [b]pogrubiony[/b]
  •  

    Copyright © 2006 LubelskieOnline.pl