Strona glowna

Czwartek, 18 kwietnia 2024, Do końca roku 257 dni Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Goœcisławy

Wiadomosci

Wywiad programowy z Andrzejem Łęckim kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na Burmistrza Miasta Biłgoraja

Dodane: red Data: 2014-10-19 10:41:32 (czytane: 4337)  Wersja do druku

bilgoraj.com.pl: Andrzej Łęcki kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na Burmistrza to niespodzianka, bo przecież był Pan Radnym dwóch kadencji z list Platformy Obywatelskiej.

bilgoraj.com.pl: Andrzej Łęcki kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na Burmistrza to niespodzianka, bo przecież był Pan Radnym dwóch kadencji z list Platformy Obywatelskiej.
Andrzej Łęcki: Przypomnę trochę historii. Platforma Obywatelska i Prawo i Sprawiedliwość na terenie Biłgoraja i Powiatu powstawały w tym samym czasie po rozpadzie AWS-u. Od początku współpracowaliśmy ze sobą. W 2002 r. zostałem Radnym z listy Platformy Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości, bo był to wspólny Komitet Wyborczy i wspólna lista. Radni Platformy, PiS-u i Ligi Polskich Rodzin tworzyli Klub Prawicy. Jako przewodniczący Zarządu Powiatowego Platformy zapraszałem na świąteczny opłatek całe środowisko Biłgorajskiej Prawicy od Komitetu Obywatelskiego, Radia Maryja, Ligi Polskich Rodzin, Prawa i Sprawiedliwości po Platformę Obywatelską. Byliśmy po prostu razem. Zawsze byłem za współpracą i pomimo rosnących podziałów na „szczytach władzy” w kolejnej kadencji dalej stworzyliśmy Klub Prawicy w Radzie Miasta, którego przez krótki czas miałem zaszczyt być przewodniczącym. Zawsze współpracowałem z Prawicą, z Prawem i Sprawiedliwością i wiem, że mamy do siebie pełne, wzajemne zaufanie. Dziękuję Prawu i Sprawiedliwości za poparcie mojej osoby w wyborach na Burmistrza miasta Biłgoraja.
 
Pana jednego z założycieli biłgorajskiej Platformy usunięto ze struktur partii.
Wyrzucono mnie wspólnie z kolegami, bo przeszkadzaliśmy ludziom, którzy przejęli  Zarząd PO w Powiecie Biłgorajskim. Stwarzała się możliwość intratnych posad dla siebie, pomimo braku odpowiednich kompetencji. Byłem temu przeciwny. Ci ludzie - mówię o zarządzie w Biłgoraju - jeżeli chodzi o wartości programowe i ideowe nie mają nic wspólnego z partią, którą zakładałem. Proszę zwrócić uwagę, że do dnia dzisiejszego nad siedzibą Platformy Obywatelskiej w Biłgoraju (budynek obok Sądu) wisi baner Palikota jako posła PO. To jest kompromitacja. W obecnych wyborach samorządowych występują pod inną nazwą, aby oszukać wyborców. Czyżby nagle zaczęli się wstydzić nazwy Platforma Obywatelska? Dzisiaj jestem osobą bezpartyjną i wiem, że wyborcy Platformy też zagłosują na mnie.

Dlaczego uważa Pan, że powinna nastąpić zmiana na stanowisku burmistrza Biłgoraja?
Wiem, że jest wielu mieszkańców, którzy chcą zmian, którzy dostrzegają, że zaczyna brakować tej charakterystycznej dla Biłgoraja energii, przedsiębiorczości, nowych pomysłów. Miasta rozwijają się tylko wtedy, jeżeli na ich terenie lub w pobliżu powstaną nowe zakłady przemysłowe, fabryki, małe lub większe firmy, innymi słowy nowe miejsca pracy. Dają one dochód swoim pracownikom i jednocześnie miasto ma większe wpływy budżetowe. A te wzrosną jeżeli ludzie będą mieć pracę i to coraz lepiej płatną. W przeciwnym razie zabiera się jednym, żeby dać drugim mieszając we wspólnej biedzie. Taka jest prawda. Nie można odpowiedzialnie obiecywać większych nakładów na pomoc społeczną, sport czy kulturę bez wzrostu dochodów budżetowych. W ostatnich latach wiele w Biłgoraju zrobiono. I chociaż można było zrobić lepiej, a już na pewno inaczej to chciałbym wszystkim za wniesiony wkład pracy bardzo podziękować.
Skąd weźmie Pan fundusze na realizację swojego programu?
To jest oczywiście kluczowy problem, najważniejszy w zarządzaniu miastem, odzwierciedlający filozofię rządzenia. Skąd wziąć pieniądze na wydatki bieżące i inwestycje? Można zwiększyć dochody miasta, albo ograniczyć wydatki. Tylko jak to zrobić? Można zwiększyć dochody  tak jak to robi Burmistrz, czyli podnieść podatki (30 do 100% ), sprzedać tereny należące do miasta i mieć jednorazowe dochody, albo wziąć kredyt.
Wydatki zostały zmniejszone poprzez zamrożenie płac, nastąpiło „szaleństwo” z zamykaniem szkół i szukaniem oszczędności w oświacie. Zlikwidowane zostały dopłaty do wody i ścieków, co podniosło ceny dla mieszkańców. Wyłączano nawet światło w mieście co uważam za szczyt dziadostwa i upokarzanie mieszkańców Biłgoraja. Burmistrz wybrał rozwiązania łatwe, nie wymagające żadnego wysiłku – tylko decyzje administracyjne. Za wszystko płacą mieszkańcy. Dziwię się, że im się to podoba. Można inaczej. Wymaga to wysiłku, ale tak robią mądre samorządy. Kilka miesięcy temu telewizja pokazywała reklamę małego miasta na Mazowszu, gdzie Burmistrz nie pokazywał ulic, rynku, nie chwalił się środkami unijnymi, tylko pokazywał tereny inwestycyjne i zachęcał do inwestowania. Jak będą nowe firmy, będą nowe miejsca pracy i większe dochody w budżecie miasta. Nie będzie potrzeba podnosić podatków czy ograniczać wydatki, a wręcz będzie można je zwiększać, podnosząc poziom życia mieszkańców. Takie jest prawidłowe zarządzanie miastem, niestety tak nie jest w Biłgoraju.
Widziałem wiele miast Europy Zachodniej. Są piękne i wiem, że to wszystko zależało i zależy od ludzi, a my nie jesteśmy gorsi. Jeżeli pozyskujemy środki unijne to przede wszystkim należy wiedzieć po co, co jest priorytetem.
Są gminy w Polsce, które stawiały na rozwój, a przynajmniej prowadziły zrównoważoną politykę, czyli inwestycje komunalne, ale i pro rozwojowe. Jak nie będzie środków unijnych poradzą sobie doskonale.
W miastach Lubelszczyzny gdzie powstały strefy ekonomiczne też powstały nowe firmy, nowe miejsca pracy. Potrzeba naszemu miastu i inwestorom dać przynajmniej szansę.
Ja jestem optymistą, mam program i pomysł na Biłgoraj. Dlatego startuję w wyborach na burmistrza miasta Biłgoraja.

andrzej_lecki_burmistrz.jpg

Jaka powinna być największa zmiana w funkcjonowaniu i zarządzaniu miastem?
Biłgoraj musi wrócić na ścieżkę rozwoju w pełnym tego słowa znaczeniu. Burmistrz i jego radni z koalicji twierdzą, że miasto się rozwija. Jeżeli tak to mam kilka pytań:
1. Co to znaczy, miasto się rozwija? Przybyło nowych miejsc pracy? – według ostatnich danych nastąpił wzrost bezrobocia.
2. Powstały nowe zakłady przemysłowe? Nie, a wręcz maleje liczba małych przedsiębiorstw i firm.
3. Przybyło mieszkańców Biłgoraja? Liczba mieszkańców się zmniejsza, wyjeżdżają nie tylko młodzi ludzie, ale również całe rodziny.  To jest rozwój miasta?
4. Nastąpił wzrost zadłużenia. A o ile byłoby większe, gdyby nie dochody ze sprzedaży najlepszych nieruchomości, które były własnością miasta. Co będzie jak przyjdą gorsze czasy?
5. Nastąpił wzrost dochodów mieszkańców, ludzie są bogatsi? Nie. Cytat z wypowiedzi  Burmistrza: „Główną przyczyną trudnej kondycji finansowej miasta, w perspektywie możliwości inwestycyjnych, jest rosnący z każdym rokiem poziom wydatków bieżących, a największą pozycję wśród nich stanowią wynagrodzenia pracownicze. Widząc zagrożenie zamrożone zostały wynagrodzenia we wszystkich jednostkach budżetowych”.
Więc rozwój, czy wzrost biedy,  bo przecież miasto jest bogatsze bogactwem mieszkańców, a nastąpiło zubożenie.
6. Powstały nowe tereny pod budownictwo jedno- i wielorodzinne co jest podstawą rozwoju? Nie, kompletnie nic nie zrobiono w tym zakresie.
7. Czy chęć zamykania szkół jest działalnością pro rozwojową? Przecież chciano zamknąć dwie szkoły.    
8. Czy jest wielką zmianą jakościową przeniesienie przejazdu ciężarówek z ulic Wiejskiej, Monte Casino, Długiej na Aleję Jana Pawła II? Nastąpi  przecięcie miasta na pół.  Czy przyczyni się to do rozwoju Biłgoraja? Jednym będzie lepiej, ale pogorszy się innym.
I jeszcze zapłacą wszyscy mieszkańcy z budżetu miasta za budowę drogi, która będzie drogą wojewódzką. Za co będziemy robić inwestycje, kiedy nie będzie środków unijnych?
9. Nastąpił rozwój sportu? W której lidze grała Łada w 2002r? W trzeciej, a gdzie jest teraz. Klub piłki siatkowej „Szóstka” miał drużynę seniorek i wiele grup młodzieżowych. Dlaczego jej nie ma, czy było wystarczające wsparcie miasta? Inne kluby działają tylko  dzięki zaangażowaniu i pasji zawodników i działaczy. Nie ma systemu funkcjonowania i finansowania sportu w mieście. Nie ma systemu opieki nad dziećmi uzdolnionymi sportowo.
10. Czy Biłgoraj stał się miastem mającym swoją charakterystykę, osobowość, nastąpiła poprawa czystości i estetyki miasta? Nie. Rynek miasta pomnikiem PRL-u, a okolice dworca PKS niewybaczalnym wstydem. Co możemy z dumą pokazać w Biłgoraju?
Więc proszę wskazać mi dziedzinę funkcjonowania miasta, w której nastąpił prawdziwy rozwój? Takiej po prostu nie ma. Wykonano wiele inwestycji - na pewno potrzebnych, ale żadna z nich nie przyczynia się do rozwoju miasta.
 
Dlaczego według Pana w Biłgoraju nie powstała podstrefa ekonomiczna?
Burmistrz po prostu nie chciał wykupować terenów pod podstrefę ekonomiczną i ją tworzyć. Był bardzo łatwy sposób wzrostu dochodów korzystając ze środków unijnych.  Jest się więc teraz czym pochwalić, tylko co potem? Łatwo to zobrazować przykładem. Jaki problem wybudować dom, jeżeli przychodzą rodzice do młodego małżeństwa i mówią: zróbcie sobie projekt domu jaki chcecie, wybierzcie sobie sami wykonawców, my wam dajemy 85% dofinansowania. Czy jest problem wybudować dom mając takie warunki? Samorządy mają jeszcze lepiej, bo nawet te brakujące 15% biorą z budżetu miasta, czyli od mieszkańców. Inwestycje powstają w każdym samorządzie w Polsce, od najmniejszej wsi do największych miast. Jeszcze raz powiem rzecz najważniejszą. Środki unijne oprócz poprawy infrastruktury powinny przyczynić się do wzrostu dochodów miasta, do jego rozwoju. W Biłgoraju tak nie jest.  Biłgoraj jest jednym z niewielu miast Lubelszczyzny, który nie ma strefy ekonomicznej, a więc sam pozbawił się szans na nowe miejsca pracy.
A przecież byliśmy w tej dziedzinie przykładem dla innych miast. Tu widać było energię i przedsiębiorczość ludzi. A teraz? Jeżeli jakikolwiek  potencjalny inwestor w Polsce i na świecie, który szuka miejsc inwestycyjnych, wpisze w internecie „tereny inwestycyjne w Biłgoraju”, znajdzie wypowiedzi Burmistrza dla mediów, że w Biłgoraju nie ma miejsc inwestycyjnych. Nie ma miejsc inwestycyjnych to nie ma pracy, nie ma dochodów do budżetu, nie ma rozwoju.

W czym Pan widzi szanse rozwoju Biłgoraja?
Biłgoraj przetrwał już jeden bardzo niebezpieczny, kryzysowy moment. Był to początek lat 90 tych i upadek ZNTK, MEWY oraz innych mniejszych zakładów. Tylko dzięki aktywności, zaangażowaniu i przedsiębiorczości mieszkańców, Biłgoraj pozostał miastem przemysłowym. Powstały duże fabryki, ale przede wszystkim olbrzymia ilość małych firm. Był to ewenement nawet w skali kraju. Biłgoraj stał się dobrym przykładem pozytywnych zmian. Niestety w tym zakresie ostatnie lata zostały zmarnowane. Ponownie jesteśmy w kryzysowym momencie. Pomimo wyjątkowych czasów związanych z możliwością korzystania ze środków unijnych, w Biłgoraju nie stworzono korzystnych  warunków do powstania nowych firm. Miasto przestało się rozwijać. Przedsiębiorcy, którzy chcą zainwestować, szukają zawsze najlepszych dla siebie warunków. Biłgoraj takich nie ma. Obecnie bez strefy ekonomicznej nie można nawet marzyć o powstaniu nowych zakładów. Inne samorządy dbające o przyszłość swojego miasta to rozumiały, a Biłgoraj stał się niechlubnym wyjątkiem. Dlatego w moim programie powstanie  strefy ekonomicznej jest na pierwszym miejscu, bo to jest być albo nie być rozwoju miasta. Znając przedsiębiorczość mieszkańców, w Biłgoraju  bardzo szybko powstałyby nowe inwestycje. Potrzeba tylko stworzyć warunki inwestycyjne i dać miastu szansę. Trzeba posłuchać tych, którzy biznes w Biłgoraju tworzą, zapytać czego oni potrzebują, co utrudnia im prowadzenie działalności gospodarczej, co miasto może zrobić ze swej strony.

Przeczytaj również:
W jakich zadaniach sprawdzają się podnośniki koszowe? Sprawdź! (2022-07-07 11:46:24) - Komentarzy:(0)
Zgubiona paczka - gdzie zgłosić? (2022-07-07 11:12:48) - Komentarzy:(0)
Miasto Biłgoraj chce budować bloki (2022-07-07 09:19:19) - Komentarzy:(0)
Egzaminatorzy WORD protestują. Egzaminy odwołane (2022-07-07 08:39:01) - Komentarzy:(4)
Darmowy transport dla osób pełnoletnich w powiecie biłgorajskim (2022-07-06 17:19:26) - Komentarzy:(0)
Policjanci znakowali rowery (2022-07-06 15:18:57) - Komentarzy:(1)
Oszukana na BLIK-a (2022-07-06 11:57:38) - Komentarzy:(0)
Wiemy, kto będzie przewodnikiem grupy Ziemi Biłgorajskiej na Jasną Górę (2022-07-05 16:53:24) - Komentarzy:(1)
Wszechnica UJ doradza, pomaga i projektuje (2022-07-05 15:54:37) - Komentarzy:(0)
Protest związkowców DPS-ów pod Starostwem Powiatowym. Z protestującymi spotkał się starosta i etatowy Członek Zarządu (FOTO) (2022-07-05 15:20:24) - Komentarzy:(19)


  Komentarze (0)
     

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Imię:
Email:
Twój komentarz:

HTML = wył
X-code = wł

X-Kody:
  • [email]nazwa@domena.pl[/email]
  • [url]www.strona.pl[/url]
  • [b]pogrubiony[/b]
  •  

    Copyright © 2006 LubelskieOnline.pl